Dovolená v Americe: Co všechno zařídit před cestou? - 2. díl
V předchozím článku jsme vás informovali o tom, co je potřeba zařídit před cestou na dovolenou do Ameriky. Nyní si přiblížíme další záležitosti, na které byste se před odletem měli zaměřit.
U zvířat musíte mít potvrzení
Další zařizování vás čeká v případě, že cestujete s domácím mazlíčkem. Od veterináře musíte mít potvrzení, že netrpí žádnou na člověka přenosnou infekční nemocí.
Je v podstatě jedno, s jakým zvířetem cestujete, vždycky musí mít vlastní pas, respektive mezinárodní průkaz pro malá zvířata. Ten vám vystaví veterinář, kterému provádění těchto úkonů schválila krajská veterinární správa.
Schváleného soukromého veterinárního lékaře naleznete na stránkách Státní veterinární správy. - https://www.svscr.cz/public/app/subjekty/svl_client.php
Naopak nemusíte zvíře nechat očkovat proti vzteklině, jelikož naše lokalita není postižena vzteklinou. USA totiž vyžaduje očkování proti vzteklině jen při dovozu ze zasažených oblastí.
Podrobnosti jsme přinesli ve článku “Cestování se psem do zahraničí”.
Nezapomeňte na cestovní pojištění
Samozřejmostí by při takové dovolené mělo být cestovní pojištění. USA je proslulá vysokými částkami za jakékoli ošetření u lékaře. V tomto případě se proto rozhodně nevyplatí na pojištění šetřit. Máte-li možnost si sjednat cestovní pojištění do USA s neomezeným plněním v případě pojištění léčebných výloh, rozhodně neváhejte.
K tomu je pak možné si sjednat řadu připojištění. Například pojištění odpovědnosti, které se vyplatí zvláště při cestování s dětmi a zvířaty. Nebo připojištění zavazadel, které vám pokryje poškození či ztrátu zavazadla. Pojistit se ale můžete i na úraz, na storno cesty, leteckého asistenta, sportovní vybavení a další.
Podrobnosti jsme přinesli ve článku “Co zahrnuje základní cestovní pojištění”, a také “Proč není cestovní pojištění k platební kartě dostačující”.
Hotovost nad limit a dary musíte deklarovat
Dále počítejte s tím, že pokud si na dovolenou do Ameriky povezete hotovost vyšší než 10 000 amerických dolarů, je potřeba tuto částku deklarovat, tedy dopředu na ni upozornit.
Není přitom rozhodující, jestli hotovost přivážíte v amerických dolarech, českých korunách, eurech apod. Souhrnná částka veškeré hotovosti nad 10 000 amerických dolarů (cca 232 000 Kč) je zkrátka potřeba deklarovat. Totéž pak platí i pro vývoz hotovosti nad 10 000 dolarů.
Něco podobného platí pro dárky a předměty komerční povahy, které byste do USA přiváželi. Jejich celkovou hodnotu musíte deklarovat vždy, ať jde o jakoukoli částku.
Cestujete se zbraní? Zařiďte si potvrzení
Pokud cestujete do USA za účelem účasti například na sportovní střelbě, nebo za loveckým účelem, pravděpodobně si s sebou povezete i zbraň. V takovém případě je potřeba mít na dovoz zbraně povolení od USA. Povolení získáte na speciální webové stránce (https://www.atf.gov)
Obecně se pak při cestě do USA nedoporučuje s sebou vézt jakýkoli nůž, který by bylo možné považovat za zbraň. A to ani v příručním, ani v odbaveném zavazadle.
Jak se budete orientovat na místě?
Ještě před odletem je dobré myslet na to, jak se budete orientovat přímo na místě. Zda vám bude stačit pouze veřejná wi-fi síť na hotelu či v restauracích, nebo jestli si na místě koupíte lokální SIM kartu s balíčkem dat.
Hodit se vám mohou offline mapy a navigace, aplikace na vyhledávání bezplatných wi-fi sítí, aplikace sdružující místní průvodce, kteří vás provedou po okolí, aplikace na taxislužby a řadu dalších.
Na co dalšího se připravit?
Před každou cestou je vhodné zkontrolovat webové stránky Ministerstva zahraničních věcí. To na webu vydává doporučení a upozornění na cesty do zahraničí. Tam se například dozvíte, jaká očkování jsou do dané země potřeba, kde můžete žádat o víza, případně zda není vydáno varování před cestou do této konkrétní destinace.
Aktuální informace si ověříte na webu Ministerstva zahraničních věcí .
V souvislosti s USA například Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje za zpřísněná bezpečnostní opatření, která se týkají těch, kteří do USA cestují přímými lety. V takovém případě vás čeká zpřísněná kontrola jak vaší osoby, tak elektronických zařízení, ale i přísnější bezpečnostní pohovor. Dále dochází i ke zpřísnění bezpečnostního protokolu v okolí letadel a v prostoru pro cestující.