Žena převracející peněženku

Co mohou a nemohou inkasní agentury (vymahači dluhů)?

7. 4. 2021
|
Délka čtení: 3 min.

Věřitel doufá, že od svého dlužníka dostane smluvenou finanční částku. Pokud čeká na splátku marně, nemusí hned posílat k soudu exekuční návrh. Existují také neformální vymahači dluhů, takzvané inkasní agentury, které nejsou regulovány žádným speciálním zákonem. Mají stejná práva a limity jako každý běžný občan nebo podnikatel.

„Všechno obvykle začíná strohým telefonátem, textovou zprávou či písemnou výzvou, aby adresát uhradil dluh. Často však není jednoznačně vysvětleno, jak údajná pohledávka vznikla a jestli inkasní agentura má právo něco vymáhat," varuje Energetický regulační úřad (ERÚ). V takové situaci zachovejme klid. Požádejme vymahače, aby doložil, o jaký dluh jde a jestli pohledávku koupil nebo zastupuje věřitele.

Cílená regulace (zatím) neexistuje

Zatímco soudní exekutoři byli jmenováni ministrem spravedlnosti, mají svoje oficiální úřady a podléhají speciálnímu zákonu (exekučnímu řádu), mimosoudní vymahači dluhů jsou vlastně soukromí podnikatelé. Stačí, když založí společnost s ručením omezeným, zaměřenou obecně na obchod – a mohou zastupovat věřitele před dlužníkem, nebo skupovat a zpeněžovat pohledávky. „Inkasní agentury žádnou zvláštní regulaci (pokud víme) nemajíInkasní agentury žádnou zvláštní regulaci (pokud víme) nemají,” potvrzuje Jiří Fröhlich z České obchodní inspekce (ČOI).

Vymahači pochopitelně musejí dodržovat všeobecné právní předpisy, třeba občanský zákoník. Někteří však dělají svému oboru ostudu. Například dlužníkovi opakovaně drsně vyhrožují, že pokud okamžitě nezaplatí, dojde k rychlé exekuci. „Omezují-li vaši osobní svobodu, zavolejte Policii ČR. Vyhrožují-li vám exekucí, oslovte Exekutorskou komoru ČR, případně Ministerstvo financí,” doporučuje Česká obchodní inspekce.

Etická pravidla pro inkasní agentury

Eventuálně informujme také svého (původního) věřitele, zvláště pokud stále odebíráme jeho produkty či služby. Energetické a další obchodní společnosti potřebují zákazníky, proto by měly tolerovat výjimečné platební prodlení a nepředávat pohledávky agresivním vymahačům. Ostatně existuje také řada inkasních agentur, které chtějí podnikat eticky – slušně vyhledávat a žádat dlužníky, aby splatili svoje dluhy a neriskovali nákladnou soudní exekuci.

Nikdo nesmí jen tak vstupovat někomu do bytu, domu, na pozemek. To stejné platí pro terénní pracovníky inkasních agentur, upozorňuje Jana Tatýrková z Asociace inkasních agentur (AIA). Tato oborová organizace zveřejnila svůj „Etický kodex”, kde odmítá ponižující, nactiutrhačné a jiné nátlakové postupy. Zároveň přijímá stížnosti a dlouhodobě navrhuje, aby vznikla závazná právní regulace, které by podléhaly všechny inkasní agentury.

Vymahači dluhů možná dostanou směrnici

Skeptici se obávají, že inkasní agentury chtějí speciální zákonná práva, zejména na odměnu za svoji činnost. „Podle mě není žádné regulace v této oblasti potřeba. Zisk těchto agentur má být hrazen věřitelem,” říká Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. Jana Tatýrková zmiňuje jako částečné řešení chystanou směrnici, která má sjednotit postupy mimosoudního vymáhání nesplácených půjček v členských státech Evropské unie.

Sdílet článek

Související články

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.

  • Mladý vyděšený pár prochází účty
    09. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
    Podvodné firmy lákají na zázračné investice: 7 tipů, jak nenaletět

    Zaručený výnos s nulovým rizikem? Příliš dobré, aby to byla pravda. Investičních podvodů v ČR přibývá a pachatelé jsou čím dál rafinovanější. Od Ponziho schémat přešli ke kryptoměnám, falešným investičním fondům, podvodným e-mailům a reklamám s Elonem Muskem. Využívají přitom vaši nepozornost, důvěřivost nebo finanční tíseň. Jak poznáte podvodníky?