Chytrá zásuvka: Levná cesta k úsporám? - Chytrá zásuvka a ovládání mobilem

Chytrá zásuvka: Levná cesta k úsporám?

28. 3. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Zapínání či vypínání spotřebičů a dalších domácích přístrojů na dálku nebo monitorování spotřeby energie. To jsou hlavní výhody, které vám přinese chytrá zásuvka. Jak tato vychytávka funguje a kdy se ji vyplatí pořídit?

Co je chytrá zásuvka

Chytrá zásuvka (označovaná také jako smart zásuvka) je typ zásuvky, který obvykle prostřednictvím Wi-Fi či technologie Bluetooth dokáže komunikovat s mobilním telefonem, tabletem nebo počítačem. Vy díky tomu v příslušné aplikaci můžete na dálku vypínat a zapínat připojené přístroje.

Většina modelů chytrých zásuvek vám zajistí ještě další funkce, například sledování spotřeby energie připojených zařízení nebo vytváření časových rozvrhů pro jejich zapnutí a vypnutí. Výjimečné nejsou ani další doplňky v podobě LED indikátorů, případně USB portů sloužících k nabíjení.

Jak funguje chytrá zásuvka

Na fungování chytré zásuvky není nic složitého. Jedná se v podstatě o adaptér, který zasunete do klasické zásuvky. Do adaptéru následně připojujete spotřebiče a další přístroje. Ty nemusí být ve smart provedení, aby s chytrou zásuvkou dokázali pracovat – může jít klidně o stará a „nechytrá“⁠ zařízení. Jediný problém nastává u přístrojů, u nichž se po vytažení ze zásuvky resetuje nastavení. Zde vám chytrá zásuvka nepomůže.

Tip

Jak zjistit, jestli daný přístroj bude správně fungovat s chytrou zásuvkou? Zkuste ho zapnout a poté odpojit ze sítě. Pokud po opětovném zapojení kabelu normálně funguje, měl by bez problémů pracovat i s chytrou zásuvkou.


O konektivitu chytré zásuvky se zpravidla stará Wi-Fi. Zásuvku jednoduše připojíte do své domácí sítě a spárujete ji s aplikací v telefonu. Tento způsob propojení je nejrozšířenější. Nemusíte se obávat, že by vám chytrá zásuvka zpomalovala internet. Její nároky na připojení bývají minimální a výrobci je většinou ani neuvádí. Podle dostupných měření na provedení operace chytré zásuvky standardně stačí 1 Mb/s. Pro srovnání – u přehrávání 4K videa na Netflixu jsou požadavky na rychlost internetu 25× vyšší.

Smart zásuvka jako cesta k chytré domácnosti?

Chytré zásuvky ale mohou komunikovat i dalšími způsoby. Alternativu představují například modely využívající Bluetooth či mobilní síť GSM. V případě GSM disponuje chytrá zásuvka slotem na SIM kartu. Příznivci komplexní chytré domácnosti zase preferují zásuvky, které přes komunikační protokoly ZigBee či Z-Wave připojí k centrální jednotce a pak je ovládají třeba hlasovými asistenty.

Pro uživatele, kteří s chytrou domácností zatím zkušenosti nemají, mohou chytré zásuvky posloužit jako ideální zkouška, zda jim tento koncept vyhovuje. Do smart zásuvky totiž připojíte jakýkoliv přístroj či spotřebič a vyzkoušíte si u něj ovládání na dálku i další práci s aplikací. S pořízením chytré zásuvky se navíc pojí nízké náklady, obvykle v řádu stovek Kč.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Jak smart zásuvka pomůže omezit spotřebu elektřiny?

Smart zásuvka je vhodným doplňkem také v situacích, kdy cílíte na omezení spotřeby elektřiny. Díky nepřetržité možnosti ovládání na dálku vaše přístroje nemusí nikdy běžet zbytečně. Ze sítě je odpojíte jednoduchým kliknutím odkudkoliv. Odpadnou vám i nepříjemné okamžiky, kdy nevíte, jestli jste skutečně vypnuli žehličku a další přístroje, které by po dobu vaší nepřítomnosti mohly způsobit neplechu.

V aplikaci můžete sledovat informace o spotřebě energie v reálném čase a také si zpětně zobrazit podrobné statistiky. S těmito údaji rychle zjistíte, jaké spotřebiče se na spotřebě podílí nejvíce. Následně už vám stačí jen adekvátně upravit provoz těchto energožroutů a úspory jsou na světě. Snížit výdaje vám pomohou i možnosti automatizace. Podle potřeby si můžete nastavit například vypínání přístrojů na noc nebo na dobu, kdy jste v práci.

Kolik vám chytrá zásuvka ušetří?

Chytré zásuvky pořídíte již za několik stovek Kč. U nejlevnějších modelů je však potřeba počítat s kompromisy, některé například neměří spotřebu a slouží jen k vypnutí a zapnutí. Nicméně v cenové kategorii od cca 500 do 1 000 Kč seženete kvalitní kusy, které běžným uživatelům postačí. V rámci produktů spadajících do chytré domácnosti se tak smart zásuvka řadí k těm nejlevnějším.

Reálná úspora vyplývající z pořízení chytré zásuvky bude vždy individuální. Do hry vstupuje celá řada faktorů, především typ připojených zařízení či spotřebičů, uživatelské chování nebo nasmlouvané ceny energií.

Příklad

Pohotovostní spotřeba energie u televizoru činí zhruba 0,5 W. Pokud je ve stand-by režimu 20 hodin denně, ukrojí si pro sebe vypnutý televizor 3,65 kWh elektřiny za rok. Při ceně 6,05 Kč/kWh to znamená 22 Kč ročně.

Tyto zbytečné výdaje může zásuvka ovládaná mobilem snadno zkrotit. Pohotovostní režimy stojí v domácnosti až za 8 % ročních výdajů za elektřinu.


Přínos chytrých zásuvek je ale daleko širší. Levně se díky nim seznámíte s fungováním chytré domácnosti, tedy konceptem, který za několik let nejspíš bude nedílnou součástí našich životů. Navíc na základě přesných statistik získáte přehled o reálné spotřebě přístrojů a jejich provoz si zautomatizujete podle svého denního režimu.

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.