Ionizátor vzduchu

Ionizátor vzduchu: K čemu je a jak ho vybrat?

6. 2. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Ve vzduchu nás neustále obklopují ionty. Čím více je ovzduší znečištěno, tím méně se v něm vyskytuje záporně nabitých a lehkých iontů, které jsou prospěšné pro lidské zdraví. To je problém především uvnitř budov. Záporné ionty můžete do vzduchu dodat pomocí ionizátoru. Zjistěte, jak přesně funguje a jak ho vybrat.

Co jsou ionty ve vzduchu?

Ionty jsou elektricky nabité molekuly, které vznikají ionizační energií. Ta působí v přírodě neustále a přirozeně. Ionty se dělí podle náboje na:

kladné (iont dusíku),

záporné (iont kyslíku a vodní páry).

Dále se dělí podle velikosti:

lehké ionty se tvoří ionizací, jsou nejdůležitější pro zdraví člověka,

střední ionty se tvoří shlukem molekul,

těžké ionty se shlukují kolem jádra, např. částice prachu nebo kouře.

Z hlediska působení na člověka jsou nejprospěšnější lehké záporné ionty. Čím více je znečištěné ovzduší, tím více lehkých iontů se mění na střední a těžké ionty, které jsou pro člověka škodlivé. Když se setkají dva ionty s opačným nábojem, vymění si elektron a vzniknou elektricky neutrální částice. Ve vzduchu se tak neustále mění koncentrace iontů.

Koncentrace lehkých záporných iontů se v čisté přírodě (např. na horách) pohybuje kolem 1000–1500 na cm3. To je koncentrace, na kterou je člověk přizpůsoben. Kvůli různým zdrojům znečištění a působení umělých materiálů se koncentrace záporných iontů snižuje. V interiéru železobetonové stavby s klimatizací může dosahovat jen 100 na cm3. To způsobuje bolesti hlavy, únavu, ale dlouhodobě i vážnější zdravotní potíže.

Jak funguje ionizátor vzduchu?

Ionizátor vzduchu vytváří záporně nabité částice – do vzduchu tedy vysílá více lehkých záporných iontů. Dalším efektem je, že větší množství iontů ve vzduchu obalí molekuly nečistot (např. prach) a vytvoří těžké ionty, které rychleji sednou na povrch a vzduch se tak čistí.

Otázkou však zůstává, jak si s nečistotami na podlaze a povrchu poradit dále. Pro efektivní fungování ionizátoru je potřeba důkladný úklid povrchů. Další možností je pořízení ionizátoru s čističkou vzduchu, která má zásobník pro pohlcení nečistot.

Ionizátor by měl být v provozu neustále. K reakci částic totiž dochází nepřetržitě, není možné vzduch vyčistit a obohatit o záporné ionty do zásoby. Po vypnutí přístroje jeho efekt během několika minut vymizí.

Pro koho se ionizátor vzduchu hodí?

Ionizátor vzduchu se hodí prakticky do všech interiérů, protože koncentrace lehkých záporných iontů je v nich všeobecně nízká. Záleží ale také na využitých materiálech a dalších faktorech.

Negativně ovlivňuje ionizaci vzduchu:

železobetonové zdivo, panelové domy (naopak nejmenší vliv mají přírodní materiály jako dřevo a cihla),

kouření,

pobyt více osob v nevětraném prostoru,

úprava vzduchu klimatizací,

použití velkého množství počítačů, televizí a zářivek.

Především v domácnostech alergiků či astmatiků by ionizátor měl být kombinovaný s čističkou vzduchu.

Jak vybrat ionizátor vzduchu?

Při výběru ionizátoru byste měli vzít v úvahu několik faktorů. V první řadě se musíte rozhodnout, zda dáte přednost jen ionizátoru vzduchu nebo čističce vzduchu s ionizátorem.

Druhá varianta je oblíbenější, protože umožňuje nejen ozdravení vzduchu zápornými ionty, ale také jeho zbavení prachových částic a dalších alergenů. Výhodou samostatného ionizátoru je nízká hlučnost a cena. Jelikož jsou čističky vzduchu s ionizátorem mnohem rozšířenější, budeme se dále věnovat pouze tomuto typu.

Vzduchový výkon

Čistička vzduchu do bytu by měla výkonově odpovídat velikosti místnosti, kam ji umístíte. Vzduchový výkon si snadno vypočtete podle vzorce:

vzduchový výkon = plocha podlahy (v m2) × výška stropu (v m) × 2,5

Získáte výkon čističky v m3/h. Pro alergiky byste měli počítat přibližně s dvojnásobným výkonem.

Hlučnost

Pro správné fungování by měla čistička vzduchu s ionizátorem být v provozu takřka nepřetržitě. Proto dbejte na nízkou hlučnost – především v noci by neměla překročit 30 dB. Méně hlučné jsou přístroje bez větráku pro proudění vzduchu, na druhou stranu jsou v čištění vzduchu méně účinné.

Spotřeba elektřiny

Na spotřebu elektřiny má vliv příkon čističky vzduchu. Většina přístrojů do domácnosti má příkon 30–60 W. Pravidlo, že nižší příkon znamená i nižší výkon spotřebiče, již dávno neplatí. Záleží na použitých technologiích – proto vždy posuzujte jak výkon, tak příkon čističky vzduchu s ionizátorem.

Provedení a design

Čističky vzduchu do bytu se vyrábí v různých designech a provedeních. Některé přístroje jsou určeny k zavěšení, setkáte se i s malými stolními modely nebo čističkami vzduchu do auta. Mezi nejoblíbenější typ patří čistička vzduchu s ionizátorem na kolečkách – snadno ji tak můžete přesouvat do různých místností.

Přístroj vybírejte také podle designu. Pro efektivní fungování nemůžete čističku ničím zakrývat, ani ji schovávat do rohu místnosti. Ideálně by měla stát uprostřed pokoje, proto by měla ladit s vaším interiérem.

Údržba čističky vzduchu s ionizátorem

Každá čistička vzduchu využívá rozličné filtry, které zachycují nečistoty. Ty je potřeba čistit nebo měnit. Životnost filtrů se většinou pohybuje v řádech měsíců, ale přesto mohou být výrazným nákladem při každodenním provozu čističky vzduchu. Nezapomeňte se informovat, jak často se u vámi vybraného modelu musí měnit.

Kolik stojí čistička vzduchu s ionizátorem?

Čističku vzduchu s ionizátorem pořídíte již od pár tisíc korun, ale setkáte se i s modely s cenou přes 10 tisíc. Cena závisí především na výkonu, tedy kolik vzduchu zvládne čistička přefiltrovat a s jakou účinností. Pokud potřebujete čistit a ionizovat vzduch ve větším prostoru, například kanceláři, budete si muset připlatit. Pro běžnou domácnost a velikost místnosti do 30 m2 se cena pohybuje kolem 4–5 tisíc korun.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.