digitalni elektromer

Jak číst data z elektroměru? Vysvětlíme vám vysoký i nízký tarif

3. 2. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Vytáhněte svoji poslední fakturu za elektřinu a nakoukněte do elektroměrové skříně, abyste nebyli ošklivě překvapení příštím vyúčtováním. Jednoduchým propočtem zjistíte, jestli je vaše spotřeba stabilní, nebo se výrazně změnila. Poradíme vám, kde najít potřebné měřidlo a jak číst data z elektroměru.

Na střechách rodinných domů sice přibývají solární panely, ale dominantním zdrojem elektrické energie zůstávají centrální distribuční soustavy. A zatímco Katařané díky svému ropnému a plynovému bohatství odebírají elektřinu zadarmo, Češi dostávají průběžné účty. Výsledná cena záleží zejména na vaší spotřebě, ačkoli důležitou roli hraje také region, velikost hlavního jističe, distribuční sazba a vybraný dodavatel.

Elektroměrová skříň, aneb kde najdu elektroměr

Místní distribuční společnost (ČEZ Distribuce, EG.D či PREdistribuce) neustále měří spotřebu každého odběrného místa. Aktuální data uvidíte, až otevřete přidělenou elektroměrovou skříň. Bývá umístěna na okraji soukromého pozemku, zvenčí na obvodové zdi rodinného domu nebo na společných chodbách v paneláku. Ochranný kryt otevřete například univerzálním „klíčem”.

elektromerova skrin


Přístroj na fotografiích nese výrobní číslo 22533581. Nemá pohyblivý otáčecí číselník, nýbrž pevný displej, takže jde o digitální elektroměr. Spotřebu elektrické energie měří pouze ve vysokém tarifu (VT) a zatím napočítal 9 781 kWh.

elektromer foto

Jak funguje mechanické, digitální a chytré měření

V elektroměrové skříni uvidíte jističe, které chrání vaši domácí elektroinstalaci před přetížením. Nyní však zaostřeme na elektroměr. Pravděpodobně máte nainstalované digitální počítadlo, ačkoli na některých adresách stále ještě fungují starší mechanické typy a jinde se zavádějí nejnovější „inteligentní” měřidla.

  • Elektromechanický (indukční) elektroměr má jeden či dva pohyblivé (otáčecí) číselníky, nebo dokonce ručičky, podobně jako tradiční hodiny. Není nejspolehlivější, protože podvodníčci používají magnet, aby čísla zabrzdili anebo přetočili zpátky, a následně měli vyfakturovanou nižší spotřebu.

  • Digitální (elektronický, statický, impulzní) elektroměr má pevný displej, podobně jako „digitálky”, nelze ovlivnit magnetem. Ale odečty probíhají postaru, osobně, pomalu. Pokud technici distribuční společnosti nestíhají a dlouho nepřijedou, vaši roční nebo dvouletou spotřebu pouze odhadnou. 

  • Chytré měření (Smart Metering) zobrazuje data na digitálním displeji, a navíc každodenně dálkově posílá aktuální report odpovědnému distributorovi.

 

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Pro identifikaci slouží výrobní a evidenční číslo

V bytových domech, na sdílených chodbách, objevíte více elektroměrů. Každý má unikátní výrobní a taky evidenční číslo. Minimálně jeden identifikátor dohledáte na samotném elektroměru i na faktuře.

  • Výrobní číslo bylo přístroji přiděleno jeho výrobcem. Má 5 až 9 znaků, které následují za zkratkou N., No. či Nr.

  • Evidenční číslo bylo měřidlu přidáno místním distributorem. Začíná značkou distribuční společnosti (většinou ČEZ, v jižních okresech EG.D alias E.ON, v Praze PRE).

Rozlišujeme vysoký (T1) a nízký (T2) tarif

Míříme do finiše, konečně odpovíme na úvodní otázku, jak číst data z elektroměru. Ještě však odlišme vysoký (dražší) a nízký (zlevněný) tarif.

  • Vysoký tarif musí stačit domácnostem, které elektřinou neohřívají vodu ani nevytápějí, takže patří do distribuční sazby D01d či D02d. Na digitálním elektroměru mají obvykle jediný displej, kde snadno vyčtou svoji spotřebu.

  • Nízký tarif znamená víkendovou nebo každodenní několikahodinovou úsporu. Elektřinu zlevňuje chatařům a domácnostem, které používají náročnější elektrospotřebiče (bojler, přímotop, akumulační kamna, tepelné čerpadlo, elektromobil) a patří do vyšší distribuční sazby (například D26d). Příslušný dvoutarifní elektroměr rozlišuje spotřebu ve vysokém tarifu (označenou T1, 1, I., VT či V) a v nízkém tarifu (T2, 2, II., NT či N). Obě hodnoty zobrazuje střídavě na jednom displeji, nebo zvlášť na dvou displejích.


Jednoduchá matematika, neboli jak odečíst elektroměr

Technici distribučních společností obyčejně opíšou aktuální hodnoty a odcházejí. Elektroměry se automaticky nevynulují, přičítají každou další kilowatthodinu (kWh) spotřebované elektrické energie. Buďto zobrazují pouze celá čísla, nebo jsou přesné na desetiny, avšak nerozlišují mezi loňským a letošním rokem. Takže od aktuální naměřené souhrnné spotřeby odečtěte stav elektroměru, zachycený v poslední faktuře. Ale pozor, když srovnáváte kilowatthodiny a tisícinásobné megawatthodiny (MWh)!

Trápí vás vysoké účty za elektřinu?

Srovnejte si nabídky dodavatelů elektřiny v naší kalkulačce a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější.


Příklad: Elektroměr dneska ukazuje 5 000 kWh ve vysokém tarifu a 15 000 kWh v nízkém tarifu. Distributor vloni touto dobou zaznamenal 3 000 kWh a 9 000 kWh. Tudíž spotřeba za poslední rok vychází na 2 000 kWh (5 000 - 3 000 kWh) ve VT a 6 000 kWh (15 000 - 9 000 kWh) v NT. Jenomže naposledy byly fakturovány 1 MWh/rok (= 1 000 kWh/rok) ve vysokém a 3 MWh/rok (= 3 000 kWh/rok) v nízkém tarifu. Buďto spotřeba razantně stoupla, nebo se někam vloudila chyba.

Pokud máte pochybnosti, reklamujte fakturu, případně požádejte o mimořádné vyúčtování. Obojí zařizuje vámi preferovaný dodavatel. U distributora můžete reklamovat samotný elektroměr. Ale v případě, že se neprokáže jeho závada, zaplatíte náklady za revizi.

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.