chytre-mesto

Chytré město: Co to je?

15. 6. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

Co je chytré město?

Chytré město využívá informační a komunikační technologie k řízení města, jeho udržitelnému rozvoji a zmírnění negativních dopadů urbanizace. Nejvýrazněji se změny promítají v oblasti dopravy a energetiky, ale také v efektivnější městské správě.

V širším slova smyslu znamená chytré město také spolupráci místních subjektů –⁠ veřejného sektoru, firem, akademické sféry, neziskových organizací, a především místních obyvatel, kteří dostávají příležitost spolurozhodovat o směřování obce.

Jak se posuzuje, zda už jedná o chytré město nebo jen dílčí zavedení moderních technologií? Podstatným faktorem je komplexnost přístupu. Chytré město propojuje pomocí informačních technologií několik oblastí, kde prosazuje udržitelnost, energetickou a ekonomickou efektivnost.

Co je cílem chytrých měst

Cílem chytrého města je vytvořit příjemné podmínky pro život místních obyvatel a zároveň minimalizovat spotřebu energetických zdrojů, a tím chránit životní prostředí. Smart city přináší obyvatelům kvalitnější život, úspory na energiích, rychlejší a bezpečnější dopravu, čistší ovzduší, rychlejší komunikaci s úřady a chytrou infrastrukturu.

Usiluje o zlepšení v několika oblastech:

  • doprava a parkování – řízení dopravy podle situace, bezemisní pohon MHD, sdílená doprava (bikesharing, carsharing), navigace k volným parkovacím místům,

  • energie – využívání obnovitelných zdrojů, energetická soběstačnost, úsporný provoz veřejných budov,

  • veřejné osvětlení – nižší spotřeba, inteligentní řízení lamp, snížení světelného smogu,

  • odpadové hospodářství – efektivní řízení svozu a třídění odpadů a jeho následné zpracování,

  • rozšíření městské zeleně a zvětšení vodních ploch,

  • lepší úroveň služeb pro občany – proaktivní přístup úředníků, přímá komunikace, sdílení informací s občany, zvýšení bezpečnosti.

Jak se v chytrých městech pracuje s energiemi

Jednou z nejdůležitějších oblastí, v nichž se chytrá města angažují, je energetická udržitelnost.

Bezemisní doprava

Chytrá města prosazují maximální využití elektromobility. I v běžných městech se s ní setkáme každý den, například u tramvají a trolejbusů. Chytrá města chtějí jít ještě o krok dál a prosadit elektromobilitu u ostatních prostředků hromadné dopravy a rovněž u individuální dopravy. Auta a autobusy na elektrický pohon neprodukují žádné lokální emise a navíc mají nižší hlučnost.

Alternativou k elektřině je pohon na CNG, a to nejlépe v kombinaci s vlastní výrobou bioplynu. Autobusy MHD na bioplyn, který vzniká z odpadní vody, jezdí například v Brně.

Využití obnovitelných zdrojů

Cílem chytrých měst je zajištění soběstačnosti veřejných budov z vlastních obnovitelných zdrojů energie. K oblíbeným řešením patří instalace fotovoltaických panelů na střechy veřejných budov nebo využití kogeneračních jednotek, které vyrábí elektřinu a zároveň zužitkují vyprodukované teplo k ohřevu vody. K vytápění úřadů či škol se v chytrých městech využívají také tepelná čerpadla.

Úspora energie

Pro životní prostředí existuje ještě lepší možnost než výroba energie z obnovitelných zdrojů, a to její úspora. Zateplení budov, výměna oken či dveří dokážou snížit spotřebu energie až o desítky procent.

K úspoře energií přispívá také inteligentně řízené veřejné osvětlení. Moderní lampy samostatně regulují intenzitu svitu –⁠ pokud v ulicích nezaznamenají pohyb chodců, světlo se automaticky ztlumí. To přináší nejen úsporu energie, ale také snížení světelného smogu.

Jaká města jsou opravdu chytrá?

Hodnotit, kterému městu se daří nejlépe obsáhnout koncept chytrého města, je poměrně složité. Ať se jedná o světovou metropoli nebo malé město, každé má jiné problémy, tudíž i jiný způsob prosazování principů smart city.

Nicméně podle průzkumu Juniper Research se v roce 2022 považují za nejvíce chytrá města na světě Šanghaj, Soul, Barcelona, Peking a New York. Hodnocení bylo založeno na několika aspektech chytrého města, včetně dopravy a infrastruktury, energií a osvětlení, správy města a konektivity. Šanghaj si ocenění vysloužila mimo jiné za projekt Citizen Cloud, který nabízí obyvatelům jedno kontaktní místo pro přístup k více než 1000 službám.

Chytrá města v ČR

Za první chytré město v ČR se považuje Písek. Projekt s názvem Smart Písek usiluje o čisté, bezpečné, otevřené a moderní město. Soustředí se na prosazování změn v oblasti dopravy, energie a zapojení občanů do chodu města. Jako smart city se označuje také Praha, Brno, ale i menší obce, jako je Jihlava či Hrušovany nad Jevišovkou.

Zajímavé počiny českých smart cities se srovnávají v soutěži Chytrá města. Jednou ročně se tak inteligentní projekty dostanou do povědomí široké veřejnosti. Ocenění získala například Praha za digitalizaci řízení svozu odpadů nebo Plzeň za testovací projekt využívající drony jako podporu složek integrovaného záchranného systému.

Předpokládá se, že v souladu s celosvětovým trendem bude do budoucna množství chytrých měst v ČR narůstat, ta stávající budou rozšiřovat smart řešení do dalších oblastí. Určitým limitem však mohou být vysoké počáteční investice. Právě proto je pro rozvoj chytrých měst důležitá spolupráce veřejné a soukromé sféry.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.