Hypotéka na dům

Hypotéka jako koule na noze: co s bytem, který se mi už nelíbí

11. 6. 2021
|
Délka čtení: 4 min.

Hypotéka vám otevírá cestu k vysněnému bydlení. Jedná se ale o závazek na podstatnou část vašeho produktivního života, který může natrvalo rozhodnout o tom, kde a jak budete bydlet. Velké rozhodnutí proto přináší i velké pochyby: investoval jsem správně? Radost z nového bydlení se časem může proměnit v tíživé břímě. V životě se totiž stává hodně nepředvídatelných věcí: výhodná pracovní nabídka v zahraničí, neplánované dítě, pro které potřebujete pokojíček navíc, změna územního plánu, kvůli které vám za okny má brzy vyrůst nový městský obchvat. Jak ale změnit bydlení, když už máte hypotéku?

Řešením je pronájem: využijte váš byt jako investiční příležitost

Slyšeli jste už o investiční nemovitosti? Pronájmem získáte finance na splátku hypotéky, a mnohdy i na její údržbu a další investice. Investiční nemovitosti nabízejí stabilní příjem a dobré zhodnocení (neboť ceny realit na českém trhu setrvale rostou). Počítejte však i s časovou investicí: kromě počátečního výběru nájemníka strávíte čas pravidelnou kontrolou, vyúčtováním, daňovými povinnostmi, ale také třeba řešením nenadálých událostí (může se jednat o havárii vody v bytě, ale i o stížnosti na rušení nočního klidu).

S pronájmem se přirozeně pojí i rizika: klíčové je nalezení spolehlivého nájemníka, který platí včas a o byt se dobře stará. Špatný nájemník může nejen ohrozit splácení vaší hypotéky, ale také natrvalo porušit sousedské vztahy v domě a špatným zacházením drasticky snížit hodnotu bytu.

Jak pronajmout svou nemovitost?

V případě pronájmu máte v podstatě dvě možnosti:

Najít nájemníka sám: tato varianta je časově nejnáročnější a velmi riziková. Obvykle neznáte dokonale realitní trh, můžete tedy špatně stanovit výši nájmu. Nemáte dostatečný přístup a orientaci v databázích, které pomohou ohodnotit bonitu budoucího nájemníka, a hrozí riziko, že si vyberete neplatiče.

Spolehnout se na službu realitní kanceláře: realitní kanceláře umí obvykle dobře zhodnotit bonitu klienta, a mohou pomoci s jeho výběrem. Umí dobře odhadnout výši nájmu, mají k dispozici velké realitní servery, a umí pronajmout nemovitost relativně rychle. Nevýhodou je však vysoká cena za zprostředkování pronájmu, kterou platí buď budoucí nájemce, nebo pronajímatel.

Jak v případě, kdy pronajímáte sami, tak i v případě, že pronájem zprostředkuje realitní kancelář, se však nezbavíte časově náročných povinností v průběhu pronájmu. Nabízí se však ještě jedna alternativa.

Správcovská společnost – pronájem bytu bez starostí

Na současném trhu nemovitostí působí tzv. správcovské společnosti. Nabízejí komplexní péči o vaši nemovitost, od výběru vhodného nájemníka, přes péči o nemovitost po dobu pronájmu až po veškerou administrativu. Některé společnosti dokonce nabízejí garanci nájmu po celou dobu pronájmu. Na výhody využití správcovských společností jsme se zeptali odborníka v oblasti pronájmu a služeb Ing. Michala Rambouska: "Po letitých zkušenostech s pronajímáním nemovitostí jsem zjistil, jak komplexní služby a garance nájemného mohou majitelům usnadnit život a dokonce přinést i plusový příjem, který mohou zhodnotit. Dobrá správcovská firma se postará o vše od úplných začátků, ať už se jedná o prověření nájemníka, aby byl vhodný, údržbu bytu či domu nebo řešení veškeré administrativy týkající se pronájmu. Firma www.tvujspravce.cz nabízí dokonce 100% garanci nájmu. Majitel je tak bez starostí a může si v klidu užívat jistého příjmu, který může využít na pravidelnou splátku hypotéky nemovitosti, ve které nebydlí, nebo jiné investiční příležitosti, a nově nabytého volného času."

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Kuchyně
    29. prosince 2023|Jana Březinová
    7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

    Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?