Cena elektřiny

Elektřina pro rok 2022 prudce zdražuje. Svoje peníze ještě můžete ochránit

1. 6. 2021
|
Délka čtení: 4 min.

Ekonomika zpomalila, zatímco platy a důchody rostou. Navíc zdražují emisní povolenky, kterými jsou zatěžovány staré uhelné nebo plynové elektrárny. Peníze proto ztrácejí svoji kupní sílu, což možná opožděně zpozorujete, až budete v roce 2022 platit za elektřinu. Nebo nakoupíte ještě za staré ceny, abyste ušetřili.

Překonali jsme další epidemickou vlnu, kamenné obchody se opět otevírají a občané se nechávají očkovat proti covidu-19. Ekonomika však stále zaostává za svými předkrizovými výsledky. Stát mezitím snížil daně, ale zvýšil svoje výdaje, takže vykazuje rekordní rozpočtový schodek. Vláda letos naplánovala půlbilionový dluh, přičemž celá tuzemská ekonomika vyprodukuje asi 5,5 bilionu Kč/rok.

Platy, důchody a sociální dávky tedy rostou, ale přidané peníze nejsou kryty vyšší hospodářskou produktivitou. Výsledek vidíte, když nakupujete, nebo srovnáváte cenovky a inzeráty: Produkty a služby zdražují rychleji, než dříve.

Česká národní banka sice tvrdí, že jejím cílem zůstává dvouprocentní meziroční inflace, ale realita vypadá jinak. Za tisícikorunu letos koupíme zboží, které loni stálo kolem 970 Kč. Například na realitním trhu stoupají ceny rychleji, meziroční inflace tam překonává 7% hranici. A ještě dramatičtěji zdražuje energetická burza, kde nakupují koncoví dodavatelé elektrické energie.

Cena emisních povolenek stoupla na dvojnásobek

V tradičním průmyslu, kam patří také staré uhelné nebo plynové elektrárny, jsou inflační tlaky silnější. Továrny potřebují takzvané emisní povolenky, pokud chtějí v Evropské unii vypouštět do ovzduší oxid uhličitý (CO2). Vloni touto dobou jim stačilo 25 eur, aby letos směly exhalovat tunu CO2. Evropská unie však mezitím zpřísnila pravidla. Takže emisní povolenka na tunu oxidu uhličitého, který bude vypuštěn do vzduchu příští rok, nyní stojí kolem 50 eur.

Zaměřme se opět na Českou republiku, kde nyní navštívíme pražskou energetickou burzu (PXE). Vloni touto dobou stačilo 45 eur, aby dodavatelé koupili od elektráren jednu megawatthodinu (MWh) elektrické energie, kterou letos dodávají tuzemským domácnostem. Ovšem levné časy skončily. Cena elektrické energie, která bude některým domácnostem dodávána napřesrok, nyní atakuje (a v některých dnech překonává) hranici 70 eur/MWh.

Chci výhodnější elektřinu

Jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Elektřina na rok 2022 zdražila o více než polovinu

Na velkoobchodní burze jsme srovnali takzvané futures, tedy kontrakty, které jsou uzavírány předem a realizovány později. Podle těchto smluv dokážeme předpovědět, jestli elektřina v roce 2022 pravděpodobně zdraží, nebo zlevní koncovým odběratelům. Samotná energie přitom tvoří asi třetinu celkového vyúčtování - záleží na individuálních podmínkách, především na spotřebě, vybraném dodavateli a tarifu. Jestliže na velkoobchodní burze elektřina meziročně zdražila zhruba o 56 %, české domácnosti může finální cena stoupnout až o 21 %.

Některé energetické společnosti už aktualizovaly svoji nabídku. Spočítejme vyhlídky pro českou domácnost, která bydlí na největším distribučním území (ČEZ Distribuce) a patří do nejčastější sazby D02d. Předpokládejme, že zůstává věrná dominantnímu dodavateli (ČEZ Prodej). V rámci tříleté smlouvy (Elektřina na 3 roky) za dodávku elektrické energie zaplatí (včetně DPH):

  • 2 007,39 Kč/MWh + 107,69 Kč/měsíc, pokud smlouvu uzavřela 1. ledna 2021

  • 2 321,99 Kč/MWh + 107,69 Kč/měsíc, pokud smlouvu uzavřela 1. dubna 2021

  • 2 442,99 Kč/MWh + 107,69 Kč/měsíc, pokud smlouvu uzavře 1. července 2021


Megawatthodina elektrické energie, která úsporné garsonce stačí na celý rok, tedy zatím průběžně zdražuje o 435,60 Kč. Staré ceny se pomalu stávají minulostí, nicméně pravděpodobnému novoročnímu zdražování se stále ještě můžete vyhnout. Využijte nezávislou cenovou kalkulačku a sledujte náš blog, kde brzy srovnáme fixované tarify elektrické energie a přidáme další tipy pro rok 2022.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?