Finanční trh - historická maxima na energetické burze

Energetické burzy zase přepisují svá historická maxima, krachují další dodavatelé. Co bude dál?

28. 12. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Evropské energetické burzy opět překonávají svoje rekordy, které ještě nedávno vypadaly jako definitivní strop. Elektřina a zemní plyn jsou nyní zhruba pětkrát dražší než před rokem. Stabilní dodavatelé přežívají, ale svoje zvýšené náklady přenášejí na spotřebitele. Dvanáct energetických společností současnou krizi nezvládlo. Analytici opatrně předpovídají, že obě komodity v nadcházejícím roce pravděpodobně zlevní.

Úvodem shrňme důvody, proč energie stoupla na ceně: Po covidovém ekonomickém útlumu následovalo hospodářské oživení, vzrostla poptávka, a proto logicky zdražuje nabídka. Uhlí a zemní plyn jsou dokonce nedostatkové –⁠ například slovenské, rakouské, nizozemské nebo ukrajinské plynové zásobníky nyní nejsou naplněné ani z poloviny

Nový plynovod Nord Stream 2 byl sice dokončen, ale zatím nebyl spuštěn, protože jeho provozovatel nesplňuje antimonopolní pravidla Evropské unie. Mezitím zdražily emisní povolenky – uhelná elektrárna dříve zaplatila 850 Kč, ale nyní potřebuje přes 1 800 Kč, aby mohla vyrobit megawatthodinu (MWh) elektrické energie. Německo přitom plánuje, že do konce roku 2022 uzavře poslední šestici svých jaderných elektráren…

Elektřina a plyn jsou pětkrát dražší než před rokem

Producenti a překupníci uvedené proinflační tlaky vnímají, a proto evropské energetické burzy zdražují. Jenomže počáteční nervozitu vystřídala panika. Podívejme se, kolik stojí megawatthodina elektrické energie, prodávaná na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK). Meziročně zdražila z 1 138 Kč na 5 599 Kč.

Ceny elektřiny na burze - prosinec 2021

Zdroj: Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK)

Ještě rychlejší vývoj sledujeme v plynárenství. Tady megawatthodina stála 411 Kč, ale nyní přijde na 2 150 Kč.

Zdroj: Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK)

Obě komodity jsou nyní řádově dražší než před rokem. Dříve jsme jejich jednotkovou cenu počítali ve stokorunách, teď jde o tisícikoruny.

Po Bohemce končí další čeští dodavatelé

Mnozí překupníci mají uzavřené dlouhodobé burzovní kontrakty, takže od elektráren a plynařů ještě nakupují za staré levné ceny. Někteří koncoví dodavatelé však selhali a svoje dodávky ukončili. 

V České republice jde (prozatím) o následující společnosti: Bohemia Energy entity s.r.o., Comfort Energy s.r.o., Energie ČS a.s., Europe Easy Energy a.s., X Energie s.r.o., Kolibřík Energie a.s., A-Plus Energie obchodní a.s. (skončila s plynem), Ray Energy a.s., Microenergy s.r.o., Energie pro Tebe a.s. (skončila s plynem), Český Energetický Dodavatel a.s., Františkovy Energie s.r.o. (skončila s plynem).

Tip: Přečtěte si také článek Změny na energetickém trhu.

Maloobchodní ceny zdražují „jenom” o 47 % a 75 %

Zbylí dodavatelé plní svoje závazky, ale postupně přenášejí svoje rostoucí výdaje na odběratele. Započítejme všechny fakturační poplatky a daně, a srovnejme, jak se meziročně vyvinula průměrná maloobchodní nabídka: Elektřina zdražila o 47 %, na 8 508 Kč/MWh. Zemní plyn podražil o 75 %, na 2 863 Kč/MWh. Mezi jednotlivými dodavateli jsou ovšem výrazné rozdíly. Některé domácnosti zaplatí za elektřinu a zemní plyn méně než 39 000 Kč/rok, jiné utratí přes 59 000 Kč/rok, přestože mají totožnou spotřebu a bydlí ve stejném regionu.

Myslete také na stabilitu (nebo labilitu) svého obchodního partnera. Pokud zkrachuje, automaticky přejdete pod dodavatele poslední instance na nouzový ceník, který odpovídá aktuální burzovní situaci. O přechodu k novému dodavateli energií si přečtěte více v článku Dodavatelé mohou nového zákazníka odmítnout, levnou energii dostanou rychlejší zájemci.

Zároveň však zvažte, jestli zrovna dneska přijmete dlouhodobý (například tříletý) odběratelský závazek a cenovou fixaci. Česká národní banka předpokládá, že elektřina i zemní plyn zlevní už v nadcházejícím roce 2022 – a potom budou nákupy výhodnější.

Sdílet článek

Související články

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.