Muž drží LED žárovku

Chytré žárovky a jiné osvětlení: Vyplatí se, nebo jde o drahý luxus?

10. 9. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Chytré žárovky obsahují LED diodu, které stačí trocha elektrického proudu, aby se rozzářila. Navíc jsou napojené na mobilní aplikaci, hlasové a nástěnné ovládání, nebo na pravidelný životní rytmus svého majitele. Jedna chytrá žárovka stojí řádově stovky českých korun, zatímco obyčejná levná „ledka” přijde na desetikoruny.

Lidé odnepaměti spoléhali na přirozené denní světlo, na které se evolučně adaptovali. Proto v našem organismu vzniká uklidňující hormon (melatonin), když vidíme načervenalé a nažloutlé sluneční paprsky, tedy ráno a večer. Naopak pod jasným poledním nebem býváme čilejší, protože jeho bílé a namodralé světlo stimuluje tvorbu jiné, povzbuzující tělesné látky (serotoninu).

Přirozený biologický rytmus zůstával zachován, dokud naši předkové trávili večery kolem ohniště, petrolejek a svíček, jejichž plameny připomínají červánky. Ovšem jakmile objevili elektrický proud a brzy ráno rozsvítili jasnou bílou žárovku, zažili nepříjemný šok. Rozespalý mozek byl rychle oslněn prudkou září, přestože potřebuje určitý čas, aby pomalu procitl.

Rozpálené dráty prohrávají, vyhrávají LED diody

Staré žárovky vyrábějí primárně teplo, když prostřednictvím elektrického proudu rozpalují wolframové vlákno. Některé obsahují ještě halogen (brom, jod), aby dosáhly vyšší teploty a svítily jasněji. Na dnešním trhu však převažují pokročilejší technologie, které rovnou vytvářejí světlo, a proto šetří energii.

Elektrický proud prochází buďto argonem a rtutí, nebo mezi dvěma různými polovodiči. V prvním případě jde o takzvanou kompaktní (úspornou) zářivku, ve druhém případě hovoříme o „ledkách” (podle anglické zkratky LED – Light Emitting Diode, čili dioda vyzařující světlo). Srovnejme jednotlivé zářivky podle světelného toku (v lumenech, lm), kterého docílí při stejném příkonu (ve wattech, W):

  • Wolframová: 13 lm/W

  • Halogenová: 16 lm/W

  • Kompaktní: 55 lm/W

  • LED: kolem 135 lm/W

LED okrasné žárovky

Chytré žárovky patří do inteligentní domácnosti

LED zářivky spotřebovávají méně elektrické energie a zajišťují lepší vizuální efekt, než jejich předchůdkyně. Některé mají nastavitelné odstíny, „barevné teploty”, rychlosti a pravidelné režimy. Například se mohou každý den, v určitém čase pomalu rozsvěcovat, aby vás citlivě probudily tlumenými „červánky” a pozvolna přešly do jasného namodralého světla.

Takzvané chytré žárovky jsou prostřednictvím bezdrátového internetu (Wi-Fi) nebo kabelové elektroinstalace napojené na další technologie: spotřebiče, senzory, ovladače. Jestli chcete, automaticky se zhasnou, jakmile všichni obyvatelé odejdou z bytu. Následně přivítají prvního navrátilce. A večer postupně přejdou do tlumených teplých barev, aby vás připravily na spánek. Splní takové funkce, které jim naprogramujete nebo necháte naprogramovat. Zároveň jsou ovladatelné přes mobilní telefon, hlasovými pokyny nebo nástěnnými tlačítky.

Srovnejme standardní zářivku a „smart light”

Inteligentní žárovky, lampy a další svítilny vyhrávají svými funkcemi a nízkými provozními náklady. Pořizovacími cenami jsou však pochopitelně dražší, než jednodušší světelné technologie. Levné obyčejné ledky seženete řádově za desítky českých korun, zatímco chytrá žárovka stojí spíše několik stokorun. Každopádně čtěte autentické uživatelské recenze, než případně nějakou dražší koupíte.

A pokud chcete svoji chytrou domácnost kompletně propojit prostřednictvím Wi-Fi, dbejte na důkladné zabezpečení. Bohužel jsou známy případy, kdy přes chytré žárovky pronikl do sítě hacker.

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.