Dovolená zarytá pod kůží: svrab, klíšťata a jiné suvenýry
Někdo si z dovolené přiveze magnet a hrneček, někdo svědění a průjem. Pokud si chcete z cest přivézt jen krásné suvenýry, přečtěte si, jak se chránit před svrabem, Faraonovou pomstou a dalšími cestovatelskými nemocemi.
Svrab a štěnice jako hotelový suvenýr
Postel vypadá, že už v ní někdo spal. Mávnete nad tím rukou – jet lag je silnější. Za pár týdnů vás začne svědit celé tělo. Diagnóza: svrab. Nechtěného společníka nejčastěji přivezete z tropických oblastí Asie a Afriky, najdete ho ale i v ČR. Kromě kontaktu s nakaženým ho chytíte i z ručníků nebo povlečení. Obvykle se projeví po asi 2 týdnech, kdy se pod kůží vylíhnou larvy, objeví se typické červené skvrny a příšerně vás začne svědit kůže. Naštěstí je léčba rychlá a účinná.
Do kufru vám mohou naskákat i další cestovatelé: štěnice a švábi. Pozor na ně, umí dokonale zamořit byt. Pokud se vám hotel nezdál, prohlédněte zavazadla, než je doma otevřete. Naše rada? Hotel se špatnou hygienou vyměňte. Sleva za pokoj za svědění nestojí.
Faraonova pomsta nebo tyfus?
Faraonova pomsta v Egyptě, Montezumova v Mexiku – jinde prostě obyčejný průjem. Občas postihne každého cestovatele. Bolesti břicha, únava, horečka a průjem (nebo naopak zácpa) mohou signalizovat i závažnější onemocnění, např. břišní tyfus.
Pijte pouze balenou vodu, vyhněte se kostkám ledu v nápojích, a nejezte nic, co se nedá upéct, uvařit nebo oloupat. Před cestou do rizikových oblastí se naočkujte proti tyfu a choleře (toto očkování je účinné i na průjmy). Počítejte s tím, že průjmu se nikdy zcela nevyhnete: někdy stačí ostré slunce, exotické koření nebo změna prostředí.
Vzteklý netopýr a malárie
Fotíte rádi v exotických kulisách pejsky a kočky? Dejte si pozor. Mohou přenášet vzteklinu. Ta je po rozvinutí příznaků 100% smrtelná. Pokud vás cizí zvíře kouslo, okamžitě vyhledejte lékaře: získání očkování bývá závod s časem.
Vyhýbejte se kontaktu se zvířaty (nejčastějšími přenašeči jsou psi, kočky a netopýři). Pokud cestujete do vysoce rizikových nebo odlehlých oblastí, zvažte preventivní očkování.
Zavařit vám v tropech může i obyčejný hmyz. Kousnutím komára se přenáší malárie, která vypadá zpočátku jako chřipka, může být ale smrtelná. Jako prevenci můžete v rizikových oblastech užívat antimalarika.
Když vám dá bača krajáč mléka
Bača v rumunských Karpatech vám lámanou češtinou nabízí krajáč čerstvě nadojeného mléka. Kdo by odmítl? Až doma zjistíte, že jste si dovezli nechtěný suvenýr, a pochopíte, proč je v obchodě mléko pasterované. V čerstvém mléce může přežít klíšťová encefalitida, ale také původci dalších infekčních onemocnění, např. listeriózy nebo paratuberkulozy. Platí podobná rada jako u průjmu: nesvařené mléko prostě nepijte, i kdyby byl bača jako z pohádky.
Encefalitidu můžete chytit i běžnější cestou – od napadeného klíštěte. Kromě českých lesů na klíště narazíte i v Asii, kde má nemoc závažnější průběh. Naočkujte se. Riziko encefalitidy je vysoké i v ČR.
Profíci z cestovní medicíny
Horečka dengue, tuberkulóza, žloutenka nebo ebola. Na cestách nikdy nevíte, co chytnete. Pokud chcete snížit riziko, poraďte se o vaší destinaci na klinice cestovní medicíny. Doporučí vám vhodnou prevenci včetně očkování nebo léků. Základní informace najdete na stránkách Státního zdravotního ústavu. Na cestu si vezměte dobrou pojistku – ušetří vám náklady na ošetření a léky.
Nepodceňujte cestovní pojištění
Před každou cestou se poraďte se svým lékařem, jaký postup by v případě ochrany proti onemocnění a parazitům zvolil.