Užíváte si hry online? Pak potřebujete rychlý a stabilní internet. Právě hraní her patří z pohledu internetového připojení k nejnáročnějším činnostem. Na jaké aspekty byste se měli zaměřit?
Gaming zažívá v posledních letech boom
Gaming, tedy hraní počítačových her, se těší velké popularitě. Řada gamerů si ráda zahraje hry online. Hráči při nich mohou porovnat své síly s ostatními nebo s nimi spolupracovat. Pro hraní online však potřebujete rychlý a stabilní internet. V opačném případě hrozí sekání her či opožděné reakce. Takové momenty vám hraní rychle otráví.
Věděli jste, že hraní her se několikrát týdně věnuje třetina všech internetových uživatelů? Vyplývá to ze studie Video na internetu 2022 od Nielsen Admosphere. V kategorii 15–24 let je to dokonce téměř polovina uživatelů. K hraní her se nejčastěji využívá mobilní telefon a počítač.
Hry online volají po 5G nebo kabelu
O zážitku z hraní her do značné míry rozhodujete již při volbě typu připojení. Hry online vyloženě volají po drátovém řešení. Kabelová připojení bývají stabilnější, nejsou ovlivňována počasím a nebudete u nich řešit kolísání odezvy (rychlost putování dat z vašeho zařízení na cílový server). V úvahu připadají kabely telefonní, optické nebo soustava využívaná pro kabelovou televizi.
Z pohledu her je nejvhodnější optické připojení k internetu. To vám zajistí vysokou rychlost, vynikající stabilitu a v porovnání s ostatními alternativami rovněž nulovou či zcela minimální ztrátovost odesílaných dat. Optické připojení se navíc dá obvykle pořídit za poměrně příznivou cenu.
Prakticky jedinou nevýhodu představuje omezená dostupnost optické sítě – zejména v menších obcích a na odlehlých místech. Nezapomínejte na to, že vyšší rychlost připojení si obstaráte i tím, že zařízení připojíte k routeru síťovým kabelem a ne přes Wi-Fi.
Výborné podmínky pro hry online přináší také 5G síť. Tento aktuálně zaváděný standard se vyznačuje vysokou přenosovou rychlostí a krátkou dobou odezvy, což je pro hraní her ideální.
Oblibu si získává tzv. cloud gaming. Ten vám umožní zahrát si hardwarově náročné hry i na základních zařízeních. Výpočet hry totiž probíhá na vzdáleném serveru, k vám do zařízení se posílá pouze obraz. Z toho důvodu vyžaduje cloud gaming rychlé připojení k internetu.
Jaké parametry připojení u gamingu řešit?
Klíčovým parametrem je především rychlost internetu. Narazíte na dva různé údaje.
Download: Rychlost příchozích dat (stahování z internetu).
Upload: Rychlost odchozích dat (nahrávání na internet).
V rámci downloadu se u většiny online her uvádí minimální rychlost 3–5 Mb/s. Uvědomte si, že se jedná spíše o hraniční rychlost, která vám umožní hru hrát. Pro bezstarostný gamingový zážitek se doporučují hodnoty okolo 25 Mb/s. Podobnou rychlost byste měli mít vyhrazenou čistě na hraní.
Celková rychlost připojení musí zohledňovat všechny další činnosti a zařízení připojená k internetu. Nároky jednotlivých zařízení je zapotřebí sčítat. Pokud někdo ve vedlejší místnosti sleduje seriál na Netflixu ve 4K rozlišení, můžete si rovnou přičíst dalších 25–35 Mb/s. Pro běžnou čtyřčlennou rodinu by měla stačit rychlost 150–200 Mb/s.
Upload je důležitý především při streamování. Chcete někomu hraní her zprostředkovat přes video? Pro přenos ve Full HD kvalitě budete potřebovat rychlost uploadu alespoň 5 Mb/s. Opět jde o minimální požadavky na streamování. Reálně byste se v zájmu bezproblémového průběhu měli pohybovat spíše okolo 20–25 Mb/s. Pro samotné hraní her bez streamování vám postačí nižší hodnoty uploadu, obvykle se doporučuje 1 Mb/s.
Hrajete raději na konzolích? Požadavky na rychlost internetu pro hraní her se oproti klasickému PC nijak zásadně neliší. Jako minimum se u PlayStationu a Xboxu standardně uvádí 3 Mb/s pro download a 1 Mb/s pro upload.
Nezapomínejte na ping
Fanoušci gamingu rozhodně neslyší slovo ping poprvé. Jde o termín, kterým se označuje odezva neboli latence. Ta se udává v milisekundách (ms) a sděluje vám, jak rychle váš počítač komunikuje s cílovým serverem. V praxi tak odezva ovlivňuje například rychlost reakce – při pomalé odezvě se vaše akce na obrazovce projeví až s určitým zpožděním, zatímco čas ve hře běží normálně dál. Nedostatečný ping může zážitek z hraní snadno pokazit a značně vás znevýhodní. Nehledě na to, že dlouhá odezva kazí hru i ostatním hráčům. Z některých online her proto můžete být z tohoto důvodu odpojováni.
Čím nižší hodnota ping, tím lépe. Ideálně by se odezva u gamingu měla pohybovat mezi 0–50 ms. Minimální nároky zpravidla hovoří o 150 ms. Hodnota pingu není konstantní, neustále se mění. Ovlivňují ji další faktory, například fyzická vzdálenost od serveru, jeho aktuální vytíženost, ale také počasí. Tím nejzásadnějším aspektem je však kvalita internetového připojení.
Máte pochyby o rychlosti svého připojení?
Změřte si rychlost internetu na Srovnejto.cz. Pokud zjistíte nevyhovující hodnoty, můžete si v online kalkulačce rovnou nechat spočítat, na kolik by vás vyšly nabídky u konkurence.