Exotická pláž

Dlouhodobé cestovní pojištění: Kdy ho využít?

Při sjednání cestovního pojištění máte na výběr několik variant. Krátkodobé cestovní pojištění, celoroční cestovní pojištění a dlouhodobé cestovní pojištění. Každé má svou specifickou funkci, kdy se vyplatí více než zbylé dvě varianty.

Jaké pojištění k čemu slouží

Pokud jedete na krátkou dovolenou do zahraničí, vyplatí se vám sjednat si krátkodobé cestovní pojištění. To je ono pojištění, kde si sami volíte začátek a konec platnosti a sjednává se jen na dobu, kdy budete v zahraničí.

Pokud víte, že budete během roku cestovat do zahraničí vícekrát, vyplatí se vám sjednat si tzv. celoroční cestovní pojištění. To platí na neomezený počet cest mimo Českou republiku, avšak s časově omezeným pobytem v zahraničí. Standardně může váš pobyt v zahraničí trvat mezi 45 – 90 dny podle toho, u jaké pojišťovny jste si celoroční cestovní pojištění sjednali. Toto pojištění pak také některé banky nabízejí k platebním kartám.

Třetí možností je tzv. dlouhodobé cestovní pojištění neboli roční cestovní pojištění, které platí celoročně bez ohledu na délku pobytu v zahraničí nebo počet cest.

Kdy se dlouhodobé cestovní pojištění vyplatí?

Dlouhodobé cestovní pojištění využívají například studenti, kteří vycestují na několik měsíců studovat do zahraničí. Hodí se ale i těm, kteří jezdí do zahraničí během roku pracovat, mají časté služební cesty apod.

O účelu cesty nelžete

Při sjednávání dlouhodobého cestovního pojištění věnujte zvýšenou pozornost tomu, když se vás pojišťovna bude ptát na účel cesty. Jinak totiž bude koncipovat pojištění pro dlouhou turistickou dovolenou a jinak pro pracovní či služební pobyt.

V případě, že jedete na služební cestu a ve snaze ušetřit oznámíte, že jedete jako turista, se také může stát, že v případě úrazu si veškeré náklady zaplatíte sami.

Charakter cesty utváří samotnou kombinaci připojištění v rámci cestovního pojištění. Připojišťují se adrenalinové sporty, vysokohorská turistika a další. O tom se před sjednáním pojištění vždy informujte.

Sledujte pojistné limity

Pozornost věnujte také pojistným limitům. Dlouhodobé cestovní pojištění poskytuje stejný stupeň ochrany jako standardní krátkodobé cestovní pojištění. Bohužel se ale parametry u každé pojišťovny mírně liší, a tak je potřeba nabídky vzájemně porovnat.

Důležitou roli budou hrát pojistné limity. Sledujte, jestli platí dohromady na všechny události, které se vám mohou stát během cesty, nebo zda platí uvedený pojistný limit na každou pojistnou událost zvlášť. Druhá varianta je pro vás pochopitelně výhodnější.

Obecně se pak doporučuje limit pro pojištění léčebných výloh okolo 3 000 000 Kč, pokud cestujete po okolních státech, okolo 6 000 000 Kč, pokud cestujete dál do Evropy a například zcela neomezený, pokud jedete do USA.

Pozor na územní platnost

Sledujte také územní platnost vašeho pojištění. To může být rozděleno na Evropu, Svět, případně Svět bez USA a Svět s USA. Podle rozdělení pak snadno vyhodnotíte, kde vám pojištění ještě platí, a kam se musíte pojistit znovu.

Zdaleka nejdražší variantou pojištění bývá Svět s USA, jelikož náklady na zdravotní péči jsou v USA extrémně vysoké, například jen rentgen zlomené končetiny může vyjít na několik set dolarů.

Před sjednáním proto zvažte, kam se následující rok chystáte. Není třeba platit plošně nejdražší variantu pojištění, pokud neplánujete USA navštívit. A naopak, pokud víte, že máte v plánu navštívit několik kontinentů, nevyplatí se sjednávat pojištění jen na Evropu.

Žádné pojištění není všemocné

Rozhodně neplatí, že když jste jednou pojištěni, můžete se v zahraničí chovat jako neřízená střela a vše máte z pojištění kryto.

Na toto myslí výluky v pojistných podmínkách, které je vhodné si před sjednáním pročíst. Typicky vám pojišťovna nepomůže, pokud si úraz způsobíte pod vlivem alkoholu, omamných látek a drog.

Další výluky se mohou vztahovat k vašemu věku. Některé pojišťovny například u seniorů nad 70 let nevyplácí některá odškodnění, protože je u nich větší riziko úrazu.

Ceny nebývají nízké

Vzhledem k tomu, že pojištění platí dlouhodobě, odpovídá tomu i jeho cena. Nejlevnější dlouhodobé cestovní pojištění, které byste si sjednali na celý rok, se pohybuje mezi 4000 – 7000 Kč v případě, že platí jen v rámci Evropy. U dlouhodobého pojištění mimo Evropu můžete v základní variantě zaplatit i 15 000 Kč.

Pokud navíc nebudete chtít jen základní nabídku, ale i různá připojištění, jako například pojištění zavazadel, rizikových sportů, odpovědnosti, úrazové připojištění apod., cena se zvyšuje.

Za komplexní cestovní pojištění pak také můžete za rok zaplatit okolo 11 000 Kč v rámci Evropy a až 30 000 Kč mimo ni.

Časové období si vyberete sami

Ačkoli jde o dlouhodobé cestovní pojištění, není potřeba jej uzavírat plošně na celý rok. Pokud víte, že jedete na služební cestu na 2 měsíce, můžete si dlouhodobé cestovní pojištění sjednat jen na toto časové období. Cena pak pochopitelně klesne.

Sjednání navíc řada pojišťoven umožňuje i on-line, tudíž si nabídky můžete porovnat doma a vybrat tu, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Rada na závěr

Nenechávejte však sjednání pojištění na poslední chvíli nebo dokonce až na chvíli, kdy už budete v cílové destinaci.

Nehledě na to, že budete část cesty nepojištěni, vám takové sjednání nemusí pojišťovna uznat. Některé totiž mají v pojistných podmínkách uvedeno, že pojištění musí být uzavřeno ještě na území České republiky, tedy ještě předtím, než se vydáte na cestu. Pokud si pojištění sjednáte a zaplatíte už v zahraničí, nemusí vám ho pojišťovna uznat.

V případě, že jste takto na poslední chvíli vycestovali a pojištění nemáte, informujte se u pojišťovny předem, jestli povoluje i sjednání pojištění ze zahraničí.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.