elektromer-dvoji

Co je to víkendový tarif elektřiny?

27. 10. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Dodavatelé nabízejí různé tarify elektřiny, které vyhovují zákazníkům se specifickou spotřebou a požadavky. Jedním z typických příkladů je víkendový tarif elektřiny. Podívejte se, co to víkendový tarif elektřiny je, jaké jsou jeho hlavní výhody a v jakých případech se vám vyplatí.

Nízký a vysoký tarif

Princip speciálních tarifů funguje na rozdílném účtování elektřiny. Zatímco u jednotarifních sazeb vás dodávky elektřiny stojí stále stejně bez ohledu na to, kdy je čerpáte, speciální sazby jsou rozdělené na tzv. nízký a vysoký tarif. Jak názvy obou tarifů napovídají, v tom nízkém zaplatíte za elektřinu méně než běžnou cenu a v tom vysokém naopak více.

Dvoutarifní sazby jsou šité na míru především domácnostem, které elektřinou topí nebo ohřívají vodu, a proto mají vysokou spotřebu. Jedna z těchto sazeb je ale určena i pro chataře a chalupáře.

Nízký tarif elektřiny na míru chatařům

Víkendový tarif reaguje na potřeby chatařů a chalupářů – nízký tarif elektřiny začíná běžet každý pátek ve 12 hodin a končí s nedělní 22. hodinou. Mimo tento časový úsek je elektřina účtována ve vysokém tarifu. Některé tarify elektřiny jsou vázané na splnění určitých dalších podmínek, nicméně víkendový tarif, známý pod označením D61d, je přidělován automaticky. V praxi to znamená, že stačí požádat vašeho dodavatele o využití této sazby a vaší žádosti bude vyhověno.

Obecně se dá říct, že v nízkém tarifu D61d zaplatíte o víkendu zhruba o pětinu méně oproti standardnímu jednotarifnímu režimu D02d, který je určen pro případy, kdy elektřinou nevytápíte ani neohříváte vodu. Během pracovního týdne ve vysokém tarifu pak oproti běžným podmínkám zaplatíte zhruba o čtvrtinu více.

Kdy sáhnout po víkendovém tarifu elektřiny?

Tvrdit, že víkendový tarif elektřiny zajistí úsporu všem chatařům a chalupářům by bylo velmi zjednodušující a v mnoha situacích také nepravdivé. Je důležité si uvědomit, jakým způsobem a především kdy svůj rekreační objekt využíváte. Pokud je to většinou o víkendech, pak ani několikatýdenní dovolená strávená na chatě v létě nezmění nic na tom, že sazba D61d pro vás bude stále tou nejvýhodnější. Obecně platí, že pokud až 60 % vaší spotřeby připadne na vysoký tarif, stále by to mělo být výhodnější, než jednotarifní účtování.

Je-li to více, pak by pro vás měl být vhodnější právě jednotarifní režim D01d nebo D02d. Samozřejmě záleží na konkrétním případu, do hry vstupuje několik dalších faktorů. Nejlepší bude, když si na základě ceníku příslušného dodavatele a své spotřeby spočítáte, zda se vám víkendový tarif vyplatí, či nikoliv. Nicméně pokud si z chaty nebo chalupy neděláte sezónní půlroční domov, pak by vám sazba D61d měla přinést zajímavé úspory.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.