Energetické burzy zase přepisují svá historická maxima, krachují další dodavatelé. Co bude dál?
Evropské energetické burzy opět překonávají svoje rekordy, které ještě nedávno vypadaly jako definitivní strop. Elektřina a zemní plyn jsou nyní zhruba pětkrát dražší než před rokem. Stabilní dodavatelé přežívají, ale svoje zvýšené náklady přenášejí na spotřebitele. Dvanáct energetických společností současnou krizi nezvládlo. Analytici opatrně předpovídají, že obě komodity v nadcházejícím roce pravděpodobně zlevní.
Úvodem shrňme důvody, proč energie stoupla na ceně: Po covidovém ekonomickém útlumu následovalo hospodářské oživení, vzrostla poptávka, a proto logicky zdražuje nabídka. Uhlí a zemní plyn jsou dokonce nedostatkové – například slovenské, rakouské, nizozemské nebo ukrajinské plynové zásobníky nyní nejsou naplněné ani z poloviny.
Nový plynovod Nord Stream 2 byl sice dokončen, ale zatím nebyl spuštěn, protože jeho provozovatel nesplňuje antimonopolní pravidla Evropské unie. Mezitím zdražily emisní povolenky – uhelná elektrárna dříve zaplatila 850 Kč, ale nyní potřebuje přes 1 800 Kč, aby mohla vyrobit megawatthodinu (MWh) elektrické energie. Německo přitom plánuje, že do konce roku 2022 uzavře poslední šestici svých jaderných elektráren…
Elektřina a plyn jsou pětkrát dražší než před rokem
Producenti a překupníci uvedené proinflační tlaky vnímají, a proto evropské energetické burzy zdražují. Jenomže počáteční nervozitu vystřídala panika. Podívejme se, kolik stojí megawatthodina elektrické energie, prodávaná na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK). Meziročně zdražila z 1 138 Kč na 5 599 Kč.
Zdroj: Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK)
Ještě rychlejší vývoj sledujeme v plynárenství. Tady megawatthodina stála 411 Kč, ale nyní přijde na 2 150 Kč.
Zdroj: Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK)
Obě komodity jsou nyní řádově dražší než před rokem. Dříve jsme jejich jednotkovou cenu počítali ve stokorunách, teď jde o tisícikoruny.
Po Bohemce končí další čeští dodavatelé
Mnozí překupníci mají uzavřené dlouhodobé burzovní kontrakty, takže od elektráren a plynařů ještě nakupují za staré levné ceny. Někteří koncoví dodavatelé však selhali a svoje dodávky ukončili.
V České republice jde (prozatím) o následující společnosti: Bohemia Energy entity s.r.o., Comfort Energy s.r.o., Energie ČS a.s., Europe Easy Energy a.s., X Energie s.r.o., Kolibřík Energie a.s., A-Plus Energie obchodní a.s. (skončila s plynem), Ray Energy a.s., Microenergy s.r.o., Energie pro Tebe a.s. (skončila s plynem), Český Energetický Dodavatel a.s., Františkovy Energie s.r.o. (skončila s plynem).
Tip: Přečtěte si také článek Změny na energetickém trhu.
Maloobchodní ceny zdražují „jenom” o 47 % a 75 %
Zbylí dodavatelé plní svoje závazky, ale postupně přenášejí svoje rostoucí výdaje na odběratele. Započítejme všechny fakturační poplatky a daně, a srovnejme, jak se meziročně vyvinula průměrná maloobchodní nabídka: Elektřina zdražila o 47 %, na 8 508 Kč/MWh. Zemní plyn podražil o 75 %, na 2 863 Kč/MWh. Mezi jednotlivými dodavateli jsou ovšem výrazné rozdíly. Některé domácnosti zaplatí za elektřinu a zemní plyn méně než 39 000 Kč/rok, jiné utratí přes 59 000 Kč/rok, přestože mají totožnou spotřebu a bydlí ve stejném regionu.
Myslete také na stabilitu (nebo labilitu) svého obchodního partnera. Pokud zkrachuje, automaticky přejdete pod dodavatele poslední instance na nouzový ceník, který odpovídá aktuální burzovní situaci. O přechodu k novému dodavateli energií si přečtěte více v článku Dodavatelé mohou nového zákazníka odmítnout, levnou energii dostanou rychlejší zájemci.
Zároveň však zvažte, jestli zrovna dneska přijmete dlouhodobý (například tříletý) odběratelský závazek a cenovou fixaci. Česká národní banka předpokládá, že elektřina i zemní plyn zlevní už v nadcházejícím roce 2022 – a potom budou nákupy výhodnější.