Jak se pohybuje cena plynu na burze? Záleží na nabídce, poptávce, ale i dalších faktorech
Velkoobchodní trhy hledají vyvážený kurz, za který producenti prodají a překupníci koupí požadovanou komoditu. Pokud fungují potřebné plynovody, klíčoví exportéři jsou spolehliví a nabídka uspokojuje poptávku, cena plynu na burze stagnuje nebo zlevňuje. Ale jakmile dodávky klesnou, vyprázdní se podzemní plynové zásobníky a spotřebitelé potvrdí svoji závislost na nedostatkovém palivu, energie zdraží.
Zemní plyn vznikal pod povrchem naší planety pomaličku. Trvalo miliony let, než se těla prehistorických rostlin a živočichů přeměnila na metan a další hořlavé uhlovodíky. Moderní lidé toto fosilní palivo těží a spotřebovávají daleko rychleji, takže jeho zásoby ubývají. Přesto jsou nadále obrovské. Kdyby lidé udrželi svoji spotřebu na současné úrovni, známá ložiska zemního plynu by vystačila ještě na dalších 50 let.
Jenomže fosilní zdroje nejsou rozmístěny rovnoměrně. Bohatá naleziště leží v severní Americe, Rusku, některých muslimských zemích anebo Norsku. Zatímco Evropská unie je odkázána na dovoz, dokud eventuálně nepřejde na vodík a další obnovitelné zdroje. Většina zemního plynu přitéká potrubními plynovody z východu, severu a jihu. Menšina připlouvá v lodích ve zkapalněné formě. Cena zemního plynu vzniká buďto přímou dvoustrannou dohodou mezi importérem a kupcem, nebo zprostředkovaně na velkoobchodní burze.
Češi obchodují v Lipsku, Praze či Kladně
Kupříkladu Maďarsko nakupuje zemní plyn přímo od Ruska. Obě strany uzavřely smlouvu, platnou do roku 2036, ale cenové detaily nebyly zveřejněny. Do maďarské státní energetické skupiny MVM ovšem patří také společnost innogy Česká republika, která zaujímá dominantní postavení na tuzemském trhu. Zásobuje tady více nežli třetinu odběrných míst, ale není nejlevnější, jak ukazuje srovnávací kalkulačka.
Většina zemního plynu je zobchodována na burzách, které automaticky párují nabídku a poptávku, aby vyšla transparentní vyvážená cena. Prodejcům vyhovuje drahota, a proto preferují vysoký kurz. Kupci potřebují slevu, takže poptávají nízkou cenu. Obě strany hledají kompromis – a jakmile vznikne konsensus, burza uzavře další obchod. České energetické společnosti, tedy koncoví dodavatelé, takhle nakupují v Německu nebo v tuzemsku.
Evropská energetická burza (European Energy Exchange, EEX) sídlí v Lipsku.
Středoevropská energetická burza (Power Exchange Central Europe, PXE) sídlí v Praze a patří pod EEX.
Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) sídlí ve Středočeském kraji.
Opatrní dodavatelé mají nakoupeno dopředu
Velkoobchodní kontrakty rozlišujeme podle jejich cílové lokality, a proto Evropu rozdělují takzvané virtuální obchodní body. Největší objemy hlásí nizozemský TTF (Title Transfer Facility – Hlavní přepravní zařízení). Česká republika je napojená na rakouský CEGH (Central European Gas Hub – Středoevropské plynárenské centrum). A taky máme svůj vlastní VTP (Virtual Trading Point – Virtuální obchodní bod).
Kontrakty závisejí také na čase, kdy budou realizovány:
Futures jsou smlouvy, které budou naplněny v určitém budoucím intervalu (měsíci, kvartále, roce), ve smluveném objemu, za předem dohodnutou cenu.
Spot je rychlý obchod, který uzavřete a uskutečníte ještě dneska, případně zítra či pozítří, za současnou (spotovou) cenu.
Středoevropská energetická burza nyní zprostředkovává například kontrakt, nazvaný EEX CZ VTP Natural Gas Future Cal-28. Jde vlastně o zemní plyn, který bude zaplacen a doručen českým domácnostem v roce 2028, ale koncoví dodavatelé mohou uzavírat závazné objednávky už teď. Někteří nakoupí levněji, než jiní – záleží na jejich analytických dovednostech, na načasování konkrétního obchodu a taky na vrtkavém štěstí. Pesimisté uzavírají dlouhodobé kontrakty, protože se obávají, že zemní plyn v budoucnosti zdraží. Optimisté riskují, důvěřují spotovému trhu a nakupují na poslední chvíli.
Cena plynu na burze podléhá politickým tlakům
Starý kontinent má vybudovanou robustní infrastrukturu, aby pokryl svoji spotřebu a vyrovnal sezónní výkyvy. Mohutné plynovody vedou do podzemních zásobníků, jejichž kapacita vydrží několik mrazivých týdnů či teplých měsíců. Pokud jsou dodávky dostatečné, megawatthodina (MWh) zemního plynu na velkoobchodní burze stojí kolem 15 eur (asi 370 Kč/MWh). Regionální ani sezónní rozdíly nejsou dramatické. Ale jakmile propuknou mezinárodní spory, trhy znervózní.
Když probíhal cenový souboj mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, sklady byly přeplněné lacinou ropou a také cena plynu na burze tehdy spadla až ke 3 eurům/MWh (75 Kč/MWh). Tržní konkurence evidentně nahrává spotřebiteli. Ale jakmile Rusko rozpoutalo otevřenou válku proti Ukrajině a bezdůvodně omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, cena vylétla až nad 300 eur/MWh (7 400 Kč/MWh).
Kolik zaplatíte dodavateli, distributorovi a státu
Překupníci, kteří uzavřeli dlouhodobé kontrakty během válečného konfliktu, nyní dávají za megawatthodinu zemního plynu až stokrát vyšší částky než jejich prozíravější a šťastnější konkurenti. Takže buďto krachují, nebo svoje vícenáklady přenášejí na spotřebitele. Raději překontrolujte a případně změňte svého dodavatele, abyste neprodělali, ale ušetřili. Pokud plynem vytápíte a letos spotřebujete 10 MWh, paralelně utratíte 19 500 až 64 000 Kč – přesná částka záleží na vašich preferencích.
Trápí vás vysoké účty za energie?
Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.
Energie není jedinou nákladovou položkou, kterou platíte v měsíčních zálohách a celoročních fakturách. Dodavatelé potřebují obchodní provizi, aby uživili svoje zaměstnance a rodiny. Odměnu chce také správce místních plynovodů, takže připočtěte regulované distribuční poplatky. Pamatujte i na státní kasu a přidejte daň z přidané hodnoty (DPH). Výslednou útratu a potenciální úsporu vám spočítáme – stačí, když v kalkulačce vyplníte svoje bydliště a spotřebu.