Dřevostavba

Dřevostavby: Jak vysoké mají náklady na energie?

23. 2. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Přestože v České republice je silná tradice zděných domů, své zastánce i místo na trhu si v posledních letech našly také dřevostavby. Hovoří pro ně zejména rychlost výstavby, příznivá cena a ekologický faktor. Jak je na tom dřevostavba s cenou za energie? Podívejte se, jaké náklady na energie vás u dřevostavby čekají.

Proč si pořídit dřevostavbu? Výstavba je rychlejší a levnější

Zatímco v roce 1999 tvořily dřevostavby zhruba 1 % z nově postavených rodinných domů, za rok 2018 činil tento podíl již více než 16 %. Trendy naznačují další nárůst, který by v budoucnu mohl směřovat k podobným hodnotám jako v sousedním Německu, kde dřevostavby tvoří zhruba pětinu realizovaných staveb v rámci rodinných domů.

Co stojí za tak výrazným růstem popularity dřevostaveb? Jedním z hlavních důvodů je cena dřevostavby – ta se u srovnatelných projektů pohybuje o přibližně 10 % níže než u zděných domů.

V čem dřevostavba oproti zděnému domu jednoznačně vyhrává, je doba výstavby. Ta se běžně realizuje v horizontu 3–5 měsíců, v případě použití předem zkonstruovaných velkoplošných panelů může být doba ještě kratší. Stavět lze v průběhu celého roku, i v zimním období. Oproti tomu výstavba zděného domu trvá mnohdy déle než rok, což je dáno především tzv. mokrými pracemi, které vyžadují čas k vyschnutí a vyzrání. V neposlední řadě jsou dřevostavby a jejich vybudování značně ekologičtější.

Dřevostavba – cena za energie bývá až o 30 % nižší

Zhruba 70 % spotřeby energie v domácnostech představuje vytápění, zbytek tvoří ohřev teplé vody, osvětlení, spotřebiče a další. V úsporných domech, mezi něž patří i dřevostavby, však spotřeba energie na vytápění nemusí být zdaleka tak vysoká.

Právě náklady na vytápění jsou v průměru o 30 % nižší než u zděných domů. Tento fakt je daný rozdílnou akumulací tepla používaných materiálů. Během vytápění zděného domu se teplo nejprve hromadí v cihlových stěnách a teprve pak i v místnosti. Dřevěná konstrukce teplo hromadí výrazně méně, proto se místnosti ohřejí okamžitě po zatopení. To zajistí rychlejší reakci na aktuální potřeby obyvatel domu bez zbytečné časové prodlevy. Dřevostavby navíc využívají izolaci v prostoru nosných prvků konstrukce. Běžná přízemní dřevostavba tak dosahuje tepelné ztráty pouze kolem 5 kW.

Dřevostavba

Čím dřevostavbu vytápět? Vede elektřina

Většina dřevostaveb se vytápí elektřinou, která se vyplatí právě díky nízké energetické náročnosti domu. Příjemným a úsporným řešením je nízkoteplotní podlahové vytápění, jež můžete doplnit o krbová kamna. Ta pomáhají překlenout přechodná období na jaře a na podzim, kdy se ještě nevyplatí mít dlouhodobě puštěné elektrické topení, nebo si s nimi zajistíte příjemné sálavé teplo v největších mrazech.

Výhody vytápění elektřinou spočívají v nízkých pořizovacích nákladech, rychlé přeměně energie na teplo, dokonalé regulaci a v podstatě nulové údržbě. Navíc díky nízkému tarifu ušetříte na elektřině i pro ostatní spotřebiče v domácnosti.

Náklady na energie v dřevostavbách můžete ještě snížit

Výstavba dřevostavby nemusí být posledním krokem, jak ušetřit na energiích. Věděli jste, že i dřevostavba se dá odizolovat tak, aby dosahovala standardu pasivního domu? Jako vhodný materiál zateplení slouží například korek, přírodní materiál s výbornými tepelnými i zvukově-izolačními vlastnostmi.

Oblíbená je korková drť, jež neobsahuje žádná umělá pojiva – je totiž spojena vlastní mízou. Často využívané jsou při zateplování dřevostavby také korkové desky či korkové role. Hlavní předností korku je univerzální využití. Kromě obvodových zdí umožňuje zateplení stropů, podlah, vnitřních příček, ale poslouží i k jednoduchému utěsnění různých dutin.

Nezapomeňte na nastavení termostatu a správného dodavatele

V účtech za energie se může negativně promítnout zbytečné přetápění objektu. Ideálním řešením je termostat s časovačem, který vám zajistí vytápění ve vámi nastavených hodinách. Správné nastavení termostatu je klíčové pro optimalizaci nákladů na energie v dřevostavbě.

Jednou za čas je také na místě porovnat si ceny energií od vašeho dodavatele s konkurencí. Využijte praktickou kalkulačku cen elektřiny, díky níž během pár minut získáte přehled o cenách u desítek dodavatelů. Změna dodavatele není vůbec složitý proces, vše vyřídíte z pohodlí domova, ale uspořit můžete až 30 % ročně.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.