Instalace solárních panelů

Hybridní fotovoltaická elektrárna: Jak funguje?

12. 10. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Hybridní fotovoltaická elektrárna stojí na pomezí on-grid a off-grid řešení – v podstatě kombinuje výhody obou druhů solárních elektráren. V současné době se v České republice jedná o nejčastěji instalovaný typ fotovoltaiky. Není divu, mimo jiné na ni můžete získat štědrou dotaci. Zjistěte, jak funguje hybridní fotovoltaická elektrárna.

Druhy solárních elektráren

Rozlišujeme tři základní typy solárních elektráren, které si mohou domácnosti instalovat:

  • síťová (on-grid),

  • ostrovní (off-grid),

  • hybridní.

Síťová fotovoltaická elektrárna neumožňuje využít vlastní elektřinu přímo v domácnosti, ale veškerou vyrobenou elektřinu prodává do sítě, odkud si ji opět nakupuje. Majitel síťové elektrárny si tak poníží účty za elektřinu, protože prodává svoji vyrobenou elektřinu distributorovi. V minulosti byl tento typ nejrozšířenější kvůli velkorysým výkupním cenám elektřiny, ale to je již minulost, a proto je její instalace na ústupu.

Ostrovní fotovoltaická elektrárna naopak do sítě vůbec není připojena. Hospodaří pouze s vlastní elektřinou – přebytky ukládá do akumulátoru, odkud je v případě potřeby opět čerpá. Nevýhodou je, že ostrovní fotovoltaika musí disponovat bateriovým systémem s velkou kapacitou, nebo mít záložní zdroj pro dny bez slunce (např. dieselový agregát).

Hybridní elektrárna kombinuje výhody on-grid a off-grid řešení. Ze síťové a ostrovní elektrárny se vyvinula hybridní fotovoltaika, která kombinuje výhody obou řešení. Hybridní fotovoltaická elektrárna disponuje akumulátory, do kterých ukládá přebytky energie. Odtud je také pro své potřeby čerpá. Elektrárna zpravidla vyrábí maximum elektřiny během poledne, ale spotřeba je v tuto dobu naopak nízká. Večer, kdy je spotřeba energie vysoká, si uloženou elektřinu z akumulátorů bere. Potud funguje hybridní elektrárna stejně jako ostrovní. Jestliže ale slunce nesvítí dostatečně, je hybridní fotovoltaická elektrárna ještě napojena na distribuční síť. V případě potřeby z ní elektřinu odebírá a pokrývá tak nedostatky ve vlastní výrobě.

Jak funguje hybridní fotovoltaická elektrárna?

Hybridní fotovoltaická elektrárna vyrábí elektřinu pomocí solárních panelů. Vyrobená elektřina se ihned spotřebuje na napájení spotřebičů v domácnosti, nebo se její přebytky uloží do připojených akumulátorů. Ty by měly mít dostatečnou kapacitu, aby bylo možné přebytky elektřiny spotřebovat přímo v domácnosti. S hybridní elektrárnou totiž není možné přebytky prodat do distribuční sítě. Ta je od solární elektrárny galvanicky oddělena – je možné elektřinu ze sítě odebírat, ale ne ji do sítě dodávat.

Důležitou součástí hybridní elektrárny je měnič napětí

Klíčovou součástí hybridní fotovoltaické elektrárny je kromě solárních panelů a akumulátorů také hybridní měnič napětí. To je zařízení, které převádí stejnosměrný proud na střídavý a umožňuje dodávat elektřinu z distribuční sítě. Zároveň se stará o galvanické oddělení od distribuční sítě a řídí veškeré toky energie v domě. Díky tomu je zprovoznění hybridní fotovoltaické elektrárny administrativně nenáročné. Na rozdíl od síťové fotovoltaiky není nutné mít povolení od Energetického regulačního úřadu – z hlediska zákona nevystupuje majitel hybridní elektrárny jako výrobce elektřiny.

Elektřinu si uložíte do fyzické nebo virtuální baterie

Hybridní fotovoltaika využívá akumulátory pro uložení přebytků elektřiny. Jak je vybrat? Rozhodnout se můžete mezi olověnými a lithium-iontovými bateriemi. Olověné akumulátory se používaly spíše dříve, jejich hlavní nevýhoda spočívá v krátké životnosti. Pokud se olověné baterie příliš vybijí, sníží se jejich kapacita. Navíc životnost dosahuje jen pár let. Naproti tomu lithium-iontové baterie jsou odolnější – zvládnou větší vybití a také jejich životnost je delší. Většina výrobců poskytuje záruku na baterie 5–10 let, ale reálná životnost některých typů by měla dosáhnout i 15 let. U baterií na bázi lithia však musíte počítat s vyšší cenou.

Hitem posledních let jsou tzv. virtuální baterie. Ty používají pro uskladnění energie přímo distribuční síť. V době, kdy má domácnost přebytky, posíláte elektřinu do distribuční sítě – tím se virtuální baterie nabíjí. Ve chvíli, kdy naopak elektřina v domácnosti chybí, si z distribuční sítě odeberete stejné množství zdarma – tím z virtuální baterie čerpáte energii.

Kolik stojí hybridní fotovoltaika?

Hybridní fotovoltaická elektrárna pro menší rodinný domek o výkonu 2–3 kWp vyjde přibližně na 250 tisíc korun. Cena se výrazně odvíjí od kapacity akumulátorů. Výhodou je, že na pořízení hybridní fotovoltaické elektrárny můžete zažádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Můžete získat až 150 000 Kč.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?