Síť elektrického vedení při západu slunce

Co je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje?

7. 3. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Cena elektřiny pro domácnosti se skládá ze dvou částí a pouze jednu z nich jste schopni ovlivnit změnou dodavatele. Jak vysoká je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje? Zjistěte všechny podrobnosti.

Jak se tvoří cena elektřiny

Cena elektřiny se skládá ze dvou částí: regulované a neregulované.

  • Regulovanou cenu elektřiny určuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a je pro všechny dodavatele závazná a neměnná. To znamená, že s její výší nemůže dodavatel žádným způsobem manipulovat.

  • Neregulovaná část elektřiny je plně v rukou každé energetické společnosti. Odvíjí se především od ceny silové elektřiny na burze, ale také od marže dodavatele, různých poplatků nebo přirážek.


Regulovaná cena elektřiny tvoří běžně přibližně polovinu celkové ceny, kterou každý měsíc zaplatíte za dodávky elektrické energie. V současné době ale kvůli extrémně vysokým cenám silové elektřiny představuje regulovaná složka jen méně než čtvrtinu výsledné ceny elektřiny.

Co zahrnuje regulovaná složka ceny elektřiny?

V rámci regulované ceny elektřiny jsou zahrnuty:

  • poplatky za distribuci elektřiny,

  • systémové služby,

  • služby regulátora trhu,

  • podpora výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů.


Největší část tvoří poplatky za přenos a distribuci elektřiny, protože z těch se hradí investice do přenosových a distribučních soustav. Cena za distribuci elektřiny se u každého distributora liší. Tím chce ERÚ motivovat společnosti k investicím do rozvoje sítě. Pro konečného zákazníka se v této části skrývá také platba za jistič, neboli rezervovaný příkon.

Systémové služby kryjí náklady na přenos velmi vysokého napětí a regulaci výroby elektřiny – o to se v ČR stará společnost ČEPS.

Platba za služby regulátora trhu putuje společnosti OTE, která organizuje denní trh s elektřinou.

Podpora výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů je realizována na základě energetického zákona. Do konce roku 2023 ovšem vláda odpustila tento poplatek.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

V roce 2023 regulovaná cena elektřiny klesla

ERÚ vyhlašuje novou výši vždy v listopadu na následující kalendářní rok. Regulovaná cena elektřiny v roce 2023 klesla kvůli zásahům vlády. V průměru se snížila regulovaná složka pro domácnosti o 16,7 %, ale rozdíly můžeme vidět v jednotlivých distribučních oblastech. Ty jsou v České republice tři a spadají pod tyto společnosti:

  • EG.D Distribuce a. s. (jižní Čechy a jižní Morava),

  • PREdistribuce a. s. (Praha),

  • ČEZ Distribuce a. s. (zbytek ČR).


K největšímu poklesu regulované ceny došlo u PREdistribuce, a to o 18,1 %. U ČEZ Distribuce se jednalo o pokles 17 % a u EG.D o 15,4 %. K poklesu došlo kvůli kompenzaci ze strany státu, jinak by letos regulovaná cena rostla.

I na regulovanou složku totiž tlačily vysoké ceny silové elektřiny na burze. V distribuční síti dochází ke ztrátám, elektrická energie je potřebná také pro udržení rovnováhy mezi výrobou a spotřebou – a tato elektřina se také nakupuje na burze. Ke snížení regulované ceny elektřiny přispělo také odpuštění poplatku na podporované zdroje energie.

Pro velkoodběratele a firmy platí jiná výše regulovaných cen elektřiny.

Regulovaná cena elektřiny ve vyúčtování

Pokud byste se chtěli dozvědět, kolik platíte za regulovanou část elektřiny vy konkrétně, najdete tento údaj na svojí faktuře, resp. ročním vyúčtování. Částka je přehledně rozdělena na jednotlivé položky.

Platba za jistič je závislá na velikosti vašeho jističe. Jedná se o poplatek za rezervovaný příkon – to znamená, že čím vyšší jistič máte, tím více energie můžete ze sítě odebrat. Právě za to, že vaše domácnost může odebírat kdykoliv toto maximum elektřiny, platíte poplatek. Logicky tedy za větší jistič platíte více. Platba za jistič je fixní částka za měsíc.

Za distribuci elektřiny platíte také v závislosti na velikosti vaší spotřeby, jedná se tedy o platbu za megawatthodinu (MWh). Také systémové služby a platby za podporu obnovitelných zdrojů jsou určeny v přepočtu na MWh. Poplatek za činnost regulátora trhu je určen jako pevná měsíční platba.

Regulovaná cena elektřiny v ceníku

Výše regulované ceny elektřiny je vždy uvedena i v cenících dodavatelů, je ale důležité správně vybrat svoje distribuční území. Někteří dodavatelé totiž působí po celé České republice, zatímco distribuční území jsou rozdělena na tři části, jak jsme uvedli již výše. Dodavatelé proto zpravidla vydávají tři různé ceníky.

Náš tip

Také mějte na paměti, že regulovaná cena elektřiny platí po celý kalendářní rok, zatímco ceny silové elektřiny mohou dodavatelé měnit i několikrát ročně.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?