papíry počítaní energie

Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

14. 1. 2025
|
Délka čtení: 5 min.

Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

Když otevřete vyúčtování, které dostáváte za elektřinu nebo zemní plyn, najdete tam různé poplatky. Na první pohled vypadají složitě, ale přitom mají jednoduchou strukturu a pochopitelný smysl. Nejdražší bývá cena samotné elektřiny a zemního plynu. Ale drahé jsou taky distribuční poplatky, které platíte za provoz elektrického vedení a plynovodů. Zbylé ceníkové položky vycházejí daleko levněji.

RozdílyObchodní cenaDistribuční poplatky

Za co platíte

Za samotnou elektřinu nebo zemní plyn

Za elektrické vedení a plynovody

Na čem závisí útrata

Na vybraném ceníku a individuální spotřebě

Na regionu, odběratelské kategorii a spotřebě

Kdo určuje cenu

Dodavatel, kterého můžete změnit

Energetický regulační úřad (ERÚ)

Kolik stojí distribuční poplatky za elektřinu

V Evropské unii přibývají větrné a sluneční elektrárny, jejichž výkon se odvíjí od aktuálního počasí. Když nefouká vítr a nesvítí slunce, větrníky a fotovoltaické panely nefungují. Jakmile se přižene vichřice nebo přijdou slunečné letní dny, elektrické sítě jsou náhle přetížené. Potřebujeme kvalitní transformátory, jističe a další ochranné prvky, aby elektřina nevypadávala. Takové investice jsou drahé, a proto úředníci zvedají distribuční poplatky.

Spočítejme, kolik stojí distribuce elektrické energie v roce 2025. Navštívíme průměrnou českou rodinu, která elektřinou nevytápí ani neohřívá vodu. Ročně spotřebuje 2 890 kilowatthodin (kWh) elektrické energie. Patří do nejčastější distribuční sazby a používá nejoblíbenější hlavní jistič. Podle toho, kde bydlí, její distribuční poplatky vyjdou na 7 950 až 11 006 Kč/rok. Distribuce elektrické energie zdražila o 322 až 889 Kč/rok, neboli o 4 až 9 %.

Region (distributor)Rok 2024Rok 2025Zdražení

Většina ČR (ČEZ Distribuce)

10 026 Kč

10 915 Kč

+889 Kč (+9 %)

Jižní okresy (EG.D neboli E.ON)

10 236 Kč

11 006 Kč

+770 Kč (+8 %)

Praha (PREdistribuce)

7 628 Kč

7 950 Kč

+322 Kč (+4 %)

Kolik stojí distribuční poplatky za plyn

Česká republika byla donedávna významnou tranzitní zemí. Většina zemního plynu, který přitekl do tuzemska, obratem odtékala do Německa. Přepravci platili tranzitní poplatky, aby zajistili provoz našich plynovodů. Ale časy se změnily. Objem zemního plynu, který protéká českými plynovody do Německa, spadl na minimum. Paralelně klesly výnosy z tranzitních poplatků. Výpadek musejí zaplatit čeští spotřebitelé, a proto stoupají distribuční poplatky.

Přepočítejme, kolik stojí distribuce zemního plynu v roce 2025. Přitom nahlédneme do typické české rodiny, která jeho modrými plamínky ohřívá vodu a přitápí. Ročně spálí 7 554 kWh zemního plynu. Pokud bydlí v Brně nebo Ostravě, na distribučních poplatcích zaplatí 5 779 Kč, zatímco v Českých Budějovicích by utratila 7 064 Kč. Distribuce zemního plynu meziročně zdražila o 436 až 855 Kč, čili o 8 až 15 %.

Region (distributor)Rok 2024Rok 2025Zdražení

Většina ČR (GasNet)

5 343 Kč

5 779 Kč

+436 Kč (+8 %)

Jižní Čechy (EG.D)

6 307 Kč

7 064 Kč

+757 Kč (+12 %)

Praha (Pražská plynárenská Distribuce)

5 725 Kč

6 580 Kč

+855 Kč (+15 %)

Celková cena může zlevnit

Distribuční poplatky dostávají distributoři, kteří provozují energetickou infrastrukturu, aby získali prostředky na její údržbu a nové investice. Nejrozsáhlejší elektrické vedení v České republice patří společnosti ČEZ. Nejdelší tuzemské plynovody spravuje společnost GasNet. Distributora můžete změnit jedině tak, že se přestěhujete do jiného distribučního regionu. Ale existuje mnohem jednodušší řešení, jak ušetřit na energiích.

Změňte dodavatele, od kterého kupujete samotnou elektřinu nebo plyn. Jakmile přejdete na nejvýhodnější ceník, vaše úspora na energii bude výraznější, než zdražení distribučních poplatků. Celková cena okamžitě klesne až o 25 %, což pro průměrnou domácnost znamená slevu 12 403 Kč/rok na elektřině a plynu! Podle zákona můžete dodavatele změnit jednoduše a bezplatně. Stačí, když podepíšete novou smlouvu a dodržíte výpovědní lhůtu.

Jak snížit poplatky za energie

Využijte dotace v programu Nová zelená úsporám a zateplete svoji domácnost, abyste ušetřili na vytápění. Nezvyšuje pokojovou teplotu nad 22 °C, respektive v koupelně nad 24 °C, a zbytečně neohřívejte užitkovou vodu nad 60 °C. Při vaření používejte pokličku, ať drahocenné teplo zůstane v hrnci a neutíká do vzduchu. Vypínejte menší elektrospotřebiče, které aktuálně nepotřebujete, a vytahuje jejich kabely z elektrických zásuvek.

Přejděte na levnější ceník

Nejsnadněji na energiích ušetříte, když přejdete na levnější ceník. Klikněte na naši nezávislou kalkulačku, která vám srovná různé dodavatele a jejich nabídky! Zvolte svůj region, zadejte spotřebu nebo vyberte modelový příklad - a okamžitě uvidíte, kolik můžete ušetřit na elektřině či plynu! Jestli chcete, bezplatně vás převedeme na ceník, který preferujete. Svého dodavatele každoročně změní statisíce tuzemských domácností.

Co si z článku odnést

  • Za provoz elektrického vedení nebo plynovodů platíte distribuční poplatky, které jsou součástí celkového vyúčtování za elektřinu a zemní plyn.

  • Energetický regulační úřad rozhodl, že distribuční poplatky v roce 2025 zdražují.

  • Typická česká domácnost zaplatí za distribuci elektrické energie a zemního plynu dohromady 16 694 Kč, což znamená o 1 326 Kč více než vloni.

  • Když přejdete na výhodnější ceník a ušetříte na samotné elektřině nebo plynu, jejich celková cena může zlevnit, přestože distribuční poplatky zdražily.

Nejčastěji kladené otázky

Co je to distribuční poplatek?

Kolik je poplatek za distribuci?

Kdo určuje cenu za distribuci?

Jak zjistím distribuční sazbu?

Sdílet článek

Související články

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!