Co je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje?
Cena elektřiny pro domácnosti se skládá ze dvou částí a pouze jednu z nich jste schopni ovlivnit změnou dodavatele. Jak vysoká je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje? Zjistěte všechny podrobnosti.
Jak se tvoří cena elektřiny
Cena elektřiny se skládá ze dvou částí: regulované a neregulované.
Regulovanou cenu elektřiny určuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a je pro všechny dodavatele závazná a neměnná. To znamená, že s její výší nemůže dodavatel žádným způsobem manipulovat.
Neregulovaná část elektřiny je plně v rukou každé energetické společnosti. Odvíjí se především od ceny silové elektřiny na burze, ale také od marže dodavatele, různých poplatků nebo přirážek.
Regulovaná cena elektřiny tvoří běžně přibližně polovinu celkové ceny, kterou každý měsíc zaplatíte za dodávky elektrické energie. V současné době ale kvůli extrémně vysokým cenám silové elektřiny představuje regulovaná složka jen méně než čtvrtinu výsledné ceny elektřiny.
Co zahrnuje regulovaná složka ceny elektřiny?
V rámci regulované ceny elektřiny jsou zahrnuty:
poplatky za distribuci elektřiny,
systémové služby,
služby regulátora trhu,
podpora výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Největší část tvoří poplatky za přenos a distribuci elektřiny, protože z těch se hradí investice do přenosových a distribučních soustav. Cena za distribuci elektřiny se u každého distributora liší. Tím chce ERÚ motivovat společnosti k investicím do rozvoje sítě. Pro konečného zákazníka se v této části skrývá také platba za jistič, neboli rezervovaný příkon.
Systémové služby kryjí náklady na přenos velmi vysokého napětí a regulaci výroby elektřiny – o to se v ČR stará společnost ČEPS.
Platba za služby regulátora trhu putuje společnosti OTE, která organizuje denní trh s elektřinou.
Podpora výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů je realizována na základě energetického zákona. Do konce roku 2023 ovšem vláda odpustila tento poplatek.
Trápí vás vysoké účty za energie?
Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.
V roce 2023 regulovaná cena elektřiny klesla
ERÚ vyhlašuje novou výši vždy v listopadu na následující kalendářní rok. Regulovaná cena elektřiny v roce 2023 klesla kvůli zásahům vlády. V průměru se snížila regulovaná složka pro domácnosti o 16,7 %, ale rozdíly můžeme vidět v jednotlivých distribučních oblastech. Ty jsou v České republice tři a spadají pod tyto společnosti:
EG.D Distribuce a. s. (jižní Čechy a jižní Morava),
PREdistribuce a. s. (Praha),
ČEZ Distribuce a. s. (zbytek ČR).
K největšímu poklesu regulované ceny došlo u PREdistribuce, a to o 18,1 %. U ČEZ Distribuce se jednalo o pokles 17 % a u EG.D o 15,4 %. K poklesu došlo kvůli kompenzaci ze strany státu, jinak by letos regulovaná cena rostla.
I na regulovanou složku totiž tlačily vysoké ceny silové elektřiny na burze. V distribuční síti dochází ke ztrátám, elektrická energie je potřebná také pro udržení rovnováhy mezi výrobou a spotřebou – a tato elektřina se také nakupuje na burze. Ke snížení regulované ceny elektřiny přispělo také odpuštění poplatku na podporované zdroje energie.
Pro velkoodběratele a firmy platí jiná výše regulovaných cen elektřiny.
Regulovaná cena elektřiny ve vyúčtování
Pokud byste se chtěli dozvědět, kolik platíte za regulovanou část elektřiny vy konkrétně, najdete tento údaj na svojí faktuře, resp. ročním vyúčtování. Částka je přehledně rozdělena na jednotlivé položky.
Platba za jistič je závislá na velikosti vašeho jističe. Jedná se o poplatek za rezervovaný příkon – to znamená, že čím vyšší jistič máte, tím více energie můžete ze sítě odebrat. Právě za to, že vaše domácnost může odebírat kdykoliv toto maximum elektřiny, platíte poplatek. Logicky tedy za větší jistič platíte více. Platba za jistič je fixní částka za měsíc.
Za distribuci elektřiny platíte také v závislosti na velikosti vaší spotřeby, jedná se tedy o platbu za megawatthodinu (MWh). Také systémové služby a platby za podporu obnovitelných zdrojů jsou určeny v přepočtu na MWh. Poplatek za činnost regulátora trhu je určen jako pevná měsíční platba.
Regulovaná cena elektřiny v ceníku
Výše regulované ceny elektřiny je vždy uvedena i v cenících dodavatelů, je ale důležité správně vybrat svoje distribuční území. Někteří dodavatelé totiž působí po celé České republice, zatímco distribuční území jsou rozdělena na tři části, jak jsme uvedli již výše. Dodavatelé proto zpravidla vydávají tři různé ceníky.