Přímotop v domácnosti

Elektrické přímotopy jsou výhodné v úsporných rodinných domech

7. 5. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Moderní novostavby potřebují vytápění, jenom když venku silně mrzne. V takovém případě mohou vyjít levněji elektrické přímotopy, než tepelné čerpadlo, plynový nebo peletový kotel. Sice mají vyšší provozní náklady, ale vyhrávají nízkou pořizovací cenou, na které v úsporných rodinných domech záleží především.

Většina tuzemských elektráren spaluje uhlí nebo zemní plyn, aby prostřednictvím tepelné energie vyráběla elektřinu. Výsledný produkt potom proudí distribučními soustavamidistribučními soustavami do našich domovů, kde stačí zapojit příslušné kabely do zásuvek – a žárovky svítí, ledničky chladí, pračky perou. Kilowatthodina stojí průměrně kolem 5,8 Kč. Ve zvýhodněných distribučních sazbách, které slouží na vytápění, klesáme až na 3,2 Kč/kWh.

Málokdo ovšem používá elektrické přímotopy nebo akumulačky. Početnější jsou plynová kamna a kotle, ze kterých získáme tepelnou energii ještě levněji: průměrně za 1,6 Kč/kWh. Nejlacinější dodavatelé zemního plynu srážejí cenu na 1,2 Kč/kWh. Teoreticky tedy uděláme nejlépe, když při vytápění vynecháme elektrárny a rovnou doma spálíme palivo. Prakticky však záleží na energetické náročnosti konkrétního domu nebo bytu.

Úsporné domácnosti větrají a přitom šetří teplo

Zastaralé budovy jsou typické svými komíny, ze kterých stoupá dým od babího léta do pozdního jara. Pokud tam má panovat příjemná teplota, na každý čtvereční metr obytného prostoru každoročně padne přes 200 kWh tepelné energie. Takže čtyřčlenná rodina spotřebuje zhruba 19 000 kWh/rok, aby vytopila 80 m² a zároveň měla dostatek teplé vody. Následně zaplatí minimálně 22 800 Kč za zemní plyn (plynová kamna a kotel), nebo 60 800 Kč za elektřinu (přímotopy a bojler).

Moderní rodinné domy však fungují jinak – jednak kvůli přísné stavební legislativně, ale hlavně díky šikovným architektům a projektantům. Typická současná novostavba má kompaktní tvar, bytelnou schránku a obsahuje chytré technologie. Například takzvaná rekuperační jednotka permanentně větrá a přitom využívá teplo vydýchaného vzduchu. Kotel nebo tepelné čerpadlo slouží zejména na přípravu teplé vody, eventuálně když venku třeskutě mrzne.

Elektrické přímotopy mají nízkou pořizovací cenu

Takzvaným pasivním domůmpasivním domům stačí na vytápění méně, než 15 kWh/m²/rok. Přičtěme ohřev užitkové vody, a ročně potřebujeme vyrobit zhruba 4 200 kWh tepelné energie. Provoz tepelného čerpadla, které kromě elektřiny využívá rovněž energii okolního prostředí (vzduchu, země, vody), potom může stát 4 480 Kč/rok. Další kategorií jsou kotle na zemní plyn nebo na dřevěné pelety, jež mají podobné náklady, v uvedeném případě předpokládejme 4 580 Kč/rok. Elektrický bojler a přímotopy spotřebují zhruba 13 440 Kč/rok. Ale ještě přidejme pořizovací ceny samotných technologií a jejich instalace, abychom konečně dospěli do finále.

Tepelné čerpadlo potřebuje otopnou soustavu, aby získanou energii rozvedlo po domě, přičemž nosičem bývá nejčastěji voda. Průměrné souhrnné pořizovací náklady jsou podle dotačního programu Nová zelená úsporám 229 000 Kč. Ke kotli musíme připočítat navíc ještě komín, podle Českého plynárenského svazu celková vstupní investice činí přinejmenším 150 000 Kč. Elektrické bojlery a přímotopy pořídíme a zapojíme podstatně levněji, a proto v pasivním domě mohou dlouho vycházet nejhospodárněji. Navíc, stejně jako tepelné čerpadlo, díky zvýhodněné distribuční sazbě D57d zlevňují elektřinu pro všechny domácí elektrospotřebiče.

Pořizovací, provozní a celkové náklady na vytápěcí systémy

TechnologiePořizovací cena Provozní náklady Celkem za 15 let

Tepelné čerpadlo


229 000 Kč


4 480 Kč/rok


296 200 Kč


Plynový nebo peletový kotel


150 000 Kč


4 580 Kč/rok


218 700 Kč


Elektrické přímotopy a bojler


15 000 Kč


13 440 Kč/rok


216 600 Kč


Přepočítali jsme orientační modelové příklady pro pasivní dům o obytné ploše 80 m², podle současných cen. Konkrétní individuální projekty pravděpodobně vyjdou (trochu) jinak. Záleží například na účinnosti plynového kondenzačního kotle, respektive na topném faktoru tepelného čerpadla. Na některé systémy lze získat dotace.

Přímotopy jsou nyní problematické kvůli českým zákonodárcům, kteří zařazují elektřinu (včetně zelených tarifů) mezi špinavé energetické komodity. Úředníkům však někdy stačí, aby byla v novostavbě krbová vložka, a projekt schválí jako dostatečně ekologický. Kontroverze vzbuzují rovněž některá hlučnější tepelná čerpadla, která obvykle vadí sousedům a komplikují kolaudaci rodinného domu.

Můžeme jenom odhadovat, kolik budou stát různá paliva a energie v následujících letech. Další hádankou jsou vztahy mezi Evropskou unií a Ruskou federací, odkud momentálně pochází skoro veškerý zemní plyn, spalovaný v tuzemsku. Otevřený zůstává i technologický vývoj. Kdybychom dokázali efektivně skladovat elektřinu, letní přebytkovou produkci ze solárních panelů bychom využili v zimě.

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark