Ceny plynu na burze se v letošním roce vyvíjely dost turbulentně. Zatímco na začátku roku se zlevňovalo a ještě níž se ceny dostaly ve druhém čtvrtletí díky pandemii koronaviru, od srpna jdou ceny opět raketově vzhůru. Co můžeme očekávat v roce 2021 a jak na vývoj reagují dodavatelé? Podívejte se na porovnání cen plynu s výhledem do příštího roku.
COVID-19 s cenami zemního plynu zahýbal
Na počátku letošního roku se ceny zemního plynu snižovaly. Pokles velkoobchodní ceny měla na svědomí mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA. Proto se levnější plyn objevil v cenících některých dodavatelů již v únoru.
V březnu s cenami plynu zamávala koronavirová krize. Úplného minima dosáhla cena zemního plynu na burze na začátku dubna, kdy atakovala hranici 1,5 USD/MMBtu. Ode dna se vzápětí odrazila a během léta se pohybovala mezi 1,6–2 USD/MMBtu. Od poloviny srpna ale cena zemního plynu na burze míří směrem vzhůru – ke konci září již překonala hranici 2,8 USD/MMBtu. To znamená, že se cenová hladina pomalu vrací na úroveň z roku 2019.
Někteří dodavatelé již zlevnili
Když se podíváme na porovnání cen plynu u největších dodavatelů, zjistíme, že někteří již přistoupili ke zlevňování. Jmenovitě vydal nový ceník ČEZ a Innogy, a to s platností od 1. října 2020. Ostatní velcí dodavatelé své letošní ceníky zatím neupravovali. K rychlejším změnám však většinou přistupují spíše menší poskytovatelé. Proto se vyplatí udělat si porovnání cen plynu a zjistit, jak si stojí váš dodavatel plynu.
Výhled do roku 2021? Zatím nejistý
Jaké budou ceny plynu v roce 2021? S ohledem na vývoj v první polovině letošního roku by měly jít určitě dolů, protože dodavatelé mohli nakupovat na burze levněji. Na druhou stranu zvyšující se ceny v druhé polovině roku budou dodavatele od snižování cen zrazovat. Pokud se bude na burze dále zdražovat, bude většina dodavatelů s výraznějším zlevňováním spíše vyčkávat.
Také indikativní ceny od Energetického regulačního úřadu se zvýšily již pro 4. čtvrtletí letošního roku. Indikativní ceny slouží k lepší orientaci domácností, kde by se přibližně měly pohybovat ceny dodavatelů plynu. Ve 4. čtvrtletí 2020 vzrostly indikativní ceny o 2,5 % oproti předchozímu čtvrtletí, přičemž se jedná o nárůst znovu po jednom roce – poslední nastal loni ve čtvrtém čtvrtletí.
Udělejte si porovnání cen plynu
Ceny zemního plynu u jednotlivých dodavatelů se liší až o desítky procent. Právě v situacích, kdy se na burze zlevňuje, se vyplatí udělat si srovnání dodavatelů. Menší dodavatelé obvykle nakupují zemní plyn flexibilněji, a mohou tak dosáhnout nižších cen. Porovnání cen zemního plynu vám nezabere víc než pár minut a hned zjistíte, zda neplatíte zbytečně vysoké účty za plyn.