Cestovní pojištění - pas a stetoskop

Cestovní pojištění pro chronicky nemocné

Vyrážet do zahraničí bez platného cestovního pojištění je krajně nezodpovědné a zbytečně riskantní. Kvalitně nastavené cestovní pojištění s dostatečnými limity vás totiž může uchránit nečekaných výdajů a vyřešit nepříjemné situace, do kterých se můžete během dovolené dostat.

Ne pro každého je ale cestovní pojištění zcela vhodné. Existují i skupiny osob, pro které může být tato (a mnohé podobné) pojistky poměrně komplikované. Jak je na tom cestovní pojištění pro chronicky nemocné? Má smysl ho vůbec sjednávat? Odpovíme na následujících řádcích.

Chronická onemocnění: Která to jsou?

Pojmem chronické onemocnění označujeme celou řadu nejrůznějších psychických nebo fyzických (zpravidla opakujících se) neduhů. Pokud bychom chtěli být konkrétnější, pak zmíníme, že jde zejména o nemoci spojené se srdcem, mozkovou mrtvici, stejně jako třeba rakovinu.

Málokdo ale možná tuší, že jde také o daleko běžnější choroby, mezi které patří třeba cukrovka nebo onemocnění dýchacích cest. V zásadě chronická onemocnění dělíme na vrozená (vady, metabolické poruchy) a získaná v průběhu života (zánětlivá a nádorová onemocnění).

Specifickou skupinou jsou tzv. stabilizovaná chronická onemocnění, která existovala před počátkem sjednání cestovního pojištění, ale zdravotní stav pojištěného v průběhu 6-12 měsíců před počátkem cestovního pojištění nenasvědčoval tomu, že by v průběhu pojištění nastala potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

A právě chronická onemocnění (ať už ta stabilizovaná nebo ne) mohou být při sjednávání cestovního pojištění a zejména pak pojistném plnění komplikací. Cestovní pojištění pro chronicky nemocné si sice člověk může uzavřít, vždy je ale potřeba počítat s několika specifiky a výjimkami.

Pozor na výjimky z pojistného plnění

O tom, zda vám bude vybraná pojišťovna, u které jste si cestovní pojištění sjednali plnit, či nikoli, rozhoduje konkrétní situace, ale především její pojistné podmínky a výluky z pojistného plnění.

Naprostá většina pojišťoven vám zajistí péči, pokud na cestách dojde k úrazu nebo stavu (byť i v souvislosti s chronickým onemocněním), které vás přímo ohrožuje na životě. Co se týče následné úhrady úkonů nebo zdravotní péče, to záleží na vybrané pojišťovně. Zatímco někde si můžete chronické nemoci připojistit a pojišťovna za vás v případě problémů závazek převezme, jinde toto není možné.

Samozřejmě pokud případné ošetření s chronickou nemocí nesouvisí – (typickém příkladem je třeba zlomená noha), jsou dané výdaje zaplaceny. Stejně tak chronická onemocnění nemusí hrát roli v případě pojištění zavazadel, stejně jako odpovědnosti. I zde ale může pojišťovna zjišťovat, zda zde určitá souvislost není. Třeba záchvat, v rámci kterého dojde ke ztrátě zavazadla.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.