revize-kotle-soustava

Jak často absolvovat revizi plynového kotle?

Topná sezona se blíží, a tak je potřeba připravit i váš plynový kotel. Jak často je nutné provádět revizi plynového kotle a jaké další povinnosti jako jeho majitel máte? V dnešním článku se dozvíte všechny důležité informace, abyste nic nezanedbali.

Revize, servisní prohlídka nebo kontrola? Ujasněte si pojmy

Ještě než zavoláte ke svému plynovému kotli odborníka, je dobré si ujasnit, jakou údržbu váš kotel před sezonou vyžaduje. Ačkoliv se běžně zaměňují pojmy revize, servisní prohlídka nebo kontrola plynového kotle, ve skutečnosti se jedná o odlišné úkony. Problém je také v tom, že každou kontrolu plynového kotle provádí jiná osoba.

Revize plynové kotle: Jak často ji potřebujete?

Revize plynového kotle se dělí na dva typy:

  • výchozí revize je povinná před spuštěním kotle do provozu,

  • provozní revize je povinná pouze pro právnické osoby.

Výchozí revize plynového kotle

Každý nový majitel plynového kotle musí nechat provést výchozí revizi před uvedením zařízení do provozu. Dělá ji revizní technik a většinou vám ji domluví montážní firma, která plynový kotel instalovala. Součástí výchozí revize plynového kotle je tlaková zkouška sloužící k ověření těsnosti rozvodů plynu. Technik dále provádí revizi plynových spotřebičů. Plynový kotel musí splňovat podmínky bezpečného provozu, především mít dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Výchozí revizní zprávu obdržíte ihned po provedení zkoušek.

Provozní revize plynového kotle

Za zákona mají povinnost absolvovat provozní revizi plynového kotle pouze právnické osoby a podnikatelé, a to každé 3 roky. Zejména pro vaši bezpečnost je však dobré nechat dělat pravidelné revize plynového kotle i v domácnosti. Během provozní revize plynového kotle se ověřuje především provozuschopnost a bezpečnost spotřebiče, ale rovněž těsnost potrubí nebo ovladatelnost plynových uzávěrů.

Servisní prohlídka plynového kotle se provádí každý rok

Servisní prohlídku plynového kotle dělá servisní technik, který se specializuje na vaši značku kotle. Jeho úkolem je kotel vyčistit a seřídit tak, aby byl jeho provoz nejen bezpečný, ale také úsporný. Správné nastavení plynového kotle vám může ušetřit na plynu až stovky korun ročně. Servisní prohlídku byste měli nechat provést každý rok –⁠ někteří výrobci kotlů ji dokonce vyžadují, pokud jste si u nich vyřídili prodlouženou záruku.

Na rozdíl od revize plynového kotle se během servisní prohlídky nekontroluje těsnost plynových rozvodů ani funkčnost ostatních plynových spotřebičů v domácnosti (např. sporáku).

Pravidelné kontroly plynového kotle jsou důležité pro pojišťovnu

Nejlepší variantou pro bezpečný provoz plynového kotle je kombinace každoročních servisních prohlídek s revizí plynového zařízení každé tři roky. Přestože nemáte jako domácnost tuto povinnost ze zákona, chráníte tak nejen své zdraví, ale také majetek. Pokud by došlo k pojistné události, bude chtít pojišťovna vidět doklady o tom, že jste údržbu plynového zařízení nezanedbávali. O kontrolách plynového kotle si tak vždy nechte vystavit protokol a pečlivě ho uschovejte.

Nezapomínejte ani na své povinnosti ohledně údržby spalinových cest. U plynových kotlů se musí provádět alespoň jednou ročně čištění a kontrola komína. Na tento úkon si zavolejte kominíka.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.