Chytrá zásuvka: Levná cesta k úsporám?
Zapínání či vypínání spotřebičů a dalších domácích přístrojů na dálku nebo monitorování spotřeby energie. To jsou hlavní výhody, které vám přinese chytrá zásuvka. Jak tato vychytávka funguje a kdy se ji vyplatí pořídit?
Co je chytrá zásuvka
Chytrá zásuvka (označovaná také jako smart zásuvka) je typ zásuvky, který obvykle prostřednictvím Wi-Fi či technologie Bluetooth dokáže komunikovat s mobilním telefonem, tabletem nebo počítačem. Vy díky tomu v příslušné aplikaci můžete na dálku vypínat a zapínat připojené přístroje.
Většina modelů chytrých zásuvek vám zajistí ještě další funkce, například sledování spotřeby energie připojených zařízení nebo vytváření časových rozvrhů pro jejich zapnutí a vypnutí. Výjimečné nejsou ani další doplňky v podobě LED indikátorů, případně USB portů sloužících k nabíjení.
Jak funguje chytrá zásuvka
Na fungování chytré zásuvky není nic složitého. Jedná se v podstatě o adaptér, který zasunete do klasické zásuvky. Do adaptéru následně připojujete spotřebiče a další přístroje. Ty nemusí být ve smart provedení, aby s chytrou zásuvkou dokázali pracovat – může jít klidně o stará a „nechytrá“ zařízení. Jediný problém nastává u přístrojů, u nichž se po vytažení ze zásuvky resetuje nastavení. Zde vám chytrá zásuvka nepomůže.
Jak zjistit, jestli daný přístroj bude správně fungovat s chytrou zásuvkou? Zkuste ho zapnout a poté odpojit ze sítě. Pokud po opětovném zapojení kabelu normálně funguje, měl by bez problémů pracovat i s chytrou zásuvkou.
O konektivitu chytré zásuvky se zpravidla stará Wi-Fi. Zásuvku jednoduše připojíte do své domácí sítě a spárujete ji s aplikací v telefonu. Tento způsob propojení je nejrozšířenější. Nemusíte se obávat, že by vám chytrá zásuvka zpomalovala internet. Její nároky na připojení bývají minimální a výrobci je většinou ani neuvádí. Podle dostupných měření na provedení operace chytré zásuvky standardně stačí 1 Mb/s. Pro srovnání – u přehrávání 4K videa na Netflixu jsou požadavky na rychlost internetu 25× vyšší.
Smart zásuvka jako cesta k chytré domácnosti?
Chytré zásuvky ale mohou komunikovat i dalšími způsoby. Alternativu představují například modely využívající Bluetooth či mobilní síť GSM. V případě GSM disponuje chytrá zásuvka slotem na SIM kartu. Příznivci komplexní chytré domácnosti zase preferují zásuvky, které přes komunikační protokoly ZigBee či Z-Wave připojí k centrální jednotce a pak je ovládají třeba hlasovými asistenty.
Pro uživatele, kteří s chytrou domácností zatím zkušenosti nemají, mohou chytré zásuvky posloužit jako ideální zkouška, zda jim tento koncept vyhovuje. Do smart zásuvky totiž připojíte jakýkoliv přístroj či spotřebič a vyzkoušíte si u něj ovládání na dálku i další práci s aplikací. S pořízením chytré zásuvky se navíc pojí nízké náklady, obvykle v řádu stovek Kč.
Trápí vás vysoké účty za energie?
Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.
Jak smart zásuvka pomůže omezit spotřebu elektřiny?
Smart zásuvka je vhodným doplňkem také v situacích, kdy cílíte na omezení spotřeby elektřiny. Díky nepřetržité možnosti ovládání na dálku vaše přístroje nemusí nikdy běžet zbytečně. Ze sítě je odpojíte jednoduchým kliknutím odkudkoliv. Odpadnou vám i nepříjemné okamžiky, kdy nevíte, jestli jste skutečně vypnuli žehličku a další přístroje, které by po dobu vaší nepřítomnosti mohly způsobit neplechu.
V aplikaci můžete sledovat informace o spotřebě energie v reálném čase a také si zpětně zobrazit podrobné statistiky. S těmito údaji rychle zjistíte, jaké spotřebiče se na spotřebě podílí nejvíce. Následně už vám stačí jen adekvátně upravit provoz těchto energožroutů a úspory jsou na světě. Snížit výdaje vám pomohou i možnosti automatizace. Podle potřeby si můžete nastavit například vypínání přístrojů na noc nebo na dobu, kdy jste v práci.
Kolik vám chytrá zásuvka ušetří?
Chytré zásuvky pořídíte již za několik stovek Kč. U nejlevnějších modelů je však potřeba počítat s kompromisy, některé například neměří spotřebu a slouží jen k vypnutí a zapnutí. Nicméně v cenové kategorii od cca 500 do 1 000 Kč seženete kvalitní kusy, které běžným uživatelům postačí. V rámci produktů spadajících do chytré domácnosti se tak smart zásuvka řadí k těm nejlevnějším.
Reálná úspora vyplývající z pořízení chytré zásuvky bude vždy individuální. Do hry vstupuje celá řada faktorů, především typ připojených zařízení či spotřebičů, uživatelské chování nebo nasmlouvané ceny energií.
Pohotovostní spotřeba energie u televizoru činí zhruba 0,5 W. Pokud je ve stand-by režimu 20 hodin denně, ukrojí si pro sebe vypnutý televizor 3,65 kWh elektřiny za rok. Při ceně 6,05 Kč/kWh to znamená 22 Kč ročně.
Tyto zbytečné výdaje může zásuvka ovládaná mobilem snadno zkrotit. Pohotovostní režimy stojí v domácnosti až za 8 % ročních výdajů za elektřinu.
Přínos chytrých zásuvek je ale daleko širší. Levně se díky nim seznámíte s fungováním chytré domácnosti, tedy konceptem, který za několik let nejspíš bude nedílnou součástí našich životů. Navíc na základě přesných statistik získáte přehled o reálné spotřebě přístrojů a jejich provoz si zautomatizujete podle svého denního režimu.