Lichva

Co je lichva? Záleží na aktuální průměrné sazbě

3. 5. 2021
|
Délka čtení: 4 min.

Lichva znamená, že věřitel zneužil vaši tíživou životní situaci, aby od vás získal podstatně více peněz, než kolik vám půjčil. Podle Nejvyššího soudu není mravná úroková míra, která například čtyřnásobně přesahuje obvyklý standard. Aktuální průměrné sazby zveřejňuje Česká národní banka.

Ve finanční nouzi potřebujete přítele, nebo poctivou úvěrovou firmu. Dobrý kamarád vám půjčí peníze, aniž byste museli řešit formality. Solidní úvěrová firma vám pomůže, pokud podepíšete smluvní podmínky – především výši, frekvenci a počet pravidelných splátek. Féroví věřitelé každopádně usilují, aby uzavřené závazky byly oboustranně výhodné a splnitelné.

Lichva v trestním a občanském zákoníku

Peníze vám ochotně půjčí také lichváři, kteří však požadují přemrštěné úroky. Jejich pochybná strategie, takzvaná lichva, dostala speciální paragraf (§ 218) v trestním zákoníku (č. 40/2009 Sb.). Několikaleté vězení riskuje pachatel, který „zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru”. Trest hrozí také každému, kdo „takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede”.

Podobnými slovy popisuje lichvu občanský zákoník (č. 89/2012 Sb.). Pokud uzavřete lichvářskou smlouvu jako běžný spotřebitel, není platná (§ 1796). Zatímco podnikatelé, kteří naletěli nějakému finančnímu predátorovi při svém podnikání, tady zastání nenajdou (§ 1797). Takže buďte obezřetní, zejména pokud uzavíráte smlouvu jako živnostník (OSVČ) nebo jednatel obchodní společnosti (s.r.o.).

Nejvyšší soud odkázal na obvyklý úrok

Vzorovým precedentem se stal případ, který začal koncem minulého století. Jeden český podnikatel byl tehdy v těžké situaci, protože přišel o společníka a nutně potřeboval peníze, aby nezkrachoval. Proto uzavřel úvěrové smlouvy, podle kterých měl obdržet a následně vrátit 600 000 Kč. Na splátky dostal 3 roky, domluvený úrok činil 5 % měsíčně, neboli 60 % ročně. Dlužník se následně domáhal, aby smlouvy byly zrušeny jako nezákonná lichva.

Žalobu na údajného lichváře opakovaně zamítl Okresní soud, spor však došel až k Nejvyššímu soudu (NS), kde dlužník našel zastání. V době, kdy byly problematické úvěrové smlouvy uzavřeny, totiž normálním komerčním bankám stačily nižší úrokové míry: 9 až 15,5 % ročně. Žalovaný věřitel požadoval „podstatně” vyšší úrokovou míru. Podle Nejvyššího soudu „je za tohoto stavu věci odůvodněn právní závěr, že šlo o ujednání, které je v rozporu s dobrými mravy,” a tedy „neplatné”.

Aktuální sazba podle České národní banky

Podrobné Rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo označeno spisovou značkou 21 Cdo 1484/2004. Na tento text odkazuje Česká národní banka (ČNB), když vysvětluje, co je lichva. A doporučuje, abychom sledovali průměrnou roční procentní sazbu nákladů (RPSN), kterou účtují banky tuzemským domácnostem za spotřebitelské úvěry.

Podle statistiky České národní banky tento ukazatel v posledních letech klesl pod 9 %. Takže pokud vám mezitím nějaká úvěrová firma nabídla čtyřnásobnou, nebo ještě vyšší RPSN (například 36 %), pravděpodobně jde o lichvářský úrok. Schválně srovnejme, jaké bankovní a nebankovní půjčky jsou momentálně k dostání!

Sdílet článek

Související články

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.