Internet věcí: Když spolu zařízení komunikují
Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.
Díky IoT si vybudujete chytrou domácnost
Pojmem internet věcí (z anglického Internet of Things, IoT) se označuje systém, ve kterém jsou zařízení, stroje či celé objekty navzájem propojeny. Prostřednictvím internetu mezi sebou dokáží komunikovat bez ohledu na reálnou vzdálenost, jež je od sebe dělí. Z podstaty definice se tak jedná o velice široký koncept. Spadají do něj složité systémy využívané v průmyslových odvětvích, ale také jednoduché procesy, které vám usnadňují každodenní život.
Internet of Things je daleko starší fenomén, než by se mohlo na první pohled zdát. Samotný termín vymyslel již v roce 1999 britský technologický průkopník Kevin Ashton. Technologie však dohnala jeho vizi až zhruba o deset let později. Rychlejšímu rozvoji IoT bránily především čipy, které se do jednotlivých zařízení vkládají. Ty byly na přelomu tisíciletí stále příliš velké a drahé.
Řada z nás se s internetem věcí setkává každý den ve své domácnosti. Ovládáte termostat přes aplikaci v telefonu? Zapínáte na dálku pračku, robotický vysavač nebo mobilem zhasínáte světla? Chytrá domácnost je jedním z nejběžnějších příkladů využití IoT.
Nové možnosti otevírá automatizace procesů
Hlavní kouzlo Internet of Things spočívá v tom, že spolu zařízení dokáží komunikovat. V praxi si tak mohou vyměňovat data, na jejichž základě následně ovlivňují své fungování. Uživatelé jsou díky tomu schopni nastavit různé automatizace procesů.
Co to znamená například v rámci zmiňované chytré domácnosti? Představte si, že vám ráno zazvoní budík. V ložnici se automaticky vytáhnou rolety a spustí se vaše oblíbená hudba. I v zimě vstáváte do vytopené domácnosti, termostat totiž sepne topení vždy půl hodiny před naplánovaným budíkem. Chytrý kávovar vám mezitím v kuchyni připravuje ranní dávku kofeinu, lednice zase hlásí, které potraviny dochází nebo se rovnou postará o jejich objednání na internetu. A takhle bychom mohli dlouho pokračovat. Záleží jen na počtu prvků vaší chytré domácnosti.
Internet věcí se pochopitelně neobejde bez kvalitního internetového připojení. Dále potřebujete chytrá zařízení, která se k internetu umí připojit a zároveň na základě dat vykonávat předem nadefinované akce. Složitější systémy vyžadují přítomnost centrální jednotky, jež zajišťuje propojení všech zařízení. Při průmyslovém využití navíc vstupují do hry další faktory, například analýza dat.
Potenciál IoT v průmyslových odvětvích
Právě v průmyslu se internet věcí rozšiřuje velmi rychle. Firmy díky IoT automatizují své procesy a získávají data, k nimž by se bez této technologie nedostaly. V souladu s výstupem pak mohou zavádět datově podložená opatření vedoucí k vyšší efektivitě a růstu firmy. Internet of Things pomáhá firmám také s bezpečnostními systémy nebo šetřením energií a dalších nákladů na provoz. Na IoT dnes narazíte zejména v logistice, energetice, zdravotnictví či ve výrobě.
Na internet věcí reagují rovněž operátoři
Internet věcí se nezřídka označuje jako technologický průlom, který zcela změní fungování světa. Pravdivost tohoto tvrzení ukážou až následující roky, nicméně potenciál IoT je skutečně obrovský. Na rozvoj tohoto systému samozřejmě reagují i mobilní operátoři a další poskytovatelé internetu.
Velká trojka zatím v oblasti internetu věcí cílí hlavně na firmy a podnikatele. Nabízí jim pomoc především s efektivnější správou firemního majetku či vozového parku, se zabezpečením objektů nebo zajištěním energetických úspor. Všichni operátoři poskytují rovněž řešení na míru, která zohlední specifické potřeby jednotlivých podniků.
5G síť přinese rozkvět internetu věcí
Zkrátka nepřijdou ani běžní zákazníci. Operátoři nabízí bohaté příslušenství pro vybudování chytré domácnosti. Její fungování navíc výrazně usnadní moderní 5G síť. Hlavní fáze výstavby potřebné infrastruktury by měla proběhnout v letošním a příštím roce. Již během roku 2021 se k 5G síti připojily statisíce Čechů.
Standard 5G je pro internet věcí klíčový. Na rozdíl od dosud využívané 4G sítě se totiž pyšní až desetinásobnou přenosovou rychlostí, kratší dobou odezvy (zjednodušeně okamžikem mezi zadáním povelu a jeho vykonáním) a stokrát větší kapacitou. 5G síť umožní připojení až milionu zařízení na kilometr čtvereční, což pro internet věcí vytváří ideální podmínky.