Co nezahrnuje základní cestovní pojištění?
Při cestě do zahraničí by mělo být cestovní pojištění naprostou samozřejmostí. V rámci Evropy si v některých případech vystačíte i s průkazem zdravotního pojištění EHIC (to je ona modrá kartička, kterou předkládáte u lékaře), ale spoléhat na ni nelze na 100 %. A za hranicemi Evropy už vůbec ne.
Ani se sjednáním cestovního pojištění to ale nemusí být jednoduché. Pokud zvolíte tu nejzákladnější variantu, nemusíte být kryti proti všem rizikům.
Základní varianta cestovního pojištění
Naprostým základem každého cestovního pojištění je tzv. pojištění léčebných výloh. Tedy situací, kdy se zraníte, onemocníte, potřebujete lékařské ošetření a jdete do nemocnice. V základní variantě je ale limit tohoto pojištění poměrně nízký, běžně okolo 1 500 000 Kč
Další standardní součástí je tzv. repatriace, tedy převezení ostatků do vlasti v případě smrti. A dále asistenční služby, které jsou k dispozici nonstop a v češtině.
Tím ale výčet základních služeb končí. O co všechno jste ochuzeni?
Nedostatečný limit pojištění
Zmíněný limit okolo 1 500 000 Kč vám bude stačit pouze v rámci cestování po nejbližších státech EU, pokud se nepřihodí nic závažného. Mimo státy EU se obecně doporučuje limit alespoň 5 000 000 Kč. A pokud cestujete do USA, doporučuje se sjednat si cestovní pojištění u pojišťovny, která nabízí neomezený limit krytí léčebných výloh. USA jsou mimo jiné pověstné i tím, že lékařská péče je u nich velmi drahá. I za obyčejný rentgen můžete platit několik stovek dolarů.
Zavazadla cestují na vlastní riziko
Ztráta zavazadel bývá nepříjemná, ať už k ní dojde na začátku či na konci dovolené. Pokud k ní dojde na začátku, nabízí řada pojišťoven v rámci cestovního pojištění několikatisícový příspěvek na nezbytné ošacení a další věci, které byste kvůli ztracenému kufru mohli postrádat.
Podobně na tom můžete být i při poškození zavazadla. Při sjednání vyšší úrovně cestovního pojištění vám některé pojišťovny proplatí i poškození zavazadel. V tomto případě není nutné mít k dispozici účet od zavazadla, postačí čestné prohlášení o jeho ceně. Pokud ale budete mít účtenku, může být procentuální vyplacená částka vyšší. Vždy si ale nechte vystavit potvrzení o poškození zavazadla, to pojišťovna bude chtít vidět.
Rozbije vaše dítě drahou vázu? Bez pojištění si sáhnete hluboko do kapsy
Zejména v luxusnějších hotelích se můžeme setkat i s drahým vybavením. Pokud například neposedné dítě převrhne drahou vázu a ta se rozbije, je možné tuto škodu pokrýt z pojištění odpovědnosti. Pokud jej ovšem máte, což vyžaduje sjednání dražšího balíčku.
Nemusí se ale nutně jednat jen o luxusní hotel a neposedné dítě. Můžete třeba navštívit zajímavý obchod, popruhem kabelky se zachytit o stojan s vystaveným zbožím a nechtěně jej převrhnout a část zboží poškodit či rozbít.
Pojištění stornopoplatků či zrušení cesty
Hodit se vám může i pojištění stornopoplatků nebo pojištění zrušení cesty. To vám pak uhradí 80 – 100 % z nákladů na vaši dovolenou, pokud onemocníte, přijdete o práci, nebo Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučí do dané země cestovat, případně tam dojde k živelné události.
Funguje ale i opačně, tedy pojišťovna vám proplatí náklady na náhradní dopravu do ČR, pokud budete muset dovolenou přerušit v důsledku úmrtí někoho blízkého tady v České republice. Nebo pokud vá příbuzný vážně onemocní, stane se mu nějaký úraz či dojde k živelné události v České republice.
Letový asistent vyřeší odškodnění za zpožděný let
Některé pojišťovny pak nabízejí i služby, se kterými se běžně nesetkáte. Například u ERGO pojišťovny máte v rámci cestovního pojištění i tzv. letového asistenta. Ten vám pomůže získat odškodnění za zpožděný či zrušený let.
Česká pojišťovna nabízí tuto službu také a kromě toho nabízí i pojištění pro psa či kočku. Pokud se jim na dovolené stane úraz či náhle onemocní, kryje pojišťovna náklady na ošetření.
Máte rádi adrenalin? Tak se připojistěte
Pokud na dovolené provozujete i nějaké sporty, i kdyby rekreačně, ujistěte se, že je váš balíček pojištění obsahuje.
V základu často bývá pouze přehled těch nejběžnějších sportů. Například surfing či windsurfing už může být za příplatek.
Totéž platí i o vašem sportovním vybavení
Pokud s vámi na dovolenou jede i vaše sportovní vybavení, pak standardně není kryto jeho poničení nebo ztráta. Jízdní kolo, lyže či surf nebo potapěčskou výbavu si musíte zvlášť připojistit. Jinak jde veškerá škoda za vámi.
Trvalé následky a denní odškodné
Pokud se vám stane nějaký úraz, například si na dovolené zlomíte ruku, je léčba kryta z pojištění léčebných výloh. Leckomu by tedy přišlo zbytečně si navíc sjednávat ještě i úrazové připojištění. To ale slouží k něčemu jinému.
Úrazové připojištění kryje rizika trvalých následků, smrti úrazem a poskytuje denní odškodné za úrazy. Pokud by se vám na dovolené přihodila nějaká nehoda, v rámci které se například stanete invalidními, pak léčbu a dopravu domů budete mít hrazenou z pojištění léčebných výloh. Ale za trvalé následky vás nikdo neodškodní, pokud nebudete mít sjednané i úrazové pojištění.
Nadstandardní asistenční a právní služby
Jak jsme již zmínili, asistenční služby jsou vám i v základním balíčku k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu. V případě, že se rozhodnete připojistit si nadstandardní asistetční služby, případně právní asistenci, proplatí vám pojišťovna například ztrátu dokladů, nebo za vás zaplatí kauci, pokud by vás zavřeli do vazby. A k dispozici můžete mít i právního zástupce.
Proč nestačí jen EHIC?
Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC – XXX), vám pomůže pouze v rámci Evropské unie a pouze v omezené míře. Díky tomuto průkazu totiž máte v rámci Evropy nárok na stejnou péči, jakou by v dané zemi dostal její obyvatel. Na rozdíl od nás ale není v ostatních zemích veškerá zdravotní péče bezúhradová.
Naopak na horách v Rakousku se můžete setkat s tím, že zásah horské služby či přepravu vrtulníkem si budete muset zaplatit. Výjimkou nejsou ani soukromé nemocnice, ve kterých si pak plně hradíte vše. A to, do jaké nemocnice se po úrazu dostanete, často nemáte možnost ovlivnit a vzhledem k aktuálnímu zdravotnímu stavu nemusíte mít ani dost sil na to, abyste řešili, jestli putujete do státní či soukromé instituce.
Jedinou jistotou je proto cestovní pojištění, které za vás tyto výdaje hradí. Asistenční služba vás totiž vždy propojí s lékařem či nemocnicí, která je nasmlouvaná a ve které tedy úhrada nepůjde z vaší kapsy. Maximálně se můžete setkat s nějakou mírou spoluúčasti, například na místě budete muset zaplatit poplatek apod. To bývá v řádu maximálně několik desítek EUR. Po návratu domů si však tyto výdaje můžete nechat od pojišťovny proplatit v rámci pojistné události. Uschovejte si však doklady o zaplacení.
Rada na závěr
Proti všemu se pojistit nelze. Můžete si však v cestovním pojištění udělat jednoduchý systém. Před cestou zvažte, kde se budete pohybovat a jaká rizika vám hrozí. Limit pro pojištění léčebných výloh zvolte podle destinace. Pojištění odpovědnosti a zavazadel je vhodné mít alespoň v nějaké základní variantě, jelikož těmto rizikům nemůžete nijak předejít. Připojištění sportů pak volte podle toho, jaké plánujete, pokud vůbec. Některé pojišťovny umožňují sjednat cestovní pojištění online a rizikové sporty dopojistit až za místě, například den předtím, než je budete vykonávat.
Vždy se také u pojišťovny informujte, na co se dané pojištění vztahuje, s jakým limitem a jak dlouho před cestou si jej musíte sjednat. Některé typy připojištění je nutné sjednat do určité doby před plánovaným zájezdem.