Energetický štítek domu

Co je energetický štítek domu a proč ho potřebujete?

17. 2. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Energetický štítek musíte mít při výstavbě nového domu, ale potřebujete ho i v případě, že chcete svoji nemovitost pronajímat či prodat. Zjistěte všechny případy, kdy je energetický štítek potřeba, kdo ho může vystavit a jaká je jeho cena.

Co je energetický štítek domu?

Energetický štítek domu je termín, který se vžil pro Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Dozvíte se z něj, kolik energie daný objekt spotřebuje. Uvádí se v MWh pro celou budovu nebo v kWh v přepočtu na metry čtvereční podlahové plochy.

Podle energetické náročnosti je dům zařazen do klasifikačních tříd:

  • A: mimořádně úsporná

  • B: velmi úsporná

  • C: úsporná

  • D: méně úsporná

  • E: nehospodárná

  • F: velmi nehospodárná

  • G: mimořádně nehospodárná

Energetický štítek budovy bere v úvahu energie potřebné k vytápění, ohřevu vody, větrání, chlazení, osvětlení a úpravě vlhkosti. Nový majitel domu či nájemník z něj získá představu o tom, jak energeticky náročná nemovitost je a kolik zhruba bude platit za energie.

Podcast Nepodceňto

Jak na prodej či koupi nemovitosti

Víte, na co si kromě energetického štítku dát při koupi nemovitosti pozor? Poslechněte si náš podcast Nepodceňto. V epizodě Jak na prodej či koupi nemovitosti vám naši hosté poradí, jakých chyb se vyvarovat a co nepodcenit.

Kdy je potřeba mít energetický štítek?

Od roku 2013 je v platnosti zákon, který dává stavebníkovi či vlastníkovi budovy povinnost zajistit energetický štítek domu v následujících případech:

  • výstavba nové budovy (energetický štítek nemovitosti je součástí projektové dokumentace, bez něho projekt neobdrží stavební povolení),

  • rekonstrukce budovy (když se rekonstrukcí změní energetická náročnost objektu nebo se renovuje více než 25 % plochy obálky budovy),

  • prodej a pronájem nemovitosti,

  • u objektů využívaných orgány veřejné správy,

  • u administrativních budov.

Po vystavení je energetický štítek platný 10 let. Jestliže nedodržíte povinnost získat PENB, hrozí vám pokuta až 100 tisíc korun od Státní energetické inspekce, u právnických osob je postih až dvojnásobný.

Věděli jste?

Energetický štítek se používá také u spotřebičů. Určuje energetickou náročnost u ledniček, praček nebo vysavačů. Zjistěte, jak se vyznat v energetickém štítku spotřebičů.

U bytů je nutné mít energetický štítek pro celý dům

Za obstarání energetického štítku jsou odpovědní majitelé nemovitosti nebo firmy, které k získání štítku získají pověření od majitele. Jak je tomu ale v případě bytů patřících pod družstvo nebo společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ)? V tom případě může dojít ke komplikacím. Zákon ale s takovou variantou počítá.

V zásadě by mělo energetický štítek obstarat právě družstvo nebo SVJ pro celý bytový dům. Tyto instituce však nefungují vždy perfektně, a tak se získání PENB může protáhnout. Jestliže potřebujete pronajmout nebo prodat byt a štítek ještě není hotový, musíte automaticky v inzerátu uvádět nejhorší energetickou třídu G. Skutečnou spotřebu energií můžete zájemci doložit pomocí faktur za energie za poslední tři roky. Energetický štítek pak předložíte dodatečně, nejpozději při podpisu kupní či nájemní smlouvy.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Kdy energetický štítek není potřeba

Existují i situace, ve kterých vlastník objektu není povinen zajistit Průkaz energetické náročnosti budovy. Výjimku v zákoně mají například nemovitosti postavené před rokem 1947, ve kterých nebyla provedena žádná významná rekonstrukce a zároveň se obě smluvní strany písemně dohodnou, že energetickým štítkem budova nebude opatřena.

Není potřeba ani u objektů s energeticky vztažnou plochou do 50 m2; u budov určených k rekreaci, pokud jsou užívány jen část roku a odhadovaná spotřeba je nižší než 25 % celoroční spotřeby; budov obvykle užívaných pro bohoslužby a náboženské účely a u objektů zajišťujících bezpečnost státu.

Co z energetického štítku zjistíte?

Celková spotřeba domu zahrnuje energie pro vytápění, ohřev vody, chlazení, větrání, osvětlení a úpravu vlhkosti. Do spotřeby se nepočítá elektřina pro napájení elektrických spotřebičů. Kromě celkové energetické náročnosti budovy najdete na štítku také další údaje:

  • kdy byl daný objekt postaven,

  • jaký je zdroj tepla pro vytápění a přípravu teplé vody a jaké palivo je využíváno,

  • jaká je měrná potřeba tepla na vytápění,

  • jaký je objemový faktor tvaru budovy A/V (pomáhá určit spotřebu energie podle tvaru budovy a objemu vzduchu),

  • jaké další technické systémy byly použity, např. vzduchotechnika.

Součástí dokumentu PENB jsou také doporučení energetického specialisty, která by vedla k další úspoře energie. Zároveň je v grafické části vyznačeno, jakým způsobem by byl objekt klasifikován po jejich implementaci.

Energetický štítek: Cena závisí na velikosti domu

Nespadá-li vámi vlastněná nemovitost do zákonem stanovených výjimek, nezbývá vám nic jiného, než PENB nechat vypracovat. Rozhodně se vyplatí oslovit více specialistů a porovnat nabízené ceny.

Cena energetického štítku se odvíjí především od velikosti budovy. Pro jednopatrový dům o podlahové ploše do 100 m2 se cena PENB pohybuje od 3 000 Kč do 8 000 Kč bez DPH.

Jak získat energetický štítek domu

Vydat energetický štítek může pouze energetický specialista, který je k tomu oprávněn na základě certifikátu vydaného Ministerstvem průmyslu a obchodu. Na webových stránkách ministerstva si můžete vyhledat seznam certifikovaných specialistů.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.