peníze zásuvka energie

Dodavatelé mohou nového zákazníka odmítnout, levnou energii dostanou rychlejší zájemci

20. 10. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Evropské zásobníky zemního plynu jsou nyní naplněné jenom ze 77 %, podstatně méně než vloni touto dobou. Palivo potřebují domácnosti, ale i tepelné elektrárny, a proto energetické burzy skokově zdražily. Dodavatelé chystají nové ceníky, a někteří dočasně odmítají další zájemce. Pokud chcete výhodnější tarif, neotálejte a vyplňte internetový formulář. Přitom zachovejte klid, doma si nadále rozsvítíte i zatopíte.

V říjnu bývají evropské zásobníky zemního plynu skoro plné, vloni i předloni touto dobou měly využito více než 95 % svého objemu. Surovinu dodávají především ruské těžební společnosti, které však letos zpomalily. Evropské zásobníky jsou proto nyní naplněné pouze ze 77 %, což zneklidňuje překupníky i plynové elektrárny. Plyn a elektřina skokově zdražily – nejdříve na burze, nyní na maloobchodním trhu.

Prodejci vás nemusejí přijmout, nejde-li o DPI

Po končících dodavatelích zůstaly statisíce odběrných míst, která jsou dočasně převedena pod dodavatele poslední instance (DPI): ČEZ ProdejE.ON EnergiiPražskou energetikuinnogy Energii, nebo Pražskou plynárenskou. Zde dostanou elektřinu a plyn za aktuální velkoobchodní ceny, tedy draze. Dotčené domácnosti a firmy mají maximálně 6 měsíců, aby si našly nového dodavatele. Proto nyní poptávka převyšuje nad nabídkou. 

Dodavatelé jsou přetížení. Na jejich telefonických linkách pravděpodobně uslyšíte automatickou výzvu, abyste čekali na živého operátora či vyplnili poptávkový formulář. Mnozí dodavatelé přechodně odmítají nové odběratele, protože vyprodali všechnu energii, kterou mají objednanou od elektráren a těžařů. Buďto čekají, až ceny klesnou, nebo chystají nové dražší ceníky.

Pojďte nejrychlejší cestou, přes on-line formulář

Jakmile najdete levnějšího a férového dodavatele, neztrácejte čas. Vyplňte poptávkový internetový formulář a připojte všechny požadované dokumenty. Obchodní společnosti musejí chránit vaše osobní údaje, takže požadují pouze nezbytnosti – například vaše poslední vyúčtování apod. Kvůli chybějícím dokumentům nebo chybným informacím můžete být odmítnuti, protože vás předběhnou jiní zájemci. 

Nevýhodu mají dlužníci. Pokud chcete zpátky ke svému starému dodavateli, kterému dlužíte zálohy nebo jiné dřívější nedoplatky, očekávejte negativní odpověď. 
Smlouva každopádně platí teprve, jakmile souhlasí obě smluvní strany. První se obvykle podepisuje zákazník, prodejce následuje jako druhý. Takže vyplňte všechny požadované formality a potom počkejte, jestli preferovaný dodavatel vaše odběrné místo přijme.

Energii dostanete, a zase může zlevnit 

V normálních časech soupeří dodavatelé o odběratele, nyní se úlohy obrátily. Nabídky ubývají, některé dnešní poptávky jsou odmítány. Ale zachovejte klid. Elektřina a plyn sice zdražily, ale nadále jsou dostupné. Dodavatelé poslední instance nikoho neodmítají, podle zákona musejí převzít každého poctivého opuštěného maloodběratele. Ruští exportéři mezitím čekají na spuštění nového plynovodu Nord Stream 2 a slibují, že svoje dodávky zase zvýší minimálně na loňskou úroveň. Potom pravděpodobně plyn i elektřina zase zlevní. 

Pokud platíte průměrnou nebo levnou cenu, počkejte, až se energetický trh uklidní. Průběžně sledujte dostupné alternativy, kterých bude postupně přibývat. Dodavatelé dlouhodobě stojí o každého zákazníka a až se vrátíme do normálu, opět vás zahrnou výhodnými nabídkami.

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark