Hypo

Druhy hypoték: Vyznáte se v nich?

20. 2. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Hypotéky zlevňovaly celý předchozí rok. Průměrná úroková sazba v prosinci klesla o setinu procentního bodu na hodnotu 2,34 procenta. Další zlevňování ale už finanční experti pro nejbližší měsíce nepředpovídají. Ba právě naopak! Pokud hypotéku zvažujete, měli byste se pro ni rozhodnout co nejdřív. Jak se ale zorientovat v jednotlivých druzích hypotečních úvěrů? Máme pro vás praktického průvodce.

Druhy hypoték podle účelu

V zásadě rozlišujeme hypotéku účelovou a neúčelovou. Ta účelová – jak už její samotný název napovídá – je poskytnuta za určitým účelem (nejčastěji na investice do nemovitosti – koupě, výstavbu, rekonstrukci apod).

Dalším typem je neúčelová hypotéka (tzv. hypotéka americká), kterou můžete použít na cokoli. Tento typ hypoték poskytují jak banky, tak nebankovní instituce. Obecně pro ni platí, že bývá zpravidla dražší, než hypotéka účelová.

Jistým mezistupněm je hypotéka australská, která je vlastně kombinací účelového a neúčelového hypotečního úvěru. V takovém případě platí, že čím víc si půjčíte, tím nižší bývá vaše úroková sazba. Obvykle také není nutné hradit poplatky za sjednání nebo vedení australské hypotéky.

Typy hypoték podle typu splácení

Nejrozšířenějším typem je hypotéka s anuitní splátkou. Ta v sobě zahrnuje jak úrokovou část, tak i splátku jistiny. V uvedené anuitě je již zapracován mechanismus, kdy se nejdříve splácí více úroky a méně jistina a v průběhu celého splácení se tento poměr otáčí. Klient tak po celou dobu fixace splácí stejnou částku.

U hypoték s progresivním splácením začíná klient s nízkou splátkou, která se postupně navyšuje (o pevný koeficient růstu). Posledním typem této skupiny je hypotéka s degresivním splácením, kdy se klientovi po dobu splácení úvěru naopak velikost splátky snižuje.

Hypo

Hypotéka dle typu úročení

V tomhle případě dělíme hypotéky na další tři skupiny, do kterých spadá:

  • Hypotéka s odloženou splátkou jistiny: Mnohdy se jí také říká „kombinovaná hypotéka“ a charakteristická je tím, že kombinuje hypoteční úvěr a další produkt, kterým si klient vytváří rezervu (např. penzijní připojení, stavební spoření apod.) Klient v tomto případě platí pouze úroky, nesplácí jistinu a zároveň si „spoří“ do druhého zvoleného produktu.

  • Hypotéka s fixací úrokové sazby: Jak už samotný název napovídá, jedná se o úvěr s fixní úrokovou sazbou po celé období (1, 3, 5, 10, 15, 20, 25 nebo až 30 let).

  • Hypoteční úvěr s plovoucí sazbou (float): V tomto případě jde o hypotéku, jejíž úrok je fixován na velmi krátkou dobu. Výjimkou není rok, měsíc nebo jen den. Úroková sazba je fixována na PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate) – sazbu, kterou vyhlašuje ČNB. K této sazbě pak vybraná banka připočte svou marži.


Hypoteční úvěr dle dokládání příjmů

Další podskupinou hypotečních úvěrů jsou ty, u kterých je potřeba doložit příjem (např. potvrzením od zaměstnavatele, daňovým přiznáním apod.) a hypotéky, u nichž není třeba příjem dokládat běžným způsobem. To však v žádném případě neznamená, že příjem vůbec nemusíte mít.

Pravidelný a dostatečně vysoký příjem je jednou ze zásadních podmínek schválení hypotečního úvěru. Pokud by banka nebo nebankovní instituce příjem a bonitu žadatele neprověřila, může být uzavřená smlouva prohlášená za neplatnou. U hypoték bez doložení účelu ale stačí obvykle čestné prohlášení žadatele.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

  • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
    05. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

    Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

  • 17. března 2023|Jana Březinová
    ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

    Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.