Termostat na topení

Infrapanely jako zdroj vytápění: Jaké jsou výhody a nevýhody

11. 6. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Vytápět domácnost můžete mnoha způsoby. Infrapanely představují jednu z nich. V čem spočívají výhody infrapanelů a jaké jsou naopak limity této technologie? Podívejte se, jak infrapanely fungují a zda se hodí jako hlavní zdroj vytápění.

Infrapanely nejsou žádnou novinkou

Patříte k těm, kdo považují infrapanely za novou, stále nepříliš prověřenou technologii? Tyto obavy rozhodně nejsou na místě. Infrapanely se používaly v medicíně již v 60. letech minulého století.

Nedlouho poté se rozšířily do průmyslových prostorů. V posledních desítkách let na ně čím dál častěji narazíte také v domácnostech.

Jak infrapanely fungují?

Infrapanely fungují na principu sálavého tepla. Topný panel produkuje infračervené vlny, které se z tělesa šíří do prostoru a ohřívají předměty a stěny v místnosti. K oteplování vzduchu dochází až sekundárně od těchto předmětů. Vytápění infrapanely maximalizuje účinnost přenosu tepla a výrazně snižuje tepelné ztráty. Kromě toho si díky nim užijete rovnoměrné prohřátí místnosti – rozdíl teplot mezi podlahou a stropem je minimální. Topný panel se umisťuje nejčastěji na stěnu nebo na strop.

Topné infrapanely mohou sloužit jako doplňkový i hlavní zdroj vytápění. Typickým příkladem doplňkového využití je infrapanel do koupelny.

Náš tip

Pokud infrapanely mají tvořit hlavní zdroj vytápění, musíte s ohledem na velikost prostoru vhodně zvolit počet panelů a správně je rozmístit.

Jaké výhody vám vytápění infrapanely přinese?

  • Minimální prašnost: Na rozdíl od klasických zdrojů tepla nevytváří infrapanely nucený proud vzduchu – vzhledem k technologii vzduch cirkuluje pouze minimálně. Snížené víření prachu ve vzduchu ocení nejen alergici a astmatici.

  • Konec plísním: Infrapanely zahřejí zdi na vyšší teplotu, než má okolní vzduch. Dochází proto k vysoušení zdiva, což zabraňuje vzniku plísní.

  • Udržování přirozené vlhkosti vzduchu: U konvenčních zdrojů tepla často bojujete s vysušováním vzduchu a poklesem jeho přirozené vlhkosti. Při vytápění infrapanely se zbavíte dráždivého kašle, který byl vyvoláván suchým vzduchem.

  • Nenáročná údržba a dlouhá životnost: S údržbou infrapanelů strávíte minimum času. Stačí očišťovat povrch od prachu klasickou prachovkou nebo hadříkem. Topný panel se vyznačuje dlouhou životností, běžně slouží 30–50 let.

  • Levnější elektřina: Po pořízení infrapanelů máte nárok zažádat o zvýhodněnou distribuční sazbu D45d. Když vám ji distributor schválí, budete 20 hodin denně čerpat elektřinu v nízkém tarifu.


Chci výhodnější elektřinu

Jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Na jaké nevýhody byste se u infrapanelů měli připravit?

  • Delší čas natopení: Pokud potřebujete rychle vyhřát vymrznutý prostor, volte jiné způsoby vytápění. Topný panel se hodí do domácností, kde je udržován malý rozdíl teplot. S rychlým natopením chalupy, ve které se celý týden netopilo, vám příliš nepomůže.

  • Potíže s umístěním: Vybrat správné umístění pro infrapanely není tak jednoduché. Obecně se doporučuje topný panel neinstalovat pod okno, za dveře či do rohů místnosti. Zároveň by před panelem měl být volný prostor, který umožní sálání infračervených vln do prostoru.

  • Infračervený stín: Infračervené vlny neprojdou přes překážky. V domácnosti budou místa, kam paprsky nedopadají. V praxi to může v některých situacích způsobovat nepohodlí – například, když je vaše horní polovina těla působením infrapanelu zahřívána, ale nohy nikoliv, protože jsou schovány za psacím stolem.

Hodí se infrapanely jako hlavní zdroj vytápění?

Topné infrapanely v počátcích sloužily především jako doplňkové zdroje vytápění. Lidé si instalovali infrapanel do koupelny nebo do obývacího pokoje. Tento druh využití stále převažuje. Nicméně infrapanely bez problémů zvládnou i roli hlavního zdroje vytápění.

V takovém případě se raději obraťte na odborníky, kteří vám přesně vypočítají potřebný výkon panelů, navrhnou jejich velikost a nejlepší možné umístění. S výkonem rostou rozměry panelů – ty největší mají klidně 2 metry na délku. Budou-li infrapanely po celé domácnosti, je lepší ukotvit rozvody kabelů napevno do lišt či drážek tak, aby byly skryté a nehyzdily vzhled vašeho domova.

Obáváte se, že vás provoz infrapanelů vyjde draho? Nepleťte si topný panel s klasickým elektrickým přímotopem. Náklady na provozování infrapanelů se obvykle pohybují mezi topením na tuhá paliva a topením plynem. Podílí se na tom rovněž vnímání tepla, které se u infračerveného vytápění liší. K pocitu tepelného komfortu stačí nižší teploty než u konvenčních způsobů vytápění.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Infrapanely místo obrazu

Máte hrůzu z toho, jak bude domácnost vypadat, když všude po stěnách nainstalujete infrapanely? Možná ještě lépe než bez nich! Infrapanely se mohou stát ozdobou vašeho domova. Vyrábí se široká škála zajímavých modelů v různých velikostech, barvách a designech.

Věděli jste?

Topný panel může mít podobu obrazu. Výrobci dokonce nabízí možnost natištění libovolné fotografie na panel. Infrapanely poté slouží nejen jako zdroj tepla, ale také jako originální designový doplněk.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?