Elektřina

Co je to HDO a jak díky němu ušetřit na elektřině?

18. 3. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

HDO je zkratka, o které nejspíš máte povědomí v souvislosti s přepínáním mezi vysokým a nízkým tarifem elektřiny. Co přesně se za tímto slovním spojením skrývá? Jak je zajištěno spínání HDO a jak tento systém využít pro úsporu nákladů za elektřinu? Odpovědi najdete v následujícím článku.

HDO – Hromadné dálkové ovládání

Za zkratkou HDO se skrývá sousloví „hromadné dálkové ovládání“. Jedná se o systém technických prostředků, který na dálku umožňuje regulovat odběr energie. Je využíván distributory elektrické energie k dálkovému spínání spotřebičů s větším odběrem. V praxi to znamená přepínání mezi vysokým a nízkým tarifem elektřiny.

Dvoutarifní ceny elektřiny využívají pouze domácnosti, které elektřinou topí, ohřívají vodu nebo nabíjí elektromobil. Velké spotřebiče využívané pro tyto účely (např. bojler pro ohřev vody) odebírají značné množství energie, a proto spínají v předem stanovené časy v nízkém tarifu. Zlevněný tarif je výhodný pro obě strany – domácnost čerpá elektřinu za výhodnější cenu a dodavatel reguluje výkyvy v distribuční síti.

Jak funguje spínání HDO?

HDO v distribuční soustavě běží na základě vysílání kódu transponovaného na kmitočet energetické sítě do každé fáze z rozvoden 110/22 kV do sítí 22 kV a následně přes transformátory do sítě nízkého napětí – tedy až k samotným spotřebičům. Ve vaší domácnosti tento vysílaný kód směřuje do přijímače HDO, který je instalovaný v rozvodné skříni nebo na desce s elektroměrem.

Přijímač HDO je propojen s elektroměrem a stykačem, který blokuje spínání požadovaného spotřebiče s vysokým odběrem, například bojleru, elektrokotle nebo tepelného čerpadla. Ale ve chvíli, kdy je elektroměr přepnutý na nízký tarif, je takto účtována veškerá spotřebovaná energie – nejen zařízení napojeného na přijímač HDO.

Časová pásma nízkých a vysokých tarifů jsou vždy stanovena konkrétním provozovatelem distribuční soustavy s ohledem na zatížení sítě.

Kde najdu čas spínání HDO?

Dříve se nízkému tarifu říkalo také noční proud, protože levnější elektřina proudila od 22:00 do 6:00. To již neplatí, protože časy spínání HDO jsou stanoveny zvlášť pro každou distribuční oblast a dokonce se můžou lišit i mezi sousedy.

Časy tarifů najdete na webových stránkách svého dodavatele.

Pro zjištění přesného rozpisu pro vaše odběrné místo budete potřebovat kód HDO, jenž naleznete na přijímači HDO. Kód se většinou skládá z kombinace čísel a písmen A, B či P. Často půjde o šestimístný údaj, ale není to pravidlem.

Poskytovatelé energie spínáním vysokého tarifu reagují na výkyvy v distribuční síti. Zátěž sítě je ovlivňována denní hodinou, dny v týdnu, ale také teplotami a počasím. Dochází tak k poměrně častým změnám ve spínání nízkého tarifu. Na webu poskytovatelů je vždy k dispozici informace, na jak dlouho daný rozpis platí. Navíc distributoři nabízejí možnost zasílání e–mailů s aktuálními rozvrhy.

Finance - šetření energií

Sledujte časy spínání HDO a ušetřete

Plánování spotřeby do nízké tarifu podle spínání HDO vám může ročně ušetřit spoustu peněz. Nahrávají tomu i některé spotřebiče, které nabízejí funkci odloženého startu a jejich spuštění tedy můžete naplánovat na konkrétní hodinu.

Ušetřená částka se bude odvíjet podle rozdílu mezi cenami vašeho vysokého a nízkého tarifu. Zatímco u některých sazeb činí tento rozdíl jen několik desítek haléřů za kWh, někdy může být vysoký tarif i více než dvojnásobně dražší. Poté platíte za kWh elektřiny ve vysokém tarifu klidně o dvě koruny více oproti nízkému. Když budete zapínat spotřebiče výhradně v levnějším tarifu, můžete za roční provoz jednoho z nich ušetřit až několik stovek korun. To v součtu za pračku, myčku, sušičku a další pomocníky v domácnosti dělá až tisíce ročně.

HDO a smart grid řešení

Mnoho změn ve světě energetiky v posledních desítkách let odkrývá limity systému HDO. Jednou z hlavních výtek je jeho bezpečnost. HDO přijímače jen reagují na signál, nekontrolují jeho pravost či podobu. Narůstají tak obavy, že systém není připravený bránit se moderním způsobům útoku. S bezpečností souvisí rovněž fakt, že HDO bylo navrženo v době, kdy elektřinu vyráběla, přenášela a prodávala jedna státní firma. Dnes do hry vstupuje celá řada distributorů a prodejců.

Jako řešení se nabízí tzv. smart grid, neboli inteligentní síť, jež by měla umožnit distributorům i odběratelům regulaci spotřeby v reálném čase na základě přesných měření a statistik. Tato data mají být získávána automatizovanou komunikací mezi výrobními zdroji a spotřebiči. Současné HDO zisk podobných dat neumožňuje.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.