Stožáry elektrického vedení

Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Kteří dodavatelé prodávají energie levněji?

15. 9. 2022 | Aktualizováno: 1. 11. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Česká vláda stanovila maximální ceny, které budou platné na energetickém trhu v roce 2023. Megawatthodinu elektrické energie zastropuje na 5 000 Kč, stejné množství zemního plynu zastřeší částkou 2 500 Kč. Měsíční poplatek za odběrné místo toleruje do 130 Kč. Na výsledné faktuře najdete ještě distribuční poplatky a daně. Někteří dodavatelé se však drží hluboko pod oficiálními cenovými stropy.

Energetický trh sloužil českým spotřebitelům přes 15 let a donedávna nevyžadoval zásadní regulace. Nabídka převyšovala poptávku, ceny stagnovaly nebo mírně rostly. Ale jakmile klesly dodávky ruského zemního plynu, obchodníci znervózněli. Komodity na energetických burzách zdražily zhruba na desetinásobek svojí předloňské ceny. Krize postihla celou Evropskou unii, jejíž členské státy jednají o společném řešení.

Cenové stropy pro rok 2023

Nejslabší dodavatelé krachují a některým domácnostem přicházejí neúnosné zálohové faktury. Megawatthodina (MWh) elektrické energie ještě vloni stála kolem 2 000 Kč, nyní zdražila až nad 13 000 Kč. Stejné množství zemního plynu bylo minulý rok dostupné za 1 100 Kč, ale letošní ceny vystoupaly až nad 6 000 Kč. Česká vláda proto nespoléhá na společné evropské řešení a stanovila maximální ceny, které budou platné v roce 2023.

EnergieCena za dodávkuStálá měsíční platba

Elektřina

5 000 Kč/MWh

130 Kč/měsíc

Zemní plyn

2 500 Kč/MWh

130 Kč/měsíc


Cenové stropy automaticky platí pro domácnosti a maloodběratele. Jakožto fyzická osoba máte jistotu, že v roce 2023 nezaplatíte více. Chráněny jsou také veřejné instituce (školy, nemocnice, domovy pro seniory), vodárny a kanalizace, městské a regionální dopravní podniky.

Novinka

Dodavatelé ČEZ, innogy a E.ON začali zákazníkům s vyššími cenami energií započítávat do záloh stanovené cenové stropy už od listopadu 2022.

Od začátku listopadu nabízí novým zákazníkům ceníky se zastropovanými cenami také Moravské naftové doly (MND). Stávajícím odběratelům nabídku zpřístupní od ledna.


Omezenou garanci dostávají malé a střední firmy, které odebírají elektřinu na hladině vysokého a velmi vysokého napětí, nebo odeberou nad 630 do 4 200 MWh zemního plynu ročně. Cenové stropy mají zaručené, pouze dokud nepřekročí 80 % svojí nejvyšší měsíční spotřeby, naměřené v posledních 5 letech. Za každou další megawatthodinu zaplatí plnou tržní cenu.


Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Stále záleží na vašem dodavateli

Některé aktuální tarify jsou dražší, ale jiné zůstávají levnější než oficiální cenové stropy. Srovnejme základní produktové řady dominantních dodavatelů. Elektřinu naceníme v nejčastější distribuční sazbě D02d. Zemní plyn přepočítáme ve spotřebním pásmu, které zateplenému bytu postačí na vaření, ohřev užitkové vody a vytápění: nad 7,56 do 15 MWh/rok.

EnergieDodavatelProduktKč/MWhKč/měsíc

Elektřina

ČEZ Prodej

Elektřina na dobu neurčitou

3 120

99

Elektřina

E.ON Energie

Elektřina

3 179

79

Elektřina

Pražská energetika

Komfort

3 127

89

Plyn

innogy Energie

Standard

2 804

109

Plyn

Pražská plynárenská

Standard

3 500

120

Plyn

E.ON Energie

Standard

1 905

142

V tabulce nezapočítáváme DPH. innogy Energie zdražuje zemní plyn na uvedenou úroveň od 1. 11. 2022.

Pokud máte solidního dodavatele a levný tarif, potom oproti vládním cenovým stropům ušetříte. Jinak vám pomohou ostatní daňoví poplatníci. Tržní cenu, která přesahuje zákonný cenový strop, totiž doplatí stát ze státního rozpočtu. Vláda požaduje, aby podle toho dodavatelé upravili už letošní listopadové a prosincové zálohy.

Zastropování cen energií

Srovnejto.cz radí

  • I nadále plaťte zálohy a další platby tak, jak jsou stanoveny vaším dodavatelem. Vyčkejte až bude konkrétní forma úlevy upřesněna, s největší pravděpodobností bude pro většinu spotřebitelů automatická.

  • Pokud platíte vyšší než maximální cenu a od listopadu vám neklesnou zálohy, požádejte o nápravu. Nejdříve se obraťte na toho, kdo vám účtuje energie - na svého dodavatele nebo pronajímatele, od kterého si pronajímáte byt.

  • Máte-li problém se svým dodavatelem, popište svojí situaci Energetickému regulačnímu úřadu. Případné podněty směřujte na adresu: podatelna@eru.cz.

  • Zvažte, jestli můžete investovat do opatření, která vám pomohou šetřit energie (zateplení domu apod.).

Domácnost utratí 60 000 Kč/rok

Zatím jsme hovořili pouze o cenách, které zůstanou dodavateli. Na faktuře však naleznete také distribuční poplatky (za rezervovanou kapacitu, za přepravu), povinné příspěvky pro státní společnosti (ČEPS, OTE) a daně (z elektřiny, z přidané hodnoty). Takže celková maximální útrata bude vyšší.

Přepočítejme modelový příklad. Vzorem bude typická česká domácnost, která bydlí v Ostravě nebo Plzni (na distribučních územích ČEZ a GasNet) a ročně spotřebuje 2,5 MWh elektrické energie + 10 MWh zemního plynu.

  • Podle průměrných loňských novoročních ceníků zaplatila zhruba 30 000 Kč/rok (14 000 Kč za elektřinu + 16 000 Kč za plyn).

  • Díky avizovaným cenovým stropům zaplatí zhruba 60 000 Kč/rok (24 000 Kč za elektřinu + 36 000 Kč za plyn). Záleží na distribučních poplatcích, které budou vyhlášeny pro příští rok.

  • Kdyby cenové stropy neexistovaly, podle nejnovějších ceníků by zaplatila zhruba 75 000 Kč/rok (30 000 Kč za elektřinu + 45 000 Kč za plyn).

Maximální ceny tedy neznamenají úsporu, ale nižší zdražení. Státy Evropské unie mezitím pracují na společných protiinflačních brzdách. Situaci nadále monitorujeme, abychom vás informovali o dalším vývoji.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.