Autá v podzemnej garáži

Garáže – cíl mnoha zlodějů: Jak chránit svůj majetek před krádeží?

28. 10. 2024
|
Délka čtení: 6 min.

Garáže na zloděje působí jako magnet. Místo je obvykle vzdálené od obytných částí domu a ukrývá hodnotné předměty – automobily, motocykly, ale také jízdní kola, lyže nebo pracovní nářadí. Jak na zabezpečení garáže a jaké pojištění vám pomůže proti krádeži?

Garáže se vykrádají hlavně v zimě a v Praze

V České republice jsou každoročně vykradené tisícovky garáží. Přesné číslo nelze z dostupných statistik zjistit, policie totiž čin eviduje jako vloupání do ostatních objektů. Mezi ostatní objekty se kromě garáží řadí například sklepy, kůlny, dílny nebo hospodářská stavení. V roce 2023 bylo v Česku registrováno 11 782 vloupání do ostatních objektů – nejvíce v Praze, Moravskoslezském a Středočeském kraji. Naopak nejklidnější spaní mohou mít majitelé garáží a sklepů na Vysočině. Míra objasnění případů bohužel není příliš vysoká, loni se pohybovala okolo 28 %.

Zdroj: Policie ČR – Statistické přehledy kriminality za rok 2023

Ze statistik je patrné, že nejrizikovější jsou zimní a jarní měsíce. Na vině je především delší tma (a tedy menší pravděpodobnost zpozorování pachatele) a opuštěnost chat, chalup a dalších sezónních objektů.

Zranitelný objekt aneb proč zvážit zabezpečení garáže

Garáže jsou z pohledu zlodějů ideálním cílem. Zpravidla se nachází dále od obytných částí domu a nebývají tak dobře zabezpečené. Přesto se uvnitř mnoha garáží najdou cenné předměty. Lidé do nich běžně ukládají zimní pneumatiky, drahé sportovní vybavení (jízdní kola, koloběžky, lyže, golfové hole apod.), pracovní nářadí a zahradní techniku nebo dokonce elektroniku. Nemluvě o automobilech a motocyklech, kvůli jejichž uskladnění si majitelé garáž většinou zařizují.


Věděli jste?

Pokud si chcete pojistit garáž i vozidlo, které v ní parkuje, musíte si sjednat dvě až tři různá pojištění. Neoddělitelné části garáže (zdi, okna, dveře atd.) kryje stejně jako v případě domu pojištění nemovitosti. Na movité věci uvnitř garáže (sportovní vybavení, nářadí, zahradní technika) se vztahuje pojištění domácnosti. Motorová vozidla ale pojištění domácnosti před zloději nechrání. Za tímto účelem si musíte sjednat havarijní pojištění.



Zloději se do garáží dostávají různými způsoby.

  • Narušení zámku: Zejména starší a levnější zámek na garáž lze snadno překonat destruktivními (odvrtání/vytrhnutí/​​rozlomení) i nedestruktivními metodami (bumping speciálně upraveným klíčem, otevření planžetou).

  • Vypáčení dveří nebo oken: Zloději často používají páčidla, aby se dostali přes slabě zabezpečené dveře či okna.

  • Vykradení otevřené garáže: Někteří lapkové se snaží využít momentu, kdy jsou vrata či okna garáže pootevřená a objekt dočasně bez dozoru.

  • Obcházení elektronických zabezpečovacích systémů: Levný a jednoduchý alarm do garáže nemusí být pro zkušeného zloděje zásadní překážkou.


Jak na zabezpečení garáže: Zámek na garáž nestačí

Zloději jsou bohužel vynalézaví a jejich metody se vylepšují. Jeden bezpečnostní prvek proto většinou nestačí. Čím více překážek musí zloděj překonat, tím vyšší je šance, že si svůj záměr rozmyslí nebo ho při vloupání do garáže někdo spatří. Odborníci stejně jako u dalších objektů doporučují kombinovat elektronické a mechanické zabezpečení. Na jaké prvky se soustředit?

  • Zámek na garáž: Kvalita zámku na garáž (především cylindrické vložky) určuje, jaké náčiní a metody musí zloděj použít. Odolnost zámkových systémů udává třída RC (Resistance Class). Čím vyšší číslo, tím vyšší míra zabezpečení. U garáží se doporučuje minimálně RC 3. Vysokou bezpečnostní třídu by měl splňovat i zadlabací zámek, který spolu s tím vložkovým zajišťuje otevírání a zavírání dveří. Pro zvýšení bezpečnosti můžete přidat ještě přídavný zámek do horní třetiny dveřního křídla.

  • Dveře a zárubeň: Dvoukřídlé dveře se zárubní tvoří jeden pevný bezpečnostní prvek. I zde se při výběru můžete řídit bezpečnostními třídami. V pevném křídle nesmí chybět odpovídající otvory pro uzamykací body zámkového mechanismu. Dveřní závěsy (panty) by měly být navržené tak, aby vrata nešla vysadit nebo vypáčit.

  • Alarm: Základní prvek elektronického zabezpečení. I jednoduchý alarm do garáže dokáže detekovat pokus o násilné vniknutí a spustit hlasitou sirénu. Moderní alarmy mohou být součástí systému chytré domácnosti, kde jsou propojené s dalšími zařízeními (například kamery, osvětlení, zámky). Navíc okamžitě zašlou notifikaci na váš mobil nebo informují bezpečnostní službu.

  • Kamera: Bezpečnostní kamera umožňuje sledování prostoru kolem garáže v reálném čase. Pokud zloděje rovnou neodradí, poslouží alespoň jako zdroj důkazního materiálu.


Podrobné tipy na zabezpečení garáže najdete na webu Policie ČR. Kromě uvedených prvků pomohou i zdánlivé maličkosti – například venkovní světla s čidlem pohybu. Míru zabezpečení zvýší i mříže nebo bezpečnostní fólie na oknech. Nezapomínejte na zabezpečení všech oken a dveří garáže. Zloději často využívají méně nápadné vstupy, které bývají méně chráněné.

V případě skladování velmi drahých předmětů neváhejte přidat další fyzickou bariéru uvnitř garáže (kotevní systém na motorku, trezor na cennosti apod.). Dále se pokuste zkomplikovat již samotnou cestu zloděje ke garáži, třeba bezpečnostním oplocením nebo kamerami namířenými na přístupové prostory.

K zabezpečení garáže přispějete také obezřetným chováním. I zloději chtějí mít klid na „práci“ a většinou hledají moment, kdy se v objektu nikdo nenachází. Tuto informaci jim kolikrát vyzradí sami majitelé garáže.

„S rozmachem sociálních sítí, pokud lidé dopředu avizují svoji nepřítomnost doma, nebo sdílejí online fotky z dovolené, pak se vystavují vyššímu riziku vloupání do jejich domácnosti včetně garáží. Stejně se také často podceňuje šikovnost a rychlost zlodějů, např. co se týče pootevřených oken nebo dveří, kdy stačí i pár minut nepozornosti“.

Petr Milata mluvčí ČSOB Pojišťovny

Náš tip

Jak zabezpečit sklep v bytové jednotce

U obyvatel bytových jednotek přebírá roli garáže sklep, obvykle umístěný v suterénu budovy. Zásady zabezpečení jsou podobné – důležitá je kombinace mechanických a elektronických prvků. V bytové jednotce se však jedná o společné prostory. Při instalaci některých prvků (například kamery) můžete narážet na různá omezení nebo potřebu souhlasu dalších obyvatel domu. O to důležitější je výběr ostatních prvků. Soustřeďte se zejména na zámek, dveře a panty. Tyto prvky by měly splňovat vysoké bezpečnostní standardy. Nezapomeňte si také ověřit, že vám pojištění domácnosti kryje i věci uložené ve sklepě.

Pojištění garáže proti krádeži

Bohužel zloději jsou často o krok napřed a i přes sebelepší zabezpečení se dostanou, kam chtějí. V tu chvíli přijde vhod pojištění majetku, díky kterému škodu nezaplatíte sami. Podle Martina Podávky z Pillow pojišťovny existují z pohledu pojištění tři různé druhy garáže.

  • 1

    Garáž je součástí hlavní stavby (rodinného nebo bytového domu): Pojistná částka hlavní budovy poté musí zahrnovat náklady na znovupostavení celého rodinného domu včetně garáže.

  • 2

    Garáž je vedlejší stavbou na pozemku s hlavní stavbou (nejčastěji rodinným domem): Zde je třeba nastavit pojistnou částku vedlejších budov, aby pokrývala náklady na znovupostavení garáže a všech vedlejších budov, které se na pozemku s hlavní budovou nachází.

  • 3

    Garáž je samostatná budova mimo pozemek hlavní stavby: Garáž má samostatnou pojistnou smlouvu a je pojištěna jako hlavní budova. Pojistná částka musí odpovídat nákladům na její znovupostavení.

„V poslední době je trendem, že si majitelé z různých důvodů instalují např. fotovoltaické panely na střechu garáže anebo nabíječky na elektromobil, popř. instalují různé automatické otevírání vrat atd. Hodnotu takovýchto prvků je nutné započítat do pojistné částky garáže, protože jejich namontováním se stávají její součástí,“

Petr MilataČSOB Pojišťovna


Zmiňovaný typ pojištění se označuje jako pojištění nemovitosti a vztahuje se na neoddělitelné části garáže, tedy například vrata, dveře, okna, podlahy nebo stropy. V případě krádeže vám pokryje škody na těchto částech stavby (vypáčené dveře, rozbité okno, zničená podlaha atd.), nikoliv však konkrétní věci uložené v garáži.


„U pojištění věcí movitých se pak jedná o pojištění v rámci pojištění domácnosti. Dle nabídky jednotlivých pojišťoven se pak základní rozsah může měnit. Stran nabídky pojištění u ČPP se pojištění věcí umístěných v garáži sjednává s limitem pojistného plnění pro pojištění věcí v nebytových prostorách. Tento limit pak může být nastaven individuálně dle potřeb klienta,“

Michal Šimon manažer neživotního pojištění České podnikatelské pojišťovny (ČPP)


Podmínky a limity pojištění se napříč pojišťovnami liší. Před sjednáním smlouvy si proto nezapomeňte ověřit, že rozsah pojištění a pojistný limit odpovídá uskladněným věcem v garáži.

V případě pojištění domácnosti jsou věci automaticky pojištěny i v rámci příslušenství domácnosti, což může být sklep anebo např. garáž, která se nachází na stejném pozemku jako obývaný byt. Tyto věci jsou pojištěny do limitu 30 % z pojistné částky domácnosti,“ popisuje Petr Milata přístup v ČSOB Pojišťovně.

„Nejvíce rizikové je pojištění movitých věcí umístěných v garáži stojící mimo pozemek hlavní stavby. Jedná se třeba o řadové garáže umístěné na kraji města/sídliště. Riziko krádeže je vysoké a vysoká je i cena pojištění tohoto vybavení,“ uzavírá Martin Podávka z Pillow pojišťovny.


Zajistěte si nejnižší cenu pojištění garáže

Která pojišťovna nabízí nejvýhodnější pojištění garáže proti krádeži? Srovnejte si ceny pojištění majetku v naší online kalkulačce. Vybranou nabídku vám rádi pomůžeme sjednat.

Co dělat, když dojde k vloupání do garáže

  • Zavolejte policii: Neprodleně nahlaste vloupání do garáže a vyčkejte na příjezd policistů. Do garáže zatím nevstupujte a ničeho se nedotýkejte, mohli byste poničit stopy. Během čekání na policisty můžete nafotit škody viditelné zvenku nebo sepsat seznam ukradených věcí. Pro podobné případy je dobré mít od těchto předmětů nějaké doklady (například sériová čísla, fotografie). Zvýšíte tím šanci na jejich nalezení.

  • Informujte pojišťovnu: Událost nahlaste pojišťovně. Poté postupujte v souladu s instrukcemi operátora na zákaznické lince. Pojišťovna standardně vyžaduje policejní protokol, fotografie garáže po krádeži, seznam odcizených věcí včetně jejich hodnoty a také doklady o zabezpečení garáže (jako důkaz, že byly dodržené požadavky na zabezpečení stanovené ve smlouvě).

  • Obnovte zabezpečení garáže: Co nejdříve obnovte zabezpečení garáže, aby nedošlo k dalšímu vniknutí do objektu. Zvažte instalaci dodatečných bezpečnostních prvků (kvalitnější zámky, alarm do garáže s kamerou atd.), aby se situace v budoucnu neopakovala.

  • Udržujte komunikaci s policií a pojišťovnou: Řešení záležitosti s policií i pojišťovnou může trvat déle. V obou případech postupujte podle instrukcí kontaktních osob.

Co si z článku odnést

  • Garáže jsou oblíbeným cílem zlodějů, protože se nachází dále od obytných částí domu a nebývají tak dobře zabezpečené.

  • Z pohledu statistik jsou nejvíce vykrádané objekty v Praze, Moravskoslezském a Středočeském kraji. Riziková je především zima a jarní měsíce.

  • Ideální zabezpečení garáže kombinuje mechanické a elektronické prvky.

  • U pojištění garáže je nutné rozlišovat mezi pojištěním nemovitosti (stavby a pevně spojených prvků) a pojištěním domácnosti (věcí umístěných v garáži).



Časté dotazy

Jaké zabezpečení garáže je nejlepší?

Jaká je cena pojištění garáže?

Kryje pojištění domácnosti i motorová vozidla?

Sdílet článek

Související články

  • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
    25. listopadu 2023|Jana Březinová
    Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

    Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

  • deratizér v obleku
    17. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    Hubení hmyzu a škůdců vám proplatí pojišťovna

    Za hubení hmyzu nebo hlodavců možná utrácíte zbytečně. Deratizaci, dezinsekci nebo likvidaci vosích hnízd poskytují pojišťovny v rámci asistenčních služeb. Vašeho deratizátora vám ale neproplatí: využívají vlastní smluvní partnery. Připravili jsme pro vás přehled asistenčních služeb našich smluvních pojišťoven v oblasti hubení škůdců. K tomu 7 snadných kroků, jak postupovat, pokud chcete, aby vám deratizaci nebo dezinsekci proplatila pojišťovna. 

  • Náhrobní kámen s věncem
    13. října 2023|Jana Březinová
    Pojištění hrobu chrání před řáděním přírodních živlů i vandalů

    Hřbitovní stavby nejsou levná záležitost – poškození vichřicí nebo vandaly znamená náklady na opravu v řádech desítek tisíc korun. Proto se vyplatí zvážit pojištění hrobu, které vyjde jen na několik set korun ročně. Některé pojišťovny ho dokonce automaticky zahrnují do pojištění jiné stavby.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Muž s kufrem odchází z domu
    21. července 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení domu před dovolenou: Jak ochránit domov před nezvanými hosty?

    Před odjezdem na dovolenou nejspíš řešíte organizaci celé cesty a balení. Zapomínat byste ale neměli ani na adekvátní zabezpečení bytu či domu. Váš opuštěný domov se totiž snadno může stát terčem zlodějů. Jakým způsobem nezvané hosty od „návštěvy“ odradit?

  • Bouřka s blesky nad městem
    13. července 2023|Petr Woff
    Hromosvod nestačí. 5 rad, jak při bouřce ochránit svoje spotřebiče

    Blesky zvyšují napětí v elektrickém vedení a následně ničí elektroniku, bojlery nebo elektrokotle. Bouřky takhle poškodily už každého čtvrtého Čecha a každoročně přibývají další případy. Přepěťová ochrana není drahá, stojí řádově stovky až tisíce Kč, ale každá technická vychytávka má svoje slabiny. Proto odpojte svoje spotřebiče ze sítě, pokud odcházíte ven anebo vidíte, že se obloha zatáhla bouřkovými mračny.

  • Oheň v grilu
    03. července 2023|Petr Pohůdka
    Škoda za 3,5 milionu: Co se může stát při grilování?

    Požár rodinného domu s celkovou škodou ve výši 3,5 milionu korun. Příčina? Nedbalost při manipulaci s grilem. To není modelový příklad z manuálu pojišťoven, ale skutečná událost, ke které došlo loni na Liberecku. Případ bohužel není nijak výjimečný, lidé rizika spojená s grilováním často podceňují. Jak uspořádat táborák nebo grilovačku bezpečně?

  • Žena stojí před prosklenou stěnou domu
    20. dubna 2023|Petr Pohůdka
    Pojištění chaty: Proč byste si měli pojistit i hezký výhled?

    Navrhli jste si chatu tak, aby uvnitř bylo co nejvíce světla? Velká okna či prosklené dveře jsou moderní a kromě dostatku světla vám poskytnou i krásný výhled do okolí. Jenže s množstvím skleněných ploch se zvyšuje také riziko jejich rozbití. Je proto důležité tomu přizpůsobit pojištění chaty.

  • Kuchyně na chalupě
    12. dubna 2023|Petr Pohůdka
    Pojištění chaty: Jak chránit vybavení interiéru?

    Chaty už dávno nejsou místa, kde máme jen kamna a staré vybavení vyřazené před mnoha lety z domácnosti. Stále častěji na chatách vidíte vkusně vybavený interiér, do kterého majitelé investovali nemalé peníze. Je proto logické chránit svůj majetek za pomoci vhodného pojištění chaty.