eSIM představuje modernější alternativu klasické SIM karty. V čem spočívají výhody eSIM a kde tato technologie naopak naráží na své limity? Zjistěte, jak virtuální SIM karta funguje a jakým způsobem se k ní staví hlavní operátoři.
Konec plastových kartiček
eSIM neboli virtuální SIM karta se na trhu objevila již před pár lety. Má stejný hlavní účel jako klasická SIM karta – identifikaci telefonního čísla v mobilní síti. Na základě eSIM vám operátor poskytne služby, které jste si u něj sjednali. V jednom zásadním ohledu se ale eSIM liší. Nemá totiž fyzickou podobu. Do svého telefonu nemusíte vkládat žádnou plastovou kartičku.
SIM vs. eSIM
Běžná SIM karta je vybavena čipem, který obsahuje všechna potřebná data. V případě eSIM se čip rovnou ve výrobě zabuduje do základní desky mobilního telefonu. Kouzlo eSIM spočívá v tom, že se dá naprogramovat na dálku.
S čipem nemusíte vůbec manipulovat. Stačí na něj nahrát eSIM profil a okamžitě můžete využívat sjednané služby. Pokud měníte operátora, profil jednoduše smažete a nahrajete nový.
Jak funguje eSIM v praxi?
Abyste mohli eSIM využívat, potřebujete pochopitelně telefon, který tímto speciálním čipem disponuje. Zdaleka nejde o samozřejmost – s eSIM umí aktuálně pracovat především dražší mobily. V kategorii do 10 tisíc korun podporuje eSIM zatím minimum modelů.
Nahrání virtuální SIM karty do telefonu je otázkou několika minut. Mobilní operátor vám po sjednání služeb zašle QR kód s vaším eSIM profilem, který obsahuje data a informace, jež jsou standardně uloženy na klasické SIM kartě. Vy jej svým smartphonem načtete, zvolíte si preferované nastavení a zadáte PIN, který jste obdrželi spolu s QR kódem. Stejným způsobem nahrajete profil i v budoucnu na nové zařízení.
Více profilů, vyšší zabezpečení a nižší ekologická zátěž
eSIM vám umožňuje nahrání více profilů do jednoho zařízení. V telefonu tak můžete mít k dispozici své soukromé číslo, pracovní kontakt a k tomu klidně profil zahraničního poskytovatele. Mezi různými profily přepínáte, aktivní je vždy jen jeden – eSIM nepředstavuje přímou alternativu Dual SIM. Za tímto účelem by telefon musel být opatřen dvěma čipy.
K dalším výhodám patří vyšší úroveň bezpečnosti. Zamčením telefonu chráníte před zneužitím i eSIM. Dojde-li k odcizení mobilu nebo jeho ztrátě, virtuální SIM kartu nelze vyjmout. Tato skutečnost by vám měla pomoci rovněž při pátrání po zařízení. Pro eSIM hraje také uživatelské pohodlí. Nemusíte rozebírat telefon ani řešit, jakou velikost SIM karty potřebujete. V neposlední řadě virtuální SIM karty sníží ekologickou zátěž, protože nebude nutné vyrábět tolik plastových kartiček.
Omezený výběr telefonů a mazání profilů
V čem tkví nevýhody eSIM? V současné době určitě v omezené nabídce smartphonů. Jak jsme zmínili, ne všechny mobily technologii podporují. Do pořizovací ceny telefonů se promítá cena čipu a náklady spojené s jeho umístěním na základní desku. Nejde o závratné výdaje, ale u levných modelů, kde se klade důraz především na cenu, výrobci stále preferují slot na SIM kartu. V tomto ohledu se očekávají brzké změny. The GSM Association odhaduje, že v roce 2025 bude eSIM podporovat zhruba 60 % prodávaných telefonů.
Za drobnou nepříjemnost se dá označit nutnost mazání profilů v situacích, kdy telefon prodáváte. Smazání profilu sice nezabere příliš času, ale reálně hrozí, že si na něj nevzpomenete. Při odstraňování profilu se vždy ujistěte, že je mobil připojen k internetu. Jinak budete mít problémy s načtením eSIM do nového smartphonu.
eSIM podporují všichni hlavní operátoři
eSIM dnes nabízí všichni hlavní operátoři a také několik virtuálních poskytovatelů. Můžete ale narazit na několik překážek. Operátoři na svých webových stránkách většinou prezentují seznam telefonů, s nimiž lze jejich eSIM používat. Tento seznam obvykle obsahuje hlavně mobily od Applu a Samsungu. S podporou eSIM již ale přichází i další výrobci mobilních telefonů. Jak uvádí na svých stránkách například Vodafone, eSIM by měla fungovat i na těchto zařízeních, ale operátor to nemůže garantovat.
Další komplikace mohou nastat, pokud chcete eSIM využít u jiných zařízení, typicky u chytrých hodinek. Máte doma Apple Watch Cellular a rádi byste s nimi volali nezávisle na telefonu, ale pod stejným číslem? Váš aktuální výběr bude velmi omezený. Apple Watch s eSIM si zatím naplno užijete jen u T-Mobilu, ostatní operátoři službu teprve připravují.
iSIM místo eSIM?
eSIM se ještě nestačila rozšířit a už se hovoří o tom, že by mohla být brzy nahrazena. Za možného nástupce se označuje iSIM. Ta nabízí řešení integrované rovnou do hlavního procesoru telefonu. O vše se postará software, není potřeba žádný dodatečný čip. iSIM letos v lednu jako první představil Vodafone ve spolupráci s výrobcem čipů Qualcomm a společností Thales, která dodává zmiňovaný software. Prozatím šlo pouze o experimentální provedení v laboratořích. Odborníci se ale shodují, že má iSIM velký potenciál eSIM nahradit.