Internet věcí - Žena drží mobil a ovládá chytrou domácnost

Internet věcí: Když spolu zařízení komunikují

11. 5. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.

Díky IoT si vybudujete chytrou domácnost

Pojmem internet věcí (z anglického Internet of Things, IoT) se označuje systém, ve kterém jsou zařízení, stroje či celé objekty navzájem propojeny. Prostřednictvím internetu mezi sebou dokáží komunikovat bez ohledu na reálnou vzdálenost, jež je od sebe dělí. Z podstaty definice se tak jedná o velice široký koncept. Spadají do něj složité systémy využívané v průmyslových odvětvích, ale také jednoduché procesy, které vám usnadňují každodenní život.

Internet of Things je daleko starší fenomén, než by se mohlo na první pohled zdát. Samotný termín vymyslel již v roce 1999 britský technologický průkopník Kevin Ashton⁠. Technologie však dohnala jeho vizi až zhruba o deset let později. Rychlejšímu rozvoji IoT bránily především čipy, které se do jednotlivých zařízení vkládají. Ty byly na přelomu tisíciletí stále příliš velké a drahé.

Řada z nás se s internetem věcí setkává každý den ve své domácnosti. Ovládáte termostat přes aplikaci v telefonu? Zapínáte na dálku pračku, robotický vysavač nebo mobilem zhasínáte světla? Chytrá domácnost je jedním z nejběžnějších příkladů využití IoT.

Nové možnosti otevírá automatizace procesů

Hlavní kouzlo Internet of Things spočívá v tom, že spolu zařízení dokáží komunikovat. V praxi si tak mohou vyměňovat data, na jejichž základě následně ovlivňují své fungování. Uživatelé jsou díky tomu schopni nastavit různé automatizace procesů.

Co to znamená například v rámci zmiňované chytré domácnosti? Představte si, že vám ráno zazvoní budík. V ložnici se automaticky vytáhnou rolety a spustí se vaše oblíbená hudba. I v zimě vstáváte do vytopené domácnosti, termostat totiž sepne topení vždy půl hodiny před naplánovaným budíkem. Chytrý kávovar vám mezitím v kuchyni připravuje ranní dávku kofeinu, lednice zase hlásí, které potraviny dochází nebo se rovnou postará o jejich objednání na internetu. A takhle bychom mohli dlouho pokračovat. Záleží jen na počtu prvků vaší chytré domácnosti.

Internet věcí se pochopitelně neobejde bez kvalitního internetového připojení. Dále potřebujete chytrá zařízení, která se k internetu umí připojit a zároveň na základě dat vykonávat předem nadefinované akce. Složitější systémy vyžadují přítomnost centrální jednotky, jež zajišťuje propojení všech zařízení. Při průmyslovém využití navíc vstupují do hry další faktory, například analýza dat.

Potenciál IoT v průmyslových odvětvích

Právě v průmyslu se internet věcí rozšiřuje velmi rychle. Firmy díky IoT automatizují své procesy a získávají data, k nimž by se bez této technologie nedostaly. V souladu s výstupem pak mohou zavádět datově podložená opatření vedoucí k vyšší efektivitě a růstu firmy. Internet of Things pomáhá firmám také s bezpečnostními systémy nebo šetřením energií a dalších nákladů na provoz. Na IoT dnes narazíte zejména v logistice, energetice, zdravotnictví či ve výrobě.

Internet věcí - Žena ovládá spotřebiče telefonem

Na internet věcí reagují rovněž operátoři

Internet věcí se nezřídka označuje jako technologický průlom, který zcela změní fungování světa. Pravdivost tohoto tvrzení ukážou až následující roky, nicméně potenciál IoT je skutečně obrovský. Na rozvoj tohoto systému samozřejmě reagují i mobilní operátoři a další poskytovatelé internetu.

Velká trojka zatím v oblasti internetu věcí cílí hlavně na firmy a podnikatele. Nabízí jim pomoc především s efektivnější správou firemního majetku či vozového parku, se zabezpečením objektů nebo zajištěním energetických úspor. Všichni operátoři poskytují rovněž řešení na míru, která zohlední specifické potřeby jednotlivých podniků.

5G síť přinese rozkvět internetu věcí

Zkrátka nepřijdou ani běžní zákazníci. Operátoři nabízí bohaté příslušenství pro vybudování chytré domácnosti. Její fungování navíc výrazně usnadní moderní 5G síť. Hlavní fáze výstavby potřebné infrastruktury by měla proběhnout v letošním a příštím roce. Již během roku 2021 se k 5G síti připojily statisíce Čechů.

Standard 5G je pro internet věcí klíčový. Na rozdíl od dosud využívané 4G sítě se totiž pyšní až desetinásobnou přenosovou rychlostí, kratší dobou odezvy (zjednodušeně okamžikem mezi zadáním povelu a jeho vykonáním) a stokrát větší kapacitou. 5G síť umožní připojení až milionu zařízení na kilometr čtvereční, což pro internet věcí vytváří ideální podmínky.

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark