Ukazování propiskou na graf na počítači

Hypotéky: Podle čeho si vybrat dobu fixace úrokové sazby?

14. 6. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Přemýšlíte o hypotéce? Pak byste měli vědět, že vedle hledání nejlepších podmínek a úroků vás také čeká volba nejvhodnější doby fixace úrokové sazby. Nikdo přesně neumí odhadnout vývoj na trhu, a tedy ani to, zda se vyplatí fix úrokové sazby na 10 let, nebo naopak třeba pouze na tři. Několik vodítek, jak si vybrat, však přesto máme. Svou roli by měla hrát i vaše konkrétní situace.

Zájem o vlastní bydlení, respektive i hypotéky je nyní enormní. Příčinu můžeme hledat mimo jiné i v situaci spojené s pandemií. Lidé tráví více času doma, omezili útraty spojené s cestováním či kulturou a soustředí se na budování a rekonstrukce svého bydlení.

Za obrovským zájmem lidí o získání nové hypotéky stojí také řada informací v médiích, od analytiků i samotných bank, že sazby hypoték (link na srovnání) půjdou pomalu nahoru,“ vysvětluje Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Právě k zajištění stálé úrokové sazby na několik let dopředu slouží její fixace.

Co je fixace úrokové sazby?

Fixace úrokové sazby je libovolně dlouhé období, ve kterém vám banka zaručí neměnnou úrokovou sazbu. Význam fixace je tak v poskytnutí určité jistoty, že úroková sazba hypotéky se nebude po nějakou dobu měnit. Pevné výdaje na splátku jsou navíc základem pro další plánování rodinného rozpočtu.

Naproti tomu existuje i plovoucí (variabilní) úroková sazba. Ta se pohybuje proměnlivě dle vývoje na trhu, a tak se u ní může často výrazně měnit výše splátek. Tato varianta proto není mezi klienty oblíbená a je využívána minimálně.

Doba fixace úrokové sazby: Jakou délku chtějí klienti?

Velmi oblíbená je fixace na pět let. Banky ji také obecně doporučují jako takový zlatý střed. Čím dál více ale roste obliba ještě delších fixů. Již několik měsíců tak dle statistik ČNB patří k velice oblíbeným desetileté fixační termíny, a to kvůli stále relativně nízkým sazbám.

Pro zajímavost – podíl fixací do jednoho roku činí letos zhruba dvě procenta, od jednoho do tří let je to osm procent, na fixaci sazby v rozmezí tří až pěti let poté připadá 35procentní podíl. Fixaci úrokové sazby delší než pět let nyní volí už 55 % lidí. V roce 2017 jich přitom na delší dobu fixovalo pouze 33 procent. Statistika ČNB zahrnuje čistě nové úvěry i refinancované hypoteční úvěry. Je tedy zřejmé, že zájem o delší fixace u hypotečních úvěrů vzrostl v posledních letech o více než jednu pětinu.

Podle odborníků už navíc neplatí zažité pravidlo, že čím delší fixaci do deseti let dlužník zvolí, tím vyšší úrokovou sazbu mu banka nabídne, a tím nákladnějším se pro něj úvěr stává. V současné době jsou úrokové sazby na tři, pět a deset let téměř srovnatelné. Svou roli hraje rovněž fakt, že se lidé více přiklánějí k delším fixacím z důvodu pohodlí. Prostě se chtějí o hypotéku co nejméně starat.

Jaká délka fixace úrokové sazby je nejvýhodnější?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Mohlo by se zdát, že jednoznačně nejlepší je vzít si co nejdelší fixaci. Pokud sazby porostou, máte vy tu svou zafixovanou. V případě, že klesnou, požádáte si o novou hypotéku a tu původní s minimálními náklady refinancujete.

Má to však jedno „ale“. Nikdy nevíte, k jakým změnám dojde. To, co doporučuje ČNB, není právně závazné – tedy že při předčasném splacení úvěru by banka měla požadovat maximálně úhradu účelně vynaložených nákladů. Minimálně dvě banky se výkladu ČNB nepodvolily a při refinancování, respektive předčasném splacení hypotéky (link na článek o předčasném splacení hypotéky), tedy splacení mimo konec doby fixace, po klientech před nedávnem požadovaly statisícové poplatky. A spory stále trvají.

Správná volba fixace záleží i na vašich plánech

Při výběru délky fixace se tak především rozhodujte podle toho, co máte po dobu fixace v plánu, co očekáváte. Pokud si hypotéku berete třeba jako mladý pár, možná za dva tři roky plánujete potomka. Poté bude flexibilnější zvolit fixaci tříletou, aby případná výměna menšího bytu za větší byla jednodušší. Díky novému úvěrovému zákonu sice zpravidla není problém prodat nemovitost i s hypotékou, řešení je ale jednodušší na konci fixace.

Kratší fixace úrokové sazby může být výhodou také tehdy, když očekáváte nějaký významný finanční obnos a následně jím plánujete hypotéku doplatit. Může jít třeba o dědictví. Jinak je dle zákona možné po splacení dvanácti řádných splátek vložit každoročně splátku mimořádnou ve výši až 25 procent jistiny.

Blíží se vám konec fixace úrokové sazby? Co teď?

O budoucí úrokovou sazbu na další fixační období se zajímejte nejméně dva měsíce předem. Obvykle od banky obdržíte vyrozumění o navrhované výši úrokové sazby na další fixační období čtyři týdny před datem takzvané obrátky hypotéky. Než se dostanete k samotnému řešení, nějaký čas uplyne a na srovnání nabídek na trhu a přechod jinam vám pak zbude už jen velmi málo času.

Řada lidí to pod časovým tlakem nechce řešit, i když by jinde mohli dostat výhodnější podmínky a ušetřit, a zůstane bohužel u méně výhodné nabídky stávajícího poskytovatele,“ uzavírá Ladislav Gruber.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete.