Ovládání domácnosti z tabletu

Inteligentní elektroinstalace nebo chytrá domácnost?

8. 3. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Lámete si hlavu, jaký je rozdíl mezi inteligentní elektroinstalací a chytrou domácností? Obě možnosti vám zajistí automatizované řízení domácnosti, ale liší se v množství funkcí, způsobech ovládání i nákladech na instalaci.

Co je chytrá domácnost?

Chytrá domácnost, často označována jako Smart Home, je soubor zařízení a ovládacích prvků, které si můžete pořídit do své domácnosti, aby vám usnadnily život. Jedná se o světla, spotřebiče, zásuvky, vypínače či další zařízení. Prvky chytré domácnosti si můžete pořídit do již vybavené domácnosti. Není potřeba dělat nové rozvody elektřiny. Přístroje spolu komunikují na základě bezdrátového signálu – využívají WiFi nebo Bluetooth připojení.

Co je inteligentní elektroinstalace?

Inteligentní elektroinstalace poskytuje funkce nad rámec chytré domácnosti. Nejčastěji se instaluje do nových domů již při rozvodech elektřiny. Ty se totiž instalují zcela jiným způsobem – dráty se sbíhají v centrálním místě a ovládání světel i spotřebičů probíhá pomocí vlastního serveru. Díky inteligentní elektroinstalaci vznikají inteligentní domy, které jsou projektovány tak, aby byla budova maximálně automatizovaná, regulovatelná a úsporná.

Kterou možnost si vybrat?

Váháte-li mezi chytrou domácností a inteligentní elektroinstalací, je dobré vědět, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Výhody chytré domácnosti

  • Dodatečné pořízení: Prvky chytré domácnosti si snadno pořídíte do již vybaveného bytu. Chcete například spouštět spotřebiče na dálku? Zapojte je pomocí chytré zásuvky, kterou ovládáte přes WiFi.

  • Jednoduchá instalace: Smart Home si zvládnete vytvořit i sami. Není potřeba měnit elektroinstalaci. Ve většině případů jen pořídíte doplněk ke stávajícímu vybavení, který zvládne zapojit i laik.

  • Nízké náklady: Svoji domácnost můžete automatizovat už za pár stokorun – například při pořízení chytrého osvětlení, které ovládáte mobilním telefonem. Pokud se ale rozhodnete pro nákup spotřebičů, osvětlení, zabezpečovacích systémů a dalších prvků chytré domácnosti, může vás to vyjít i na stovky tisíc korun.

Nevýhody chytré domácnosti

  • Riziko výpadků: Chytrá domácnost komunikuje výhradně bezdrátově, a proto se můžete potýkat s horší kvalitou signálu či pomalejším přenosem dat.

  • Napadnutí hackery: „Bezdrátovou komunikaci lze různými způsoby napadnout. Hackeři mohou dálkově vypnout vybrané přístroje, případně špehovat lidi nebo krást jejich citlivá data. Nic takového nedokážou přes kabel, pokud do objektu nemají fyzický přístup,” vysvětluje bezpečnostní odborník Lucas Paus pro server nazeleno.cz.

  • Nekompatibilita: Budete-li si prvky chytré domácnosti pořizovat postupně, dávejte si pozor na vzájemnou kompatibilitu. Jinak si budete muset stahovat další a další aplikace, aby spolu zařízení komunikovala, a nebo to vůbec nebude možné.

Výhody inteligentní elektroinstalace

  • Komplexní řešení: Inteligentní elektroinstalace se nejčastěji projektuje do domu ve výstavbě, tím pádem se do ní zahrnou veškeré možnosti automatizace a regulace – osvětlení, zabezpečení, vytápění/klimatizace, spotřebiče aj. Všechny části spolu budou bez problémů komunikovat.

  • Spolehlivé kabely: Inteligentní dům se propojí pomocí kabelů – to znamená vyšší rychlost, stabilitu a bezpečnost. Navíc nemusíte řešit výměnu baterií.

  • Maximální bezpečnost: I z hlediska možností napadnutí systému je drátové řešení bezpečnější. Systém má obvykle vlastní síť a miniserver, proto všechny citlivé údaje zůstávají v domě.

Nevýhody inteligentní elektroinstalace

  • Vyšší cena: Při zapojení kompletní inteligentní elektroinstalace počítejte s částkami v řádech stovek tisíc. Při využití základní konfigurace pro menší rodinný dům byste se měli vejít těsně pod 100 tisíc.

  • Stavební zásahy: Inteligentní elektroinstalaci lze samozřejmě instalovat i do staršího domu, ale počítejte spíše s omezenými možnostmi, navíc podmíněnými stavebními zásahy. Nikdy ale už nemůžete získat výsledky (zejména v úsporách), jako má domácnost, která byla navrhována již se záměrem využít inteligentní elektroinstalaci.

  • Složitá instalace: Spolehněte se pouze na firmy, které mají s inteligentními elektroinstalacemi dostatek zkušeností. Je potřeba udělat kompletní rozvody elektřiny, ale také celý systém správně naprogramovat

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.