Slyšeli jste někdy o mikropůjčkách? Pokud ne, pak vám prozradíme, že jde o poměrně rychlý a jednoduchý způsob, jak získat peníze navíc ve chvíli, kdy potřebujete urgentně uhradit fakturu od telefonního operátora nebo jiné menší výdaje, které zkrátka nepočkají. Ne nadarmo se proto těmto půjčkám přezdívá také jako „půjčky do výplaty.“ Protože má ale každá mince dvě strany, je potřeba doplnit i nevýhody a rizika, které se s mikropůjčkami pojí.
Mikropůjčky aneb seznamte se, prosím
Asi každý se někdy ocitl v situaci, kdy mu do výplaty zbývalo pár dní, ale během této doby musel náhle řešit úhradu vyúčtování, zapomenutou platbu pojištění nebo akutně sháněl finance na opravu auta či pořízení nového telefonu. Ať už běžné výdaje pečlivě plánujete nebo sázíte na „strýčka Příhodu,“ některé situace zkrátka neovlivníte. Pokud nemáte dostatečné rezervy, pravděpodobně se budete potýkat s nepříjemným problémem. Jak tuhle situaci řešit? Třeba prostřednictvím mikropůjček.
Základní charakteristika mikropůjček:
Menší částky k zapůjčení
Půjčky zpravidla do 5 000 Kč
Mikropůjčky většinou poskytují nebankovní společnosti
Krátká doba splatnosti (často v řádech několika týdnů)
Vyšší úroky a hodnota RPSN
Půjčky často i pro problémové klienty (např. s negativním záznamem v registru dlužníků)
Půjčka vhodná pro překlenutí krátkodobého nepříznivého období
Některé společnosti nepotřebují doložit příjem potvrzením od zaměstnavatele
Není potřeba ručitel ani spolužadatel
Peníze vyplaceny na účet nebo v hotovosti
Výhody mikropůjček: Online vyřízení a peníze (téměř) pro každého
Mezi největší přednosti mikropůjček patří jistě to, že na ně často dosáhnou i žadatelé, kterým banka zamítla žádost o půjčku. Důvodem mohly být neuhrazené závazky z dřívějška, nedostatečná bonita nebo třeba negativní záznam v registru dlužníků. Protože si u mikropůjček půjčujete pouze menší částky s krátkou splatností, jejich poskytovatelé často nabízí benevolentnější podmínky.
Další výhodou je to, že půjčku většinou vyřídíte online pěkně z pohodlí vašeho domova. Stačí vyplnit jednoduchou online žádost, kde vepíšete základní údaje o své osobě, připojíte kontakty, navolíte objem finančních prostředků (u některých poskytovatelů také délku splatnosti) a žádost odešlete. Pokud splníte podmínky poskytnutí žádosti (viz níže), peníze vám budou obratem odeslány na bankovní účet (nebo vyplaceny v hotovosti).
Mohlo by vás zajímat: Spousta společností nabízí v případě potřeby tzv. splátkové prázdniny, což v praxi neznamená nic jiného, než odklad splátek. Odklad je ale často zpoplatněn menší částkou.
Základní podmínky pro poskytnutí mikropůjčky:
Plnoletá fyzická osoba
Bydliště nebo trvalý pobyt na území ČR
Pravidelný a doložitelný příjem
Obvykle nutnost vlastnit bankovní účet, e-mail a mobilní telefon
Nevýhody mikropůjček: Vyšší úroky a krátká doba splatnosti
I s mikropůjčkami jsou spojeny určité nevýhody. Ty spočívají v krátké době splatnosti, která se obvykle pohybuje v řádech několik dnů, maximálně pak týdnů. Rychlost poskytnutí, stejně jako benevolentní podmínky jsou vykoupeny vyšší úrokovou sazbou a hodnotou RPSN.
Pokud navíc porušíte podmínky poskytovatele půjčky, počítejte s vysokými sankcemi za prodlení. Také opakované odkládání splátek může vaši mikropůjčku nepříjemně prodražit. Jistou nevýhodou může být také nízká částka, která u některých spotřebitelů nemusí pokrýt nutné výdaje. Pokud vám ale k překlenutí nepříjemné situace stačí pár tisícovek, jsou mikropůjčky jasnou volbou.