Dřevostavba

Dřevostavby: Jak vysoké mají náklady na energie?

23. 2. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Přestože v České republice je silná tradice zděných domů, své zastánce i místo na trhu si v posledních letech našly také dřevostavby. Hovoří pro ně zejména rychlost výstavby, příznivá cena a ekologický faktor. Jak je na tom dřevostavba s cenou za energie? Podívejte se, jaké náklady na energie vás u dřevostavby čekají.

Proč si pořídit dřevostavbu? Výstavba je rychlejší a levnější

Zatímco v roce 1999 tvořily dřevostavby zhruba 1 % z nově postavených rodinných domů, za rok 2018 činil tento podíl již více než 16 %. Trendy naznačují další nárůst, který by v budoucnu mohl směřovat k podobným hodnotám jako v sousedním Německu, kde dřevostavby tvoří zhruba pětinu realizovaných staveb v rámci rodinných domů.

Co stojí za tak výrazným růstem popularity dřevostaveb? Jedním z hlavních důvodů je cena dřevostavby – ta se u srovnatelných projektů pohybuje o přibližně 10 % níže než u zděných domů.

V čem dřevostavba oproti zděnému domu jednoznačně vyhrává, je doba výstavby. Ta se běžně realizuje v horizontu 3–5 měsíců, v případě použití předem zkonstruovaných velkoplošných panelů může být doba ještě kratší. Stavět lze v průběhu celého roku, i v zimním období. Oproti tomu výstavba zděného domu trvá mnohdy déle než rok, což je dáno především tzv. mokrými pracemi, které vyžadují čas k vyschnutí a vyzrání. V neposlední řadě jsou dřevostavby a jejich vybudování značně ekologičtější.

Dřevostavba – cena za energie bývá až o 30 % nižší

Zhruba 70 % spotřeby energie v domácnostech představuje vytápění, zbytek tvoří ohřev teplé vody, osvětlení, spotřebiče a další. V úsporných domech, mezi něž patří i dřevostavby, však spotřeba energie na vytápění nemusí být zdaleka tak vysoká.

Právě náklady na vytápění jsou v průměru o 30 % nižší než u zděných domů. Tento fakt je daný rozdílnou akumulací tepla používaných materiálů. Během vytápění zděného domu se teplo nejprve hromadí v cihlových stěnách a teprve pak i v místnosti. Dřevěná konstrukce teplo hromadí výrazně méně, proto se místnosti ohřejí okamžitě po zatopení. To zajistí rychlejší reakci na aktuální potřeby obyvatel domu bez zbytečné časové prodlevy. Dřevostavby navíc využívají izolaci v prostoru nosných prvků konstrukce. Běžná přízemní dřevostavba tak dosahuje tepelné ztráty pouze kolem 5 kW.

Dřevostavba

Čím dřevostavbu vytápět? Vede elektřina

Většina dřevostaveb se vytápí elektřinou, která se vyplatí právě díky nízké energetické náročnosti domu. Příjemným a úsporným řešením je nízkoteplotní podlahové vytápění, jež můžete doplnit o krbová kamna. Ta pomáhají překlenout přechodná období na jaře a na podzim, kdy se ještě nevyplatí mít dlouhodobě puštěné elektrické topení, nebo si s nimi zajistíte příjemné sálavé teplo v největších mrazech.

Výhody vytápění elektřinou spočívají v nízkých pořizovacích nákladech, rychlé přeměně energie na teplo, dokonalé regulaci a v podstatě nulové údržbě. Navíc díky nízkému tarifu ušetříte na elektřině i pro ostatní spotřebiče v domácnosti.

Náklady na energie v dřevostavbách můžete ještě snížit

Výstavba dřevostavby nemusí být posledním krokem, jak ušetřit na energiích. Věděli jste, že i dřevostavba se dá odizolovat tak, aby dosahovala standardu pasivního domu? Jako vhodný materiál zateplení slouží například korek, přírodní materiál s výbornými tepelnými i zvukově-izolačními vlastnostmi.

Oblíbená je korková drť, jež neobsahuje žádná umělá pojiva – je totiž spojena vlastní mízou. Často využívané jsou při zateplování dřevostavby také korkové desky či korkové role. Hlavní předností korku je univerzální využití. Kromě obvodových zdí umožňuje zateplení stropů, podlah, vnitřních příček, ale poslouží i k jednoduchému utěsnění různých dutin.

Nezapomeňte na nastavení termostatu a správného dodavatele

V účtech za energie se může negativně promítnout zbytečné přetápění objektu. Ideálním řešením je termostat s časovačem, který vám zajistí vytápění ve vámi nastavených hodinách. Správné nastavení termostatu je klíčové pro optimalizaci nákladů na energie v dřevostavbě.

Jednou za čas je také na místě porovnat si ceny energií od vašeho dodavatele s konkurencí. Využijte praktickou kalkulačku cen elektřiny, díky níž během pár minut získáte přehled o cenách u desítek dodavatelů. Změna dodavatele není vůbec složitý proces, vše vyřídíte z pohodlí domova, ale uspořit můžete až 30 % ročně.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.