instalace-panelu

Fotovoltaické panely: Co o nich potřebujete vědět?

10. 8. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Fotovoltaické panely vám pomohou s úsporou na účtech za elektřinu a zároveň přispějete ke snižování emisí a zlepšení životního prostředí. Na druhou stranu se jedná o vysokou investici v řádech stovek tisíc korun, proto je dobré si nejdříve několik faktů ujasnit.

Jak funguje fotovoltaický panel?

Fotovoltaické panely přeměňují solární energii na elektrickou energii. Z fyzikálního hlediska se jedná o tzv. fotoelektrický jev. Sluneční záření působí na polovodič – ve většině případů křemík – ze kterého fotony vyráží elektrony, a tak vzniká elektrické napětí.

Princip je velmi jednoduchý, ale aby fungoval s dostatečnou účinností, musí být splněno několik podmínek. Solární fotovoltaické panely není možné instalovat všude. V České republice je ideální orientace na jih nebo jihovýchod až jihozápad. Optimální sklon panelů je 35°. Problematické může být i jen částečné zastínění střechy, protože kvůli němu může docházet k nedostatečné efektivitě celého systému.

Jaké druhy fotovoltaických panelů existují?

Nejčastěji využívaným materiálem pro výrobu fotovoltaických panelů je křemík. Pro výrobu se používá buď monokrystalický nebo polykrystalický křemík. Povrch panelu se chrání skleněnou nebo plastovou vrstvou, která zároveň slouží jako antireflexní ochrana.

Dalším typem solárních panelů jsou tenkovrstvé články, nazývané také jako fotovoltaické fólie. Kvůli velmi tenké vrstvě je jejich účinnost zatím nízká. Vývoj jde však rychle dopředu, a tak bychom se mohli v budoucnu dočkat fotovoltaických filmů, které se nanesou na budovy místo nátěru. Zajímavým řešením pro domácnosti, které kladou důraz na design, mohou být solární tašky. Jedná se o fotovoltaické panely integrované přímo do střešní krytiny.

Jaké jsou možnosti instalace?

Existují tři základní druhy fotovoltaických elektráren podle způsobu zapojení do sítě. Jedná se o síťové elektrárny, ostrovní elektrárny nebo hybridní řešení. Zatímco v minulosti byly nejoblíbenějším typem síťové elektrárny kvůli štědrým výkupním cenám elektřiny, v současné době převažují hybridní řešení s akumulací.

To znamená, že fotovoltaické panely vyrábí elektřinu pro vlastní potřeby domácnosti, ale nedostatky kompenzuje pomocí připojení k síti. Když panely vyrábí elektřiny málo, ale spotřeba je vysoká (například během večera), domácnost nakupuje elektřinu navíc ze sítě. V době nízké spotřeby a vysoké výroby (obvykle v dopoledních hodinách) si přebytky ukládá do akumulátorů.

Méně oblíbené jsou pak ostrovní fotovoltaiky, které jsou absolutně soběstačné a nezávislé na připojení k síti. To s sebou nese nevýhody v podobě nedostatečného množství vyrobené elektřiny v zimních měsících, kdy je potřeba podpořit výkon solární elektrárny například agregátem.

Kolik stojí fotovoltaické panely?

Solární technologie se stává rok od roku dostupnější, ceny fotovoltaických panelů klesají, ale naopak jejich výkonnost roste. V současné době se běžně setkáte s panely o výkonu 300 Wp, ale i vyšším. Výkon se udává v jednotce Wattpeak (Wp), která určuje maximální výkon panelu při ideálních podmínkách. Jeden instalovaný kilowattpeak vyrobí asi 1000 kWh elektřiny ročně.

Pořizovací cena fotovoltaických panelů záleží především na výkonu. Pro menší rodinný dům můžete pořídit fotovoltaickou elektrárnu bez akumulace o výkonu 2,5 kWp již od 100 tisíc korun. S takovým výkonem si vyrobíte přibližně 2500 kWh elektřiny ročně.

Jaká je návratnost investice do fotovoltaických panelů?

Návratnost investice do fotovoltaických panelů se odvíjí od pořizovací ceny elektrárny, ale také od aktuálních cen elektřiny. Ty se v současné době pohybují kolem 4,80 Kč za kilowatthodinu. Podle jednoduchého vzorce si vypočítáte přibližnou návratnost investice.

Množství vyrobené elektřiny pomocí solárních panelů vynásobíte aktuální cenou elektřiny. Tak získáte částku, kterou ročně uspoříte na účtech za elektrickou energii. Pak stačí touto částkou vydělit pořizovací cenu solární elektrárny a získáte odhadovanou dobu návratnosti. Zpravidla se pohybuje mezi 8–14 lety, ale můžete ji ještě zkrátit využitím dotace.

solarni-panely-strecha

Jaké existují dotační programy na fotovoltaické panely?

Na pořízení fotovoltaických solárních panelů můžete využít dotace Nová zelená úsporám. Podmínkou je, aby byla vaše domácí elektrárna připojena do distribuční sítě. To znamená, že na dotaci nedosáhnete při pořízení ostrovní fotovoltaiky.

Aktuálně můžete žádat o dotaci ve výši 35 až 155 tisíc korun v závislosti na druhu a náročnosti systému, největší příspěvky se poskytují na nákup fotovoltaiky s akumulací.

Jak se fotovoltaické panely recyklují?

Vlastní střešní elektrárna představuje ekologické řešení výroby elektřiny, protože neprodukuje žádné emise. Jak je to ale s životností a likvidací solárních panelů? V současné době dosahuje životnost fotovoltaických panelů až 30 let, což je vzhledem k návratnosti investice velmi dobré číslo. Často však panují obavy, jak je to s recyklací panelů.

Největší podíl na materiálu pro výrobu fotovoltaických panelů má sklo a hliníkový rám. Obě suroviny lze velmi dobře recyklovat a opětovně využít. Pouze nepatrné množství hmotnosti panelů tvoří těžké kovy, které mohou být nebezpečné pro životní prostředí. Navíc recyklace panelů není nákladná – zaplatí se z opětovného využití vytříděných materiálů.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně nastavené pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody nejen fotovoltaiky. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark