Instalování fotovoltaiky

Fotovoltaika na střechu: Panely nebo střešní krytina?

8. 11. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Úspora na účtech za elektřinu a přínos pro životní prostředí – to mají společné jak fotovoltaické panely, tak solární tašky. Které řešení je lepší jako fotovoltaika pro rodinné domy? Podívejte se na výhody a nevýhody obou variant.

Fotovoltaické panely jsou klasika

Při vybírání fotovoltaiky pro rodinné domy patří panely obvykle k prvnímu řešení, po kterém domácnost sáhne. Technologie se využívá již mnoho let a spolehlivě pokryje potřeby běžných rodinných domů i v mírném klimatu, které u nás vládne.

Aby systém fungoval s dostatečnou účinností, je důležité fotovoltaiku správně navrhnout a umístit. V České republice je ideální orientace směrem na jih, případně jihovýchod nebo jihozápad. Optimální sklon panelů činí 35°. Nevýhodou klasických solárních panelů je, že musí být kompletně na slunci. V případě zastínění střechy kvůli okolním stavbám nebo stromům nefunguje systém efektivně.

Jaké druhy panelů se instalují na rodinné domy?

Nejrozšířenější jsou fotovoltaické panely z křemíku, které se vyrábí z monokrystalického nebo polykrystalického křemíku. Na povrchu panelů je ochranná vrstva ze skla nebo plastu. Princip jejich fungování je jednoduchý – využívají tzv. fotoelektrický jev. Sluneční záření působí na polovodič z křemíku. Pomocí fotonů z něj vyráží elektrony, a tak vzniká elektrické napětí.

Fotovoltaika pro rodinné domy ve formě střešní krytiny

Solární tašky byly uvedeny na trh v roce 2017 společností Tesla a dodnes představují spíše okrajové řešení. Přesto se jedná o zajímavou variantu fotovoltaiky pro rodinné domy. Největší výhoda solárních tašek spočívá v jejich vzhledu – fotovoltaický panel je integrován přímo do střešní krytiny, a tak není na první pohled vůbec poznat, že je na střeše instalována solární elektrárna.

Jaké další výhody mají solární tašky?

Kromě estetického vzhledu mají solární tašky oproti klasickým solárním panelům další výhody. Solární střešní krytina má vysokou tvrdost, a tak je odolnější než běžné tašky. Tenkovrstvé provedení dokáže také lépe pracovat při oblačném počasí nebo při zastínění části střechy.

Porovnání výkonu

Po uvedení na trh se solární tašky velké obliby nedočkaly – zákazníci nechtěli platit vyšší ceny za nižší výkon, než dosahovaly běžné panely. S tím je teď ale konec. Za několik let se výkon solární krytiny vyrovnal panelům. Matoucí však zůstává přepočet na metr čtvereční krytiny, protože jinak se výkon fotovoltaiky udává v přepočtu na panel (1,6 m2). Na trhu najdete střešní tašky o výkonu 214 Wp/m2, což odpovídá výkonu 342,4 Wp/panel, přičemž maximální výkon střešních panelů momentálně dosahuje kolem 360 Wp.

Jsou solární tašky skutečně dražší?

Dalším velkým otazníkem bývá výhodnost solárních tašek. Vyšponované ceny v roce 2017 už jsou minulostí, za tři roky cena poklesla asi na polovinu. Oproti ceně běžné fotovoltaiky pro rodinné domy se tak výrazně neliší, pokud vezmeme cenu solární elektrárny a kvalitní střešní krytiny.

Například instalace fotovoltaiky integrované do střešní krytiny pro rodinný dům, kde bydlí čtyřčlenná rodina se spotřebou 5,5 MWh, o výkonu 3,6 kWp, by vyšla na necelých 400 tisíc korun včetně montáže a DPH. Za běžné fotovoltaické panely byste zaplatili přibližně polovinu. V úvahu bereme variantu s ukládáním přebytku do ohřevu teplé užitkové vody, řešení s akumulací by bylo pochopitelně dražší. Jak u panelů, tak solárních tašek můžete získat na nákup fotovoltaiky dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Solární tašky jsou krokem do neznáma

Je pro rodinný dům výhodnější pořízení panelů nebo integrované fotovoltaiky? Vždy záleží na konkrétních podmínkách. Výkon a ceny obou řešení se v podstatě vyrovnaly, přičemž solární tašky poskytují vyšší efektivitu u částečně zastíněných střech a lepší estetický dojem. Na druhou stranu je důležité zmínit, že se jedná o technologicky nové řešení – prodávají se teprve tři roky.

Do budoucna může být zajímavou variantou rovněž fotovoltaika ve formě fólií nebo nátěrů. Výzkum jde rychle dopředu, a tak bychom se za pár let mohli dočkat ještě více možností, jak si vytvořit energeticky soběstačnou domácnost.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně nastavené pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody nejen fotovoltaiky. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.