/f/124222/800x534/8683cf32e1/plynovod.jpg)
Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.
Organizace spojených národů (OSN) dlouhodobě popisuje klimatickou změnu, která způsobuje častější živelné pohromy a migrační krize. Naše planeta se příliš rychle otepluje. Vědecká komunita dospěla k jednoznačnému závěru, že klimatickou krizi významně prohlubují lidé, když vypouštějí do vzduchu oxid uhličitý a další skleníkové plyny.
Vědcům naslouchají státníci, kteří chtějí předejít přírodním katastrofám a masové migraci. Skoro všechny státy podepsaly nejdříve v roce 1992 Rámcovou úmluvu OSN o klimatu, potom v roce 1997 Kjótský protokol a nakonec v roce 2016 Pařížskou dohodu. Signatáři souhlasí, že omezí svoje emise skleníkových plynů, aby ochránili své životní prostředí. Některé státy však berou svůj závazek vlažně, zatímco jiné přecházejí k rázným činům.
Zelenou politiku prosazují taky čeští zákonodárci. Postupně zavádějí emisní limity a poplatky, ekologické daně, nebo povinný příspěvek na větrné, sluneční a vodní elektrárny. Ale zároveň vám umožňují, abyste elektřinu a zemní plyn kupovali od libovolného dodavatele. Podívejte se do naší online kalkulačky, kolik můžete ušetřit na energiích.
Co jsou emisní povolenky?
Stále ještě potřebujeme uhelné a plynové elektrárny, teplárny a další průmyslové podniky, které vypouštějí do vzduchu skleníkové plyny. Ale zákonodárci chtějí, aby spalovny své exhalace postupně snižovaly. Evropská unie, Čína nebo severovýchodní státy USA proto zavedly speciální regulaci.
Velké průmyslové podniky, které spalují fosilní paliva, musejí žádat o takzvané emisní povolenky. Jde o oficiální úřední souhlas, že příjemce může vypustit do vzduchu určité množství jistého skleníkového plynu. Kdyby překročil povolený limit, dostal by pokutu, nebo by musel ukončit svoji činnost. Emisní povolenky jsou vydávány buďto bezplatně, nebo za peníze. Ale každopádně hovoříme o nedostatkovém aktivu, které má svoji tržní cenu.
Česká republika každý den utratí zhruba miliardu Kč za fosilní paliva. Polovina této částky odchází mimo Evropskou unii, například do nepřátelských diktátorských režimů. Co kdybychom nahradili ropu, uhlí a zemní plyn čistou energií? Potom bychom ušetřili asi 365 miliard Kč/rok. To je víc, než kolik letos utratí ministerstva školství, zdravotnictví a kultury dohromady. Zelené teorie vypadají hezky, nicméně pamatujte na svůj domácí rozpočet.
Kdy přijde na řadu zemní plyn a uhlí
Evropská unie nastavila své emisní povolenky ve směrnici 2003/87/ES, na kterou navazuje český zákon č. 383/2012 Sb. Naši zákonodárci nyní regulují zejména oxid uhličitý (CO2), okrajově taky oxid dusný a fluorované uhlovodíky. Emisní povolenky aktuálně potřebují velké průmyslové spalovny, letadla nebo námořní dopravci. Od roku 2027 budou mezi regulované subjekty zařazeni taky dodavatelé zemního plynu, benzínu, nafty a uhlí.
Kdo platí za emisní povolenky v EU | Od kdy |
---|---|
Velké fosilní spalovny | Od roku 2005 |
Letecké společnosti | Od roku 2012 |
Námořní dopravci | Od roku 2024 |
Menší průmyslové podniky | Od roku 2027 |
Dodavatelé zemního plynu, uhlí, benzínu, nafty | Od roku 2027 |
Kolik stojí emise oxidu uhličitého
Základní pravidla vznikají v Bruselu a Štrasburku, ale důsledky pociťuje i nejmenší moravská vesnice. Evropská komise hodnotí, jak náročné jsou jednotlivé národní ekonomiky, a podle toho rozděluje emisní povolenky členským státům. Jedna taková poukázka znamená, že její držitel může vypustit tunu oxidu uhličitého.
Členské státy draží své emisní povolenky na Evropské energetické burze (EEX) v německém Lipsku. Cenu vyjadřují v eurech za tunu oxidu uhličitého, neboli v €/t CO2.
Některé továrny se ovšem mezitím modernizují, zvyšují svoji efektivitu nebo přecházejí na čistší energetické zdroje. Ušetřené emisní povolenky potom prodávají svým zastaralým a špinavějším konkurentkám. Průměrná cena v posledních letech stoupla ze 142 až na 2 004 Kč/t CO2.
/f/124222/1600x1000/c06981b898/prumerna_cena_emisni_povolenky.png)
Zdroj: Energetický regulační úřad (ERÚ) v jednotlivých letech zprůměroval spotové ceny na burze EEX, výsledky zaokrouhlujeme na celé koruny.
Jak emisní povolenky ovlivňují cenu energie
Ekologické regulace zatěžují tradiční průmysl. Například stará uhelná elektrárna musí vypustit tunu oxidu uhličitého, aby vyrobila jednu megawatthodinu (MWh) elektrické energie. Přitom potřebuje emisní povolenku, za kterou zaplatí asi 1 650 Kč. O tuto částku sníží svůj zisk, nebo zvýší cenu svojí produkce. Megawatthodinu elektrické energie potom na velkoobchodní burze prodává zhruba za 2 300 Kč.
Ostatní výrobní zdroje mají menší uhlíkovou stopu, a proto na ekologické regulace doplácejí méně, nebo jsou zvýhodněny. Plynové elektrárně stačí, když vypustí 560 kilogramů oxidu uhličitého, a vyrobí 1 MWh elektrické energie. Z jaderných bloků stoupá pouze vodní pára, která emisními povolenkami zatížená není. Větrník, fotovoltaický panel nebo vodní elektrárna žádné skleníkové plyny neprodukuje.
Podle toho vypadá cenotvorba. Emisní povolenky tvoří 0 až 72 % celkové ceny, kterou zaplatí koncoví dodavatelé (překupníci) za elektřinu. Nicméně hlavní inflační faktor najdeme jinde. Nejnákladnější jsou plynové elektrárny, které dramaticky zdražily v roce 2022. Rusko tehdy porušilo obchodní smlouvy, omezilo dodávky svého zemního plynu do Evropské unie a vyostřilo svoji válku proti Ukrajině.
/f/124222/1600x850/430c9814ab/podil_emisnich_povolenek.png)
Zdroj: Vlastní redakční výpočty, poměřujeme běžné burzovní ceny emisních povolenek a elektřiny.
O kolik zdraží zemní plyn, benzín a uhlí
Státy Evropské unie se ve své Zelené dohodě (Green Deal) zavázaly, že do roku 2050 dosáhnou klimatické neutrality. Takže nakonec vypustíme do atmosféry jenom takový objem skleníkových plynů, jaký bude paralelně pohlcen půdou, rostlinami nebo oceány.
Takový ambiciózní cíl vyžaduje oběti, a tak Evropská unie rozšiřuje emisní povolenky na další oblasti. Od roku 2027 dopadnou taky na benzínky, uhelné sklady a dodavatele zemního plynu. Tito překupníci sníží své marže, nebo přenesou zvýšené náklady na zákazníky. Zatím nevíme jistě, nakolik potom zdraží energie. Různé modelové scénáře přepočítává spolek Otevřená data o klimatu, podle kterého ceny stoupnou o 4,5 až 75 %.
Palivo | Zdražení od roku 2027 |
---|---|
Uhlí | o 32 až 75 % |
Zemní plyn | o 10 až 23,3 % |
Nafta | o 4,9 až 11,4 % |
Benzín | o 4,5 až 10,5 % |
Zdroj: Otevřená data o klimatu, z. ú.
Příklad
Typická česká domácnost zaplatí za zemní plyn 23 600 Kč/rok. Tato cena zatím nepodléhá žádné ekologické dani. Od roku 2027 však bude zatížena emisními povolenkami, a proto útrata stoupne pravděpodobně o 2 360 až 5 500 Kč/rok.
Otázka zní, zda fixovat cenu energie
Státy Evropské unie jsou chudé na fosilní paliva a nechtějí být závislé na cizích ropných velmocech. Peníze, které vyberou na emisních povolenkách, proto patřičně investují. Zateplují bytové domy a přispívají domácnostem na moderní technologie – solární systémy, tepelná čerpadla, rekuperace apod. Jestli chcete svůj podíl, požádejte o příspěvek v dotačním programu Nová zelená úsporám, kde na zájemce čekají miliardy Kč.
Jakmile zateplíte svoji domácnost a přejdete na efektivnější vytápěcí systém, ušetříte na energiích. Ale pokud nejste zcela autonomní, stále potřebujete elektřinu nebo zemní plyn z centrálních distribučních soustav. Obě komodity jsou momentálně drahé a v nejbližší budoucnosti pravděpodobně výrazně nezlevní, naopak existují různá inflační rizika.
Evropa nyní spoléhá na norský a americký zemní plyn, ale ve Washingtonu vládne Donald Trump, který rozehrává „obchodní války”. Nové jaderné elektrárny vznikají pomalu, takže nadále potřebujeme uhelné spalovny. Na Evropské energetické burze, kde jsou uzavírány krátkodobé i dlouhodobé kontrakty, mezitím vidíme pravděpodobný budoucí vývoj. Ceny elektrické energie a zemního plynu tam stagnují, zatímco emisní povolenky mírně zdražují.
Zrevidujte své budoucí výdaje a úspory ve srovnávací kalkulačce. Vyberte, zda vás zajímá elektřina, nebo zemní plyn. Potom vyplňte svoji spotřebu. Kalkulačka vám obratem srovná dodavatele, jejich ceny a další podmínky. Záleží na vás, jakou alternativu zvolíte. Fixované ceníky po určitou dobu nezdraží, ovšem mezitím nesmíte změnit dodavatele. Ostatní tarify mají krátkou výpovědní lhůtu, ale jejich cena se může změnit už za měsíc.
Co si ze článku odnést
Uhelné a plynové elektrárny musejí platit za emisní povolenky, a taky proto zdražily.
Od roku 2027 dopadne stejná ekologická regulace na firmy, které prodávají plyn.
Chcete-li ušetřit, přejděte na levnější ceník.
Nebo využijte dotace v programu Nová zelená úsporám, pořiďte si solární panely nebo tepelné čerpadlo, a vyrábějte si energie sami.
Odpovědi na nejčastější dotazy
Co znamená emisní povolenka?
Kolik stojí emisní povolenky?
Jak funguje trh s emisními povolenkami?
Proč emisní povolenky zdražují energie?
Kdy se vyplatí fixovat cenu?
/f/124222/140x140/142e1fea3c/petr-woff.png)