Podpis smlouvy

Energošmejdi přitvrdili. Zařiďte levnější energie sobě i svým blízkým

29. 8. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Podvodníci slibují výhodnou elektřinu a zemní plyn, ale přitom svým obětem podstrkují drahou dlouhodobou smlouvu. Proto dostali odpovídající přezdívku: energošmejdi. Dříve či později osloví taky vaše příbuzné, sousedy a přátele, přičemž nejzranitelnější jsou senioři. Buďte rychlejší a pomozte svým rodičům nebo prarodičům, aby zbytečně nepřepláceli za energie.

Volný trh má svoje výhody, ale i rizika. Například elektřinu a zemní plyn můžete kupovat od libovolného dodavatele, za volitelných smluvních a cenových podmínek. Spočítejme, kolik ušetří typická česká domácnost, jakmile využije nejlacinější tržní nabídky. Ročně spotřebuje 2 MWh elektrické energie a 16 MWh zemního plynu. Pokud doposud nezměnila svého dodavatele, a nyní přejde na nejlevnější tarify, potom uspoří přes 9 400 Kč/rok (1 700 Kč/elektřinu + 7 700 Kč/plyn).

Dávejte však pozor, aby deklarovaná sleva nebyla jenom planým slibem. Někteří filutové –⁠ známí jako energošmejdi –⁠ nabízejí „výhodnou energii”, ale přitom mají připravenou drahou smlouvu. Důvěřivému zákazníkovi naúčtují až o 16 900 Kč/rok více, než standardní dodavatel (3 200 Kč/elektřinu + 13 700 Kč/plyn). Čím nižší máte příjem, tím závažnější jsou důsledky. Mladá středostavovská rodina přijde o sumu, kterou jinak utratí za týdenní tuzemskou dovolenou, zatímco chudý senior rázem spadne do existenčních problémů.

Energošmejdi zkoušejí nové zákeřné triky

Mnohé obce na svém území zakázaly podomní a pochůzkový prodej, aby podvodníci neklepali na rodinné domy a byty, ani neobtěžovali lidi přímo na ulicích. Jenomže energošmejdi hledají nové cesty, jak proniknout ke spotřebitelům.

  • Zaštiťují se Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), Českou obchodní inspekcí (ČOI) nebo jinou veřejnou institucí, se kterou však nemají nic společného.

  • Tvrdí, že zastupují vašeho stávajícího dodavatele, přestože reprezentují jinou firmu.

  • Předstírají, že kontrolují elektroměry a plynoměry, které však nejsou v jejich kompetenci.

  • Pomalu projíždějí obcemi v automobilech, a přes otevřená okénka oslovují kolemjdoucí občany.

  • Nabízejí „bezplatný dárek”, například úspornou zářivku, roušku, respirátor apod.

  • Lákají vás, abyste odebírali energii od dodavatele, který nabídne nejnižší cenu v budoucí „aukci”.

  • Navrhují, že „zadarmo” pohlídají, jestli vám nezdražuje elektřina či plyn.

Energošmejdi mění taktiku, ale jejich cíl zůstává stejný. Předkládají vám závazný dokument, kterému říkají „nezávazná přihláška”, „darovací smlouva”, „potvrzení” nebo „plná moc”. Chtějí, abyste podepsali, a tak přijali závazek, že změníte dodavatele a několik následujících let budete kupovat drahou energii.

Přesvědčování důchodců o nové smlouvě

Senioři potřebují rychlou a snadnou pomoc

V České republice máme několik institucí, které hledají a trestají energošmejdy. Energetický regulační úřad (podatelna@eru.cz) hlídá samotné dodavatele elektrické energie a zemního plynu. Česká obchodní inspekce (podatelna@coi.cz) kontroluje další subjekty, například externí podomní prodejce. Na drzouny, kteří se agresivně dobývají do vaší domácnosti, zavolejte policii. A nového dodavatele vybírejte přes nezávislý srovnávač, který:

  • Neláká na budoucí mlhavé aukce, ale přepočítává současné reálné ceny.

  • Srovnává také obchodní podmínky a zákaznický servis.

  • Zařídí všechny formality, abyste svého dodavatele změnili pohodlně a bezplatně (bez deaktivačních a dalších poplatků).

  • Každému klientovi garantuje úsporu.

  • Dodržuje etický kodex.

Srovnejto.cz splňuje všechny jmenované podmínky. Před více nežli 10 lety jsme vyvinuli první kalkulačku, která českým občanům srovnává ceny elektřiny a plynu. Následně jsme pomohli milionům lidí, aby ušetřili na energiích, pojištění nebo úvěrech. A nyní chceme ulehčit i seniorům, přestože třeba neznají internetové aplikace tak dobře, jako jejich děti nebo vnoučata. Pokud máte starší rodiče, prarodiče, sousedy či přátele, pomozme jim společně, aby také ušetřili - dříve, než na jejich dveře zaklepe nějaký šmejd.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.