Jak číst data z elektroměru? Vysvětlíme vám vysoký i nízký tarif
Vytáhněte svoji poslední fakturu za elektřinu a nakoukněte do elektroměrové skříně, abyste nebyli ošklivě překvapení příštím vyúčtováním. Jednoduchým propočtem zjistíte, jestli je vaše spotřeba stabilní, nebo se výrazně změnila. Poradíme vám, kde najít potřebné měřidlo a jak číst data z elektroměru.
Na střechách rodinných domů sice přibývají solární panely, ale dominantním zdrojem elektrické energie zůstávají centrální distribuční soustavy. A zatímco Katařané díky svému ropnému a plynovému bohatství odebírají elektřinu zadarmo, Češi dostávají průběžné účty. Výsledná cena záleží zejména na vaší spotřebě, ačkoli důležitou roli hraje také region, velikost hlavního jističe, distribuční sazba a vybraný dodavatel.
Elektroměrová skříň, aneb kde najdu elektroměr
Místní distribuční společnost (ČEZ Distribuce, EG.D či PREdistribuce) neustále měří spotřebu každého odběrného místa. Aktuální data uvidíte, až otevřete přidělenou elektroměrovou skříň. Bývá umístěna na okraji soukromého pozemku, zvenčí na obvodové zdi rodinného domu nebo na společných chodbách v paneláku. Ochranný kryt otevřete například univerzálním „klíčem”.
Přístroj na fotografiích nese výrobní číslo 22533581. Nemá pohyblivý otáčecí číselník, nýbrž pevný displej, takže jde o digitální elektroměr. Spotřebu elektrické energie měří pouze ve vysokém tarifu (VT) a zatím napočítal 9 781 kWh.
Jak funguje mechanické, digitální a chytré měření
V elektroměrové skříni uvidíte jističe, které chrání vaši domácí elektroinstalaci před přetížením. Nyní však zaostřeme na elektroměr. Pravděpodobně máte nainstalované digitální počítadlo, ačkoli na některých adresách stále ještě fungují starší mechanické typy a jinde se zavádějí nejnovější „inteligentní” měřidla.
Elektromechanický (indukční) elektroměr má jeden či dva pohyblivé (otáčecí) číselníky, nebo dokonce ručičky, podobně jako tradiční hodiny. Není nejspolehlivější, protože podvodníčci používají magnet, aby čísla zabrzdili anebo přetočili zpátky, a následně měli vyfakturovanou nižší spotřebu.
Digitální (elektronický, statický, impulzní) elektroměr má pevný displej, podobně jako „digitálky”, nelze ovlivnit magnetem. Ale odečty probíhají postaru, osobně, pomalu. Pokud technici distribuční společnosti nestíhají a dlouho nepřijedou, vaši roční nebo dvouletou spotřebu pouze odhadnou.
Chytré měření (Smart Metering) zobrazuje data na digitálním displeji, a navíc každodenně dálkově posílá aktuální report odpovědnému distributorovi.
Pro identifikaci slouží výrobní a evidenční číslo
V bytových domech, na sdílených chodbách, objevíte více elektroměrů. Každý má unikátní výrobní a taky evidenční číslo. Minimálně jeden identifikátor dohledáte na samotném elektroměru i na faktuře.
Výrobní číslo bylo přístroji přiděleno jeho výrobcem. Má 5 až 9 znaků, které následují za zkratkou N., No. či Nr.
Evidenční číslo bylo měřidlu přidáno místním distributorem. Začíná značkou distribuční společnosti (většinou ČEZ, v jižních okresech EG.D alias E.ON, v Praze PRE).
Rozlišujeme vysoký (T1) a nízký (T2) tarif
Míříme do finiše, konečně odpovíme na úvodní otázku, jak číst data z elektroměru. Ještě však odlišme vysoký (dražší) a nízký (zlevněný) tarif.
Vysoký tarif musí stačit domácnostem, které elektřinou neohřívají vodu ani nevytápějí, takže patří do distribuční sazby D01d či D02d. Na digitálním elektroměru mají obvykle jediný displej, kde snadno vyčtou svoji spotřebu.
Nízký tarif znamená víkendovou nebo každodenní několikahodinovou úsporu. Elektřinu zlevňuje chatařům a domácnostem, které používají náročnější elektrospotřebiče (bojler, přímotop, akumulační kamna, tepelné čerpadlo, elektromobil) a patří do vyšší distribuční sazby (například D26d). Příslušný dvoutarifní elektroměr rozlišuje spotřebu ve vysokém tarifu (označenou T1, 1, I., VT či V) a v nízkém tarifu (T2, 2, II., NT či N). Obě hodnoty zobrazuje střídavě na jednom displeji, nebo zvlášť na dvou displejích.
Jednoduchá matematika, neboli jak odečíst elektroměr
Technici distribučních společností obyčejně opíšou aktuální hodnoty a odcházejí. Elektroměry se automaticky nevynulují, přičítají každou další kilowatthodinu (kWh) spotřebované elektrické energie. Buďto zobrazují pouze celá čísla, nebo jsou přesné na desetiny, avšak nerozlišují mezi loňským a letošním rokem. Takže od aktuální naměřené souhrnné spotřeby odečtěte stav elektroměru, zachycený v poslední faktuře. Ale pozor, když srovnáváte kilowatthodiny a tisícinásobné megawatthodiny (MWh)!
Příklad: Elektroměr dneska ukazuje 5 000 kWh ve vysokém tarifu a 15 000 kWh v nízkém tarifu. Distributor vloni touto dobou zaznamenal 3 000 kWh a 9 000 kWh. Tudíž spotřeba za poslední rok vychází na 2 000 kWh (5 000 - 3 000 kWh) ve VT a 6 000 kWh (15 000 - 9 000 kWh) v NT. Jenomže naposledy byly fakturovány 1 MWh/rok (= 1 000 kWh/rok) ve vysokém a 3 MWh/rok (= 3 000 kWh/rok) v nízkém tarifu. Buďto spotřeba razantně stoupla, nebo se někam vloudila chyba.
Pokud máte pochybnosti, reklamujte fakturu, případně požádejte o mimořádné vyúčtování. Obojí zařizuje vámi preferovaný dodavatel. U distributora můžete reklamovat samotný elektroměr. Ale v případě, že se neprokáže jeho závada, zaplatíte náklady za revizi.