mlady-par

Hypotéka pro mladé: Jaké jsou aktuální možnosti?

5. 6. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Chcete si pořídit vlastní bydlení, ale nemáte dostatečné úspory? Pokud jste mladší 36 let, můžete využít hypotéky pro mladé. Do věku 40 let se nabízí také státní půjčka pro mladé. Jaké další podmínky musíte splnit?

Hypotéka pro mladé v bance

Mladí lidé mají o hypotéky zájem častěji než dříve – to dokazují i statistiky. Dle průzkumu Hypoteční banky chce 57 % mladých Čechů financovat své bydlení pomocí hypotéky. Podle údajů České spořitelny tvoří objem hypoték ve věkové kategorii 18 až 36 let téměř polovinu nových hypoték.

Největší výhodou mladých lidí je, že si mohou zvolit maximální dobu splácení, která u většiny bank činí 30 let. Wüstenrot, mBank a ČSOB nabízí hypotéku dokonce na 40 let. Pro banku představují mladí lidé atraktivní klienty, jelikož do budoucna existuje pravděpodobnost, že jejich příjmy porostou, a tudíž nebudou mít problémy se splácením.

V praxi je to tak, že většina klientů doplácí hypotéku ještě před plánovaným termínem. Čím jste starší a zkušenější, tím víc peněz vyděláváte a můžete si tím pádem dovolit i víc umořovat dluh a ušetřit na úrocích. Někomu také s umořením dluhu pomůže dědictví. S věkem zároveň roste touha mít životní kapitolu jménem hypotéka konečně uzavřenou a své peníze investovat někam jinam,“ říká specialista Marian Holub z České spořitelny.

Jaké podmínky mají mladí lidé v bankách

Hypotéka pro mladé nabízí kromě delší doby splácení i další výhody, a to jsou mírnější pravidla pro posuzování žadatelů o hypotéku. Česká národní banka stanovuje závazné požadavky, které musí žadatel o hypotéku splnit, aby na hypotéku dosáhnul. Jedná se o ukazatele LTV, DTI a DSTI.

Pro žadatele mladší 36 let platí tyto limity:

  • LTV (poměr výše hypotéky k ceně nemovitosti) dosahuje maximálně 90 % hodnoty zastavené nemovitosti (běžně 80 %),

  • DTI (poměr celkového zadlužení k celkovému ročnímu čistému příjmu) nesmí přesáhnout 9,5násobek (běžně 8,5násobek),

  • DSTI (poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem) nesmí převýšit 50 % (běžně 45 %).

Nicméně i u hypotéky pro mladé si dejte pozor na to, že do celkového dluhu i výše splátek se počítá nejen hypotéka, ale také všechny ostatní úvěry. Navíc mírnější hranice pro žadatele do 36 let se vztahuje pouze na úvěry, které slouží k nákupu vlastního bydlení, nikoliv na investiční nemovitosti.

doklady

Příklady, jak může vypadat hypotéka pro mladé

Pojďme si dané limity ukázat ještě na příkladu žádosti o hypotéku na nemovitost v hodnotě 4 000 000 Kč. Žadatelům o hypotéku pro mladé stačí jen 10 % z hodnoty nemovitosti, zbylých 90 % jim může půjčit banka – to znamená, že musí mít naspořeno jen 400 000 Kč.

Stejně tak mohou být celkově více zadluženi než starší žadatelé o hypotéku – celkové zadlužení může dosáhnout až 9,5násobku čistého ročního příjmu. Pro získání hypotéky na 4 000 000 Kč tak mladému člověku stačí příjem 421 000 Kč ročně, to znamená 35 000 Kč čistého měsíčně. Pokud si o hypotéku žádají partneři, jejich čisté příjmy se sčítají.

Výhodu mají mladí lidé také u maximální výše měsíční splátky – ta nesmí být vyšší než 50 %. To znamená, že při čistém měsíčním příjmu 35 000 Kč může jít na splátku hypotéky až 17 500 Kč.

Státní půjčka pro mladé

Další možností, jak získat peníze na bydlení, je státní půjčka pro mladé. Vyplácí se ze Státního fondu podpory investic. Mladí lidé mohou díky ní získat zvýhodněnou půjčku na pořízení bydlení výstavbou nebo koupí, případně na rekonstrukci.

Kdo může žádat o půjčku na bydlení pro mladé:

  • žadatelé žijí v manželství či registrovaném partnerství,

  • alespoň jeden z páru je mladší 40 let,

  • o půjčku může žádat i jednotlivec do 40 let, pokud má v péči dítě do 15 let,

  • žadatel nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí (tato podmínka se netýká úvěru na modernizaci).

Podmínky státní půjčky pro mladé

Úvěr na modernizaci činí minimálně 50 000 Kč a maximálně 750 000 Kč. Doba splácení je stanovena na 10 let od uzavření smlouvy.

Na pořízení rodinného domu je maximální výše úvěru stanovena na 3 500 000 Kč, nejvýše 90 % skutečných nákladů na výstavbu nebo 90 % z kupní ceny (včetně pozemku).

Maximální výše úvěru na pořízení bytu je 3 000 000 Kč, nejvýše 90 % z ceny bytové jednotky. Doba splácení činí 30 let od uzavření smlouvy.

Úroková sazba státní půjčky na bydlení se stanovuje ve výši Základní referenční sazby EU pro Českou republiku, minimálně činí 1 %. Od 1. května 2022 je tato sazba 4,85 %. Fixuje se na pět let od uzavření smlouvy. Její aktuální výši naleznete na webu SFPI.

Nevýhodou půjčky pro mladé je, že pro každý rok fond vyhradí pouze určitý objem peněz, například pro rok 2022 činil 700 milionů korun. Obvykle se proto alokovaná částka vyčerpá během několika týdnů.

3 tipy, jak získat nejvýhodnější hypotéku pro mladé

1. Srovnejte si nabídky

Udělejte si představu, za kolik vám hypotéku nabídnou různé banky. Pomůže vám s tím online srovnání hypoték. Díky našemu srovnání získáte průměrně o 0,5 % nižší úrokovou sazbu oproti té oficiální.

2. Volte kratší fixaci

Hypoteční sazby v posledních měsících výrazně vzrostly, a proto odborníci doporučují spíše kratší fixaci. Předpokládá se, že sazby se budou v dohledné době opět snižovat. Z toho důvodu se vyplatí zvolit fixaci v délce 1–3 roky.

3. Zvyšte svoji bonitu

Při žádosti o hypotéku pro mladé posuzuje banka vaši bonitu, kromě toho si vás proklepne v registrech. Přitom spousta lidí si ani není vědoma, že tam má záznam. V bankovním registru se zaznamenává například to, že máte kreditní kartu nebo kontokorent, a to i v případě, že je nečerpáte. Zrušení kreditky je tak jednoduchý způsob, jak zlepšit své skóre při žádosti o hypotéku pro mladé. Podívejte se na další tipy, jak zvýšit svoji bonitu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Kuchyně
    29. prosince 2023|Jana Březinová
    7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

    Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?