Bouřka s blesky nad městem

Hromosvod nestačí. 5 rad, jak při bouřce ochránit svoje spotřebiče

13. 7. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Blesky zvyšují napětí v elektrickém vedení a následně ničí elektroniku, bojlery nebo elektrokotle. Bouřky takhle poškodily už každého čtvrtého Čecha a každoročně přibývají další případy. Přepěťová ochrana není drahá, stojí řádově stovky až tisíce Kč, ale každá technická vychytávka má svoje slabiny. Proto odpojte svoje spotřebiče ze sítě, pokud odcházíte ven anebo vidíte, že se obloha zatáhla bouřkovými mračny.

Česká republika leží v mírném podnebném pásmu, ale přesto občas zažíváme divoké chvilky. Na každý rok připadá 25 až 40 bouřkových dnů. Blesky křižují oblohu nejčastěji za horkých letních odpolední, když panují velké teplotní rozdíly mezi nebem a zemí. Jde vlastně o extrémní elektrické výboje, které rozžhavují atmosféru až na 30 000 °C. Prolétávají vlhkým vzduchem a ohrožují lidi, domy nebo energetickou infrastrukturu.

Bouřky zvyšují napětí v síti

Nad moderními domy ční bleskosvody (hromosvody), aby elektřina prošla kovovým vodičem do země a nezapálila střechu. Některé blesky však vrážejí do drátů normálního elektrického vedení, jež vede do rodinných domů a bytů. Napětí přitom dosahuje až 50 milionů voltů, zatímco v domácí elektrické zásuvce potřebujeme pouhých 230 voltů. V distribuční soustavě tedy vzniká přepětí, které představuje riziko pro domácí elektroniku.

Přepětí ničí české spotřebiče 

Můj první stolní počítač zkolaboval právě při bouřce, všechna uložená data přišla vniveč a oprava poničených komponent byla dražší než celá nová sestava. Agentura Ipsos zjistila, že nejsem jediný smolař. Každý čtvrtý Čech přišel kvůli bouřce o nějaký elektrospotřebič. Vysoké přepětí nevydržely některé stolní počítače a notebooky, herní konzole, routery, televizory nebo elektrokotle. 

Česká asociace pojišťoven (ČAP) vloni zaznamenala 4 568 případů, kdy blesky poničily pojištěný majetek. Avšak přepětí vzniká také kvůli zastaralým vodičům nebo nepovedeným opravám elektrického vedení. Když sečteme všechny loňské výskyty abnormálního napětí, škody z pojištěného majetku vyjdou na více než 290 milionů Kč. Kdybychom přičetli ještě nepojištěné spotřebiče, celkové ztráty by šly pravděpodobně do miliard Kč.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Jak funguje přepěťová ochrana

Pokud odebíráte elektřinu z venkovního elektrického vedení, potom máte nainstalovaný jistič, přes který neprojde nadměrný elektrický proud. Bývá umístěn ve stejné skříni jako elektroměr. Jeho aktuální stav poznáte podle páčky, která spadne a zhasne celou domácnost, jakmile vaše spotřeba překročí nejvyšší povolenou úroveň. Tenhle jistič však nestačí na bouřky, blesky a jejich napětí. Kompletní přepěťová ochrana funguje trojfázově.

Přepěťová ochranaCo chráníPřed čím chráníCena

1. stupeň

Celý dům

Před vysokým proudem

tisíce Kč

2. stupeň

Celý dům

Před vysokým napětím

tisíce Kč

3. stupeň

Konkrétní spotřebič

Před vysokým napětím

stovky Kč

Přepěťovou ochranu 1. a 2. stupně můžete mít nainstalovanou ve stejné skříni jako elektroměr. Ostatně vypadá podobně jako jistič, který najdete tamtéž. Stojí řádově tisíce Kč.

Přepěťová ochrana 3. stupně připomíná spíše elektrickou zásuvku nebo prodlužovačku. Tato podoba není náhodná. Jakožto bezpečnostní spojka pasuje mezi elektrickou zásuvku a počítač, televizor nebo jiný spotřebič, který chrání. Stojí řádově stovky Kč.

Jak při bouřce ochránit spotřebiče - grafika

Nečekejte, až přijde bouřka 

  1. Odpojujte ze sítě všechny spotřebiče, které zrovna nepotřebujete. Nestačí, když svůj počítač nebo televizor pouze vypnete. Dokud zůstává připojený k elektrické rozvodné síti, může být poškozen vysokým napětím.

  2. Jakmile na obzoru spatříte bouřková mračna, odpojte také ledničku, mrazák a další spotřebiče, které normálně necháváte permanentně pod proudem. Blesky jsou rizikem i pro bílou techniku, ale potraviny se během hodinové bouře nezkazí.

  3. Požádejte schopného elektrikáře, aby zkontroloval, zda máte přepěťovou ochranu 1. a 2. stupně. Případně zvažte její instalaci.

  4. Přepěťovou ochranu 3. stupně jednoduše zapojíte sami. Potřebnou komponentu seženete na Alza.cz, Mall.cz, CZC.cz a v dalších specializovaných e-shopech.

  5. Zabezpečte se pro případ, že přepěťová ochrana nebude dostatečně účinná. Naše kalkulačka vám srovná, kolik stojí a co zahrnuje pojištění rodinných domů, bytů a dalšího majetku proti živelným pohromám, haváriím, vandalismu nebo krádežím.

Chraňte vybavení vašeho domu

Pomůžeme vám s pojištěním elektroniky, nábytku i starožitností už od 150 Kč měsíčně.


Vyberte jednu z možností:

Sdílet článek

Související články

  • Hořící svíčka na vánočním stromku
    10. prosince 2024|Jana Březinová
    Chraňte sebe a svůj domov během vánočních svátků

    Svátky klidu a pohody se mohou díky chvilce nepozornosti proměnit v tragédii. O Vánocích roste riziko vzniku požárů, úrazů a nehod, a to i při zcela běžných činnostech, jako je úklid. Přitom většině z nich můžete předcházet. Máme pro vás tipy, na co si dát během svátků pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • Autá v podzemnej garáži
    28. října 2024|Petr Pohůdka
    Garáže – cíl mnoha zlodějů: Jak chránit svůj majetek před krádeží?

    Garáže na zloděje působí jako magnet. Místo je obvykle vzdálené od obytných částí domu a ukrývá hodnotné předměty – automobily, motocykly, ale také jízdní kola, lyže nebo pracovní nářadí. Jak na zabezpečení garáže a jaké pojištění vám pomůže proti krádeži?

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Kuchyně
    29. prosince 2023|Jana Březinová
    7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

    Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
    25. listopadu 2023|Jana Březinová
    Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

    Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.