Hořící svíčka na vánočním stromku

Chraňte sebe a svůj domov během vánočních svátků

Svátky klidu a pohody se mohou díky chvilce nepozornosti proměnit v tragédii. O Vánocích roste riziko vzniku požárů, úrazů a nehod, a to i při zcela běžných činnostech, jako je úklid. Přitom většině z nich můžete předcházet. Máme pro vás tipy, na co si dát během svátků pozor.

Vánoční požáry zaměstnávají hasiče každý rok

Zvýšený počet požárů řeší hasiči v období Vánoc každý rok. V roce 2023 došlo v období 24.–26. prosince k 117 požárům, což patří k průměru. K nejčastějším příčinám požárů patřila nesprávná manipulace s otevřeným ohněm v podobě zápalky či svíčky, došlo i k požárům kvůli prskavce na stromku. Na Silvestra pak vedla pyrotechnika a hasiči za silvestrovskou noc (20:00 hod až 6:00 hod) likvidovali 260 požárů.

Svíčky nenechávejte bez dozoru

Suché jehličí vzplane velmi jednoduše, a tak svíčky na adventním věnci či prskavky na vánočním stromku představují vysoké riziko požáru. Jakmile požár přeskočí na další hořlavé materiály, jako jsou ubrusy a závěsy, může být celý byt v plamenech během několika sekund. Proto zapálené svíčky nikdy nenechávejte ani na okamžik bez dozoru a při odchodu z místnosti je sfoukněte.

Některé adventní věnce jsou určeny pouze k dekoraci, na nich byste svíčky vůbec neměli zapalovat. Správně totiž musí být pod svíčkami umístěny nehořlavé podložky. Raději se vyhněte vysokým svíčkám, které se snadno zlomí nebo je mohou převrhnout děti či domácí mazlíčci.

Nekvalitní světýlka mohou způsobit zkrat

Nejsou to jen svíčky, které na Vánoce dělají problémy. Zkrat a následný požár může způsobit nekvalitní elektrické osvětlení. Nakupujte ho výhradně u solidních obchodníků. Vyhýbejte se levným výrobkům v tržnicích či pochybných e-shopech, protože často nemají potřebnou certifikaci. Před instalací světýlek si zkontrolujte, zda jsou určeny pro interiér nebo exteriér. Při odchodu z domova a v noci raději vytáhněte světýlka ze zásuvky.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Krby a kamna vyžadují údržbu

K vánoční pohodě patří oheň v krbu či kamnech. Přikládejte ovšem pouze palivové dřevo. Nevhazujte do ohně balicí papír nebo větve ze stromečku, mohou vytvořit nebezpečné jiskry. Dejte pozor na správnou likvidaci žhavých uhlíků – neukládejte je v blízkosti hořlavých materiálů, a to ani venku na zahradě, vítr může uhlíky snadno rozfoukat. V otevřeném krbu nenechávejte oheň nikdy bez dozoru a před spánkem či odchodem z domu ho důkladně uhaste.

Nezapomínejte ani na pravidelnou údržbu a revizi kamen a komínů. Technické závady, včetně závad komínů a topidel patří k velmi častým příčinám požárů, a to nejen během Vánoc, ale po celou zimu.

Požár v kuchyni vznikne i na elektrickém sporáku

Požár může vzniknout v mžiku také v kuchyni, a to i v případech, kdy nemáte plynový sporák. I na elektrickém sporáku totiž může při smažení dojít ke vznícení oleje v pánvi. Navíc hodně lidí v takové situaci zazmatkuje a ještě ji zhorší tím, že se snaží olej uhasit vodou. V takovém případě dojde k reakci podobné výbuchu – hořící olej vás popálí a navíc se oheň může rozšířit po celé kuchyni. Proto nikdy nehaste hořící olej vodou! Plamen přikryjte pokličkou nebo ho zasypte solí.

Co dělat při požáru

  • Dojde-li k požáru v domácnosti, snažte se ho uhasit vlastními silami. Rozhodně se vyplatí mít připravené speciální pomůcky, jako je hasicí deka nebo hasicí sprej, které uhasí požár už v zárodku.

  • Pokud už se požár rozšířil, neriskujte své zdraví. Evakuujte všechny osoby a zvířata z domu a přivolejte hasiče na čísle 150.

  • Nesnažte se domácnost větrat, přísun kyslíku ještě rozdmýchá plameny.



Pojistěte svůj majetek proti požáru

Jedna svíčka bez dozoru dokáže proměnit v popel dům za několik milionů. Proto byste měli mít sjednané kvalitní pojištění majetku. To by mělo krýt jak pojištění nemovitosti (samotné stavby – zdi, střecha, podlahy aj.), tak pojištění domácnosti (vybavení – nábytek, oblečení, spotřebiče aj.). S výběrem kvalitního pojištění majetku vám pomůže online kalkulačka.

Pojištění proti požáru zahrnují do pojištění majetku všechny pojišťovny. Vztahuje se na škody způsobené ohněm, hašením, stržením a vyklizením budovy v souvislosti s požárem.

Při výběru produktu si ovšem důkladně nastudujte výluky. Některé pojišťovny do výluk zahrnují nejen úmysl, ale také hrubou nedbalost. Za tu lze považovat například zanedbání revize topidel a komínů. V takovém případě vám bude pojišťovna plnění krátit.

Zejména pokud žijete v bytě, nemělo by vám chybět ani pojištění odpovědnosti. Požár se totiž z vašeho bytu snadno rozšíří i k sousedům.

Úrazy na Vánoce hrozí hlavně ženám

Shon a stres vede k tomu, že si během Vánoc lidé způsobí úraz i při naprosto běžných činnostech. Úklid představuje v období listopadu a prosince dokonce druhou nejčastější příčinu úrazu hned za sportem. A to platí především pro ženy. Podle průzkumu Cannon Law si 60 % vánočních úrazů způsobí ženy.

Záchranáři ošetřují nejčastěji pády ze štaflí a ze židlí při mytí oken či instalaci vánoční výzdoby. Ty mohou skončit pohmožděninou, zlomeninou končetin až otřesem mozku. Větší riziko představují pády u starších osob, a proto byste rozhodně měli svým prarodičům nabídnout pomoc s předvánočním úklidem.

K celé řadě úrazů dochází rovněž v kuchyni – pořezání, popálení nebo potřísnění vařícím olejem. U mužů zase hrozí poranění oka – během vánočních svátků si ho způsobí osmkrát častěji než ženy. Poranění oka vzniká například při přípravě vánočního stromku píchnutím větvičkou do oka, zásahem zátkou při otevírání lahve se šumivým vínem a také při používání zábavní pyrotechniky.

Jak se vyhnout vánočním úrazům

V první řadě se vyplatí zpomalit. Ke zbytečným nehodám vede hlavně zmatek a snaha stihnout co nejvíce věcí najednou. Naplánujte si činnosti v předstihu a s rozumem – není potřeba umýt prach z vršku skříní zrovna na Vánoce, když ještě připravujete výzdobu, vaříte, pečete a sháníte vánoční dárky.

Při mytí oken a dalších pracích ve výškách si rozmyslete, na co stoupáte. Raději poproste vyššího člena domácnosti, ať vám pomůže nebo alespoň přidrží štafle. Po úklidu nezapomeňte sklidit chemikálie z dosahu dětí. Stejně tak buďte velmi obezřetní, když se vám ratolesti snaží pomáhat v kuchyni – neměli by se vám motat pod nohy, když nesete horkou polévku či plech s cukrovím.

Uklouznutí souseda před domem se může prodražit

Úrazům se bohužel nevyhnete ani venku. Na namrzlém a zasněženém chodníku před domem můžete upadnout nejen vy, ale také přicházející návštěvy a sousedé. Nejčastěji tak vznikají pohmožděniny a zlomeniny dolních a horních končetin, a výjimečně může dojít k poranění hlavy a páteře.

Za takový úraz jiné osoby jste odpovědní, a tak hrozí, že budete poškozenému vyplácet náklady na léčení, bolestné či ušlý příjem během týdnů, co musel být na nemocenské. Z toho důvodu byste měli mít sjednané pojištění odpovědnosti.

Jaké jsou rozdíly v pojištění odpovědnosti

Ovšem dejte si pozor na to, co konkrétně taková pojistka na blbost kryje. Některé pojišťovny totiž rozlišují pojištění občanské odpovědnosti a pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti. Do druhého jmenovaného se obvykle řadí škody vzniklé právě v souvislosti s vlastnictvím a správou nemovitosti – někdo uklouzne na namrzlém chodníku či schodech před domem, rampouch z vaší střechy spadne někomu na auto apod.

Naproti tomu pojištění občanské odpovědnosti platí pro situace vzniklé nedbalostí v domácnosti (např. zapomenete vypnout kohoutek s vodou a přeteče vana), ale rovněž v běžném občanském životě. V období vánočních svátků se pojištění odpovědnosti rovněž hodí, třeba když děti shodí v obchodě regál se zbožím nebo na svahu srazíte jiného lyžaře.

I dětem hrozí na Vánoce více úrazů

A opět bývá na vině stres a nepozornost. Tady je pár zásad, které byste měli dodržet, aby vaše děti nepřišly k úrazu a domácnost k úhoně.

  • Nenechávejte děti bez dozoru kolem svíček a otevřeného ohně. Těm nejmenším nepatří do rukou sirky ani prskavky, těm starším nebezpečná pyrotechnika.

  • Vánoční výzdobu přizpůsobte věku dětí, do 3 let musí být z dosahu všechny malé předměty. Během Vánoc často dochází ke spolknutí vánočních světýlek nebo úrazům elektrickým proudem.

  • Velký pozor dávejte v kuchyni. Dítě se vám může přimotat pod nohy, až ponesete na stůl horkou polévku. Na okraj stolu nepokládejte horké nápoje, které na sebe může dítě strhnout. Upozorněte na to i návštěvy.

  • U malých děti je obezřetnost na místě i při úklidu. Pečlivě odkliďte veškeré dezinfekční přípravky. Pozor na otravu také kvůli jmelí – bílé kuličky jsou pro děti lákavé k ochutnání.

  • Při štědrovečerní večeři upozorněte děti na kosti v rybě. Nabádejte je, aby jedly pomalu, i když se už nemůžou dočkat dárků. Dušení můžou způsobit i oříšky nebo cukroví, zvlášť když si při jídle děti zároveň hrají nebo pobíhají kolem.

  • U starších dětí buďte opatrní s dostupností alkoholu. Hlavně teenagery může lákat upíjet vaječný likér až příliš často.

Dopravní nehody během vánočních svátků

Každoročně na silnicích dojde ke 100 tisíc dopravních nehod a tragické události na silnicích se nevyhýbají ani vánočním svátkům. Lidé spěchají, na silnice vyráží sváteční řidiči a nezodpovědní jedinci usedají za volant pod vlivem alkoholu. V prosinci roku 2023 řešila Policie ČR 8 495 nehod, při nichž zemřelo 20 osob a vznikly škody za více než 705 milionů korun.

Nehody a následky po měsících v roce 2023
Počet nehodusmrcenotěžce zraněnolehce zraněnohmotná škoda (Kč)

leden

7 242

40

108

1 476

542 507 100

únor

6 379

27

90

1 173

499 666 800

březen

7 105

34

104

1 498

578 539 000

duben

7 417

30

114

1 622

601 472 600

květen

8 433

38

208

2 280

704 844 000

červen

8 350

53

209

2 521

680 747 500

červenec

7 825

36

210

2 520

641 253 000

srpen

8 554

50

163

2 536

672 181 500

září

8 159

49

189

2 466

619 079 000

říjen

8 697

50

136

2 225

749 677 600

listopad

8 289

28

113

1 869

691 077 900

prosinec

8 495

20

107

1 750

705 054 000

Celkem

94 945

455

1 751

23 936

7 686 100 000

Zdroj: statistika nehodovosti Policie ČR

V předvánočním čase byste si měli dát pozor zejména na chodce na vozovce. Po městech a v okolí nákupních center se pohybuje velké množství lidí, kteří mohou do vozovky vstoupit mimo přechod a bez rozhlédnutí. K nebezpečným nehodám přispívá náledí, námraza a sníh na silnicích. Hrozí smyk, ale častěji dochází také ke střetům se zvěří.

Jak se vyhnout nehodám o Vánocích

  • Sundejte nohu z plynu. Vůz byste měli být schopni zastavit na vzdálenost, na níž vidíte. Ta může být kvůli mlze či sněžení podstatně kratší než za příznivého počasí.

  • V místech se zvýšeným pohybem lidí buďte obzvlášť opatrní a bedlivě sledujte pohyb chodců.

  • Za volant usedejte vždy střízliví, v ČR platí nulová tolerance alkoholu. Pokud se chystáte na návštěvu, kde se bude pít, jeďte hromadnou dopravou nebo si zařiďte taxi.

  • Auto před jízdou řádně očistěte od sněhu a ledu. Nestačí si vyškrábat malý průzor v čelním skle, musíte mít výhled na všechny strany.

  • Dodržujte větší rozestupy, na namrzlé vozovce se prodlužuje brzdná dráha.

  • Při jízdě v lese a polích sledujte okolí vozovky, abyste předcházeli střetu se zvěří.

Havarijní pojištění vám nahradí škody na vlastním autě

Zaviníte-li dopravní nehodu, uhradí se z vašeho povinného ručení škody na zdraví a majetku ostatních. Opravy svého auta budete muset platit ze svého. A takový sražený divočák dokáže napáchat i totální škodu.

Se škodami na vlastním autě vám pomůže havarijní pojištění. Pojišťovny nabízí různé balíčky služeb, které si nastavíte podle svých potřeb. Navíc havarijní pojištění si v dnešní době jednoduše sjednáte online.

Kromě havárie si můžete pojistit i riziko poškození zvířetem, které se obvykle vztahuje nejen na srážku, ale také na poškození zaparkovaného vozu (např. překousání kabelů). V zimních měsících přijde vhod i pojištění rizika přírodních živlů (např. pád stromu pod tíhou sněhu).

Během Vánoc zabezpečte domácnost proti krádežím

Vánoční svátky patří ve statistikách vloupání k nejčernějším obdobím v roce. K vloupání dochází dokonce častěji než během letních prázdnin. Podle statistik Policie ČR došlo v prosinci 2023 k 4 831 vloupáním do bytu, domu či rekreačního objektu.

Zloději využívají, že lidé odjíždějí na návštěvy či dovolenou do hor a ve svých obydlích nechávají cennosti. Často si přitom zloděje vyloženě pozvete. Třeba tím, že necháte u popelnice ležet krabici od nové televize nebo notebooku. Lupiči pak přesně ví, které domy si vytipovat a jaké zboží v nich najdou. Poslechněte si v podcastu Nepodceňto, jak se chránit před vloupáním.


Co si z článku odnést

  • Velká část problémů během vánočních svátků vzniká kvůli stresu. Snažte se přistupovat k přípravám v klidu a beze shonu.

  • Otevřený oheň (svíčky, prskavky) nikdy nenechávejte bez dozoru.

  • Vánoční dekorace nakupujte u spolehlivých prodejců a instalujte je opatrně.

  • Dejte si pozor na úrazy v kuchyni zejména na pořezání a popálení.

  • Nenechávejte u domu krabice od drahé elektroniky, lákáte tím zloděje.


Nejčastější otázky

Jaké jsou nejčastější příčiny požárů na Vánoce?

Jak se věší světýlka na stromeček?

Jak uhasit hořící olej na pánvi?

Jak zabezpečit domácnost proti zlodějům během svátků?

Co zahrnuje pojištění proti požáru?

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Autá v podzemnej garáži
    28. října 2024|Petr Pohůdka
    Garáže – cíl mnoha zlodějů: Jak chránit svůj majetek před krádeží?

    Garáže na zloděje působí jako magnet. Místo je obvykle vzdálené od obytných částí domu a ukrývá hodnotné předměty – automobily, motocykly, ale také jízdní kola, lyže nebo pracovní nářadí. Jak na zabezpečení garáže a jaké pojištění vám pomůže proti krádeži?

  • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
    25. listopadu 2023|Jana Březinová
    Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

    Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

  • deratizér v obleku
    17. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    Hubení hmyzu a škůdců vám proplatí pojišťovna

    Za hubení hmyzu nebo hlodavců možná utrácíte zbytečně. Deratizaci, dezinsekci nebo likvidaci vosích hnízd poskytují pojišťovny v rámci asistenčních služeb. Vašeho deratizátora vám ale neproplatí: využívají vlastní smluvní partnery. Připravili jsme pro vás přehled asistenčních služeb našich smluvních pojišťoven v oblasti hubení škůdců. K tomu 7 snadných kroků, jak postupovat, pokud chcete, aby vám deratizaci nebo dezinsekci proplatila pojišťovna. 

  • Náhrobní kámen s věncem
    13. října 2023|Jana Březinová
    Pojištění hrobu chrání před řáděním přírodních živlů i vandalů

    Hřbitovní stavby nejsou levná záležitost – poškození vichřicí nebo vandaly znamená náklady na opravu v řádech desítek tisíc korun. Proto se vyplatí zvážit pojištění hrobu, které vyjde jen na několik set korun ročně. Některé pojišťovny ho dokonce automaticky zahrnují do pojištění jiné stavby.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Muž s kufrem odchází z domu
    21. července 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení domu před dovolenou: Jak ochránit domov před nezvanými hosty?

    Před odjezdem na dovolenou nejspíš řešíte organizaci celé cesty a balení. Zapomínat byste ale neměli ani na adekvátní zabezpečení bytu či domu. Váš opuštěný domov se totiž snadno může stát terčem zlodějů. Jakým způsobem nezvané hosty od „návštěvy“ odradit?

  • Bouřka s blesky nad městem
    13. července 2023|Petr Woff
    Hromosvod nestačí. 5 rad, jak při bouřce ochránit svoje spotřebiče

    Blesky zvyšují napětí v elektrickém vedení a následně ničí elektroniku, bojlery nebo elektrokotle. Bouřky takhle poškodily už každého čtvrtého Čecha a každoročně přibývají další případy. Přepěťová ochrana není drahá, stojí řádově stovky až tisíce Kč, ale každá technická vychytávka má svoje slabiny. Proto odpojte svoje spotřebiče ze sítě, pokud odcházíte ven anebo vidíte, že se obloha zatáhla bouřkovými mračny.

  • Oheň v grilu
    03. července 2023|Petr Pohůdka
    Škoda za 3,5 milionu: Co se může stát při grilování?

    Požár rodinného domu s celkovou škodou ve výši 3,5 milionu korun. Příčina? Nedbalost při manipulaci s grilem. To není modelový příklad z manuálu pojišťoven, ale skutečná událost, ke které došlo loni na Liberecku. Případ bohužel není nijak výjimečný, lidé rizika spojená s grilováním často podceňují. Jak uspořádat táborák nebo grilovačku bezpečně?

  • Žena stojí před prosklenou stěnou domu
    20. dubna 2023|Petr Pohůdka
    Pojištění chaty: Proč byste si měli pojistit i hezký výhled?

    Navrhli jste si chatu tak, aby uvnitř bylo co nejvíce světla? Velká okna či prosklené dveře jsou moderní a kromě dostatku světla vám poskytnou i krásný výhled do okolí. Jenže s množstvím skleněných ploch se zvyšuje také riziko jejich rozbití. Je proto důležité tomu přizpůsobit pojištění chaty.