Dávání peněz do prasátka

Dotace a financování nového kotle –⁠ jaké jsou možnosti?

23. 6. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva je za dveřmi. Pořízení nového zdroje vytápění ale představuje značnou investici. Zjistěte, jaké dotace můžete na nový kotel získat a jaké další možnosti financování se nabízí.

Lokální domácí topeniště patří mezi největší zdroje znečištění ovzduší v České republice. Právě proto byl schválen Zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší, který stanovil, že od 1. září 2022 již nesmí být v provozu kotle 1. a 2. emisní třídy. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv náhradu za starý kotel, hodí se vědět, na jaké příspěvky od státu máte nárok.

Povinná výměna kotle až od 1. 9. 2024

Vláda kvůli energetické krizi a rostoucí inflaci posunula termín zákazu provozu starých kotlů o dva roky, konkrétně na 1. září 2024.

Více podrobností se dozvíte v článku Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie.

Kotlíkové dotace

Kotlíkové dotace patřily k nejoblíbenějším příspěvkům na nákup nového kotle. Dotace činila 70–80 % uznatelných nákladů, do maximální částky až 127 500 Kč. Kotlíkové dotace byly vypsány Ministerstvem životního prostředí v Operačním programu Životní prostředí 2014–2020 (OPŽP 2014–2020) a čerpaly desítky miliard z fondů Evropské unie. OPŽP ale v loňském roce skončil a s ním i kotlíkové dotace.

V rámci třech vln kotlíkových dotací v letech 2015, 2017 a 2019 bylo vyplaceno přes 10 miliard korun, za něž se vyměnilo více než 80 tisíc nevyhovujících kotlů.

Chystá se náhrada za kotlíkové dotace

Ačkoliv kotlíkové dotace v původní podobě již skončily, v dohledné době se za ně chystá náhrada. V České republice je totiž v provozu stále asi 330 tisíc nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Ministerstvo životního prostředí již představilo program OPŽP 2021–2027. V jeho návrhu je jako jedna z podporovaných aktivit uvedena právě výměna starých kotlů na tuhá paliva.

Nové kolo dotací se vyhlásí nejspíše na začátku roku 2022

Konečná podoba OPŽP 2021–2027 bude schválena nejspíše v druhém pololetí, a tak se nové kolo dotací otevře pravděpodobně na začátku roku 2022. Stejně jako u původních kotlíkových dotací si domácnosti budou podávat žádost prostřednictvím krajských úřadů. Bude se jednat o příspěvek, který mohou žadatelé získat zpětně.

Kde ještě probíhá příjem žádostí o kotlíkové dotace

Přestože původní program, ze kterého se vyplácely kotlíkové dotace, v loňském roce skončil, ve všech krajích ještě nestihli žádosti zpracovat. Některé krajské úřady přijímají žádosti do zásobníku projektů i nadále – pokud by předchozí žádosti nesplňovaly podmínky, je možné, že se na vás stále dostane řada.

Žádosti o kotlíkové dotace za původních podmínek ještě přijímá:

  • Liberecký kraj do 31. 5. 2021,

  • Pardubický kraj do 30. 10. 2021,

  • Karlovarský kraj do 31. 10. 2022.

Nová zelená úsporám

Dalším způsobem, jak získat podporu od státu na pořízení nového zdroje vytápění, je program Nová zelená úsporám. Ačkoliv některé části tohoto programu jsou určeny i pro fyzické osoby, o příspěvek na výměnu neekologického kotle mohou žádat pouze právnické osoby.

V rámci programu Nová zelená úsporám získáte příspěvek nejen na výměnu starého kotle za ekologicky šetrnější zdroj (např. kondenzační plynový kotel nebo tepelné čerpadlo), ale také na napojení na soustavu zásobování teplem. Výše podpory se odvíjí od technologie vytápění – na peníze navíc dosáhnete, pokud se zároveň rozhodnete pro zateplení budovy.

Jaké zdroje vytápění podporuje Nová zelená úsporám

Podívejte se v přehledné tabulce, jak vysokou podporu můžete získat na jednotlivé zdroje vytápění. Nový zdroj vytápění musí splňovat požadavky na Ekodesign.

Typ zdrojeVýše podpory (Kč/dům) v kombinaci se zateplenímVýše podpory (Kč/dům) bez zateplení

Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva


50 000 Kč


40 000 Kč


Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva


100 000 Kč


80 000 Kč



Krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem s ruční dodávkou paliva a uzavřené krbové vložky s teplovodním výměníkem


50 000 Kč


40 000 Kč


Krbová kamna nebo vložka na biomasu s teplovodním výměníkem se samočinnou dodávkou paliva


50 000 Kč


40 000 Kč


Tepelné čerpadlo voda–voda


100 000 Kč


80 000 Kč

Tepelné čerpadlo země–voda


100 000 Kč


80 000 Kč

Tepelné čerpadlo vzduch–voda


75 000 Kč


60 000 Kč


Plynový kondenzační kotel


35 000 Kč


25 000 Kč


Napojení na soustavu zásobování teplem


40 000 Kč


30 000 Kč


Jak žádat o dotaci Nová zelená úsporám?

O dotaci z programu Nová zelená úsporám mohou žádat vlastníci nebo stavebníci rodinných domů – v případě výměny neekologického kotle na tuhá paliva pak pouze právnické osoby.

O dotaci žádejte výhradně elektronicky pomocí online formuláře. Podat žádost můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací.

Žádost můžete podat nejpozději do 31. prosince 2021, ale jejich příjem může být ukončen i dříve, pokud dojde k vyčerpání stanovené alokace.

Další možnosti financování nového kotle

Pro žadatele o kotlíkové dotace, kteří si nemohli investici do nového kotle dovolit, fungovaly ve vybraných krajích tzv. kotlíkové půjčky. V Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji si mohli zájemci požádat o bezúročný úvěr na nákup nového zdroje vytápění. Půjčku po výměně kotle částečně splatili z kotlíkové dotace. Zatím není jasné, zda budou podobné úvěry fungovat i v rámci nového dotačního programu.

Možnost získání úvěru nebo zakoupení kotle na splátky umožňuje celá řada topenářských firem. Pokud uvažujete o financování od soukromé společnosti nebo úvěru od banky, měli byste důkladně zvážit své možnosti splácení.

Pro obyvatele Prahy se navíc v minulých letech nabízel příspěvek z programu Čistá energie Praha. Tento program funguje již od roku 1994, ale v letošním roce zatím nebyl vypsán. Naposledy probíhal příjem žádostí o dotaci v roce 2020 – vždy se jedná o krátký termín v řádu několika týdnů. Proto se vyplatí průběžně sledovat, zda bude program opět vypsán.

S výměnou starého kotle neotálejte

Týká se vás zákaz provozu starého kotle na uhlí a dřevo? Pak jeho výměnu rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. V České republice zbývá vyměnit ještě stovky tisíc kotlů, a tak se dodací lhůty topenářských firem prodlužují.

V následujícím článku se dočtete, jak dosáhnout u nového kotle maximální úspory.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark