Ceny energií 2020

Ceny energií 2020

8. 1. 2020
|
Délka čtení: 2 min.

Dle prohlášení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) z konce roku 2019 čeká české domácnosti v letošním roce o pár procent dražší elektřina. U plynu by měly průměrné ceny zůstat zhruba na stejné úrovni jako v loňském roce nebo dokonce o něco nižší.

Vzhledem k tomu, že ERÚ stanovuje poměrně výraznou část výsledné ceny energií, má vcelku přesný odhad, co se týče vývoje cen. Podle analytiků se obávané zdražení elektřiny nedotkne všech odběratelů stejně, přičemž navýšení cen energií by mělo činit nejvýše pár set korun za rok. Například podle Pražské energetiky by se ceny elektřiny měly zvýšit maximálně o 50 Kč měsíčně, což je 600 Kč za celý rok.

Ceny elektřiny v roce 2020

V případě elektřiny má ERÚ dokonce vliv na více než 50 % výsledné ceny (tzv. regulovaná složka. Na listopadové tiskové konferenci věnované cenám energií ERÚ oznámilo, že v roce 2020 regulovaná složka vzroste průměrně o 1,3 %. Výsledná cena elektřiny bude hodně záviset na rozhodnutí jednotlivých dodavatelů a také na tom, jakou smlouvu mají odběratelé uzavřenou, případně k čemu všemu elektřinu využívají.

„Ačkoliv regulovaná složka ceny elektřiny meziročně vzroste, průměrné tempo růstu bude výrazně pomalejší, než jakým rostou ceny v celé ekonomice. Proti loňskému cenovému rozhodnutí se průměrný nárůst regulované složky pro domácnosti podařilo snížit téměř o jeden procentní bod,“ sdělil na tiskové konferenci předseda rady Energetického regulačního úřadu Stanislav Trávníček.

Zvýšení distribučních cen elektřiny v roce 2020:

DomácnostiMaloodběrateléOdběratelé vysokého napětíOdběratelé velmi vysokého napětí

Průměr

1,3 %

2,1 %

1,7 %

0,7 %

ČEZ Distribuce, a.s.

1,1 %

2,1 %

1,2 %

0,5 %

PREdistribuce, a.s.

2,3 %

0,0 %

0,0 %

-0,3 %

E.ON Distribuce a.s.

2,3 %

3,3 %

4,1 %

1,8 %

Zdroj: Energetický regulační úřad

Ceny zemního plynu v roce 2020

U zemního plyn je vliv ERÚ slabší, regulovaná složka tvoří zhruba 25 % z výsledné ceny. Pro rok 2020 úřad nahlásil navýšení týkající se maloodběratelů a domácností pouze o zanedbatelných 0,53 %. Pro maloodběratele a domácnosti to znamená, že průměrné ceny plynu by se vůbec neměly zvednout, naopak by mohly, byť velice mírně, klesnout. Stejně jako u elektřiny bude hodně záležet na přístupu jednotlivých dodavatelů.

„Kromě cenového rozhodnutí pro plynárenství, které stanoví regulovanou složku ceny, úřad na konci listopadu zveřejňuje také takzvané indikativní ceny plynu pro nadcházející čtvrtletí. Indikativní ceny plynu přitom zachycují očekávaný pokles neregulované, tržní složky konečné ceny, jejíž snížení by mělo již tak minimální nárůst regulované složky převážit a celkové ceny by mohly mírně klesnout,“ dodal Stanislav Trávníček z ERÚ.

Zvýšení distribučních cen elektřiny v roce 2020:

Domácnosti a maloodběrateléStřední a velkoodběratelé

Průměr

0,53 %

0,43 %

ČEZ Distribuce, a.s.

0,05 %

0,47 %

PREdistribuce, a.s.

1,67 %

1,92 %

E.ON Distribuce, a.s.

4,72 %

3,33 %

Zdroj: Energetický regulační úřad

Cena energií pro malé, střední a velké podniky

Odlišné ceny energií platí pro podniky a další odběratele. Aktuálně cena elektřiny činí zhruba 50 EUR (1 277 Kč) za 1 MWh, cože je podobná cena jako v uplynulém roce. U zemního plynu byl zaznamenán mírný pokles na 17,4 EUR (444 Kč) za 1 MWh.

Podle energetického úřadu mohou v letošním roce podniky očekávat nárůst vzhledem k navýšení regulované složky o 0,7 % na hladině velmi vysokého napětí, o 1,7 % na hladině vysokého napětí a o 1,5 % na hladině nízkého napětí. Pro malé podniky činí růst regulované složky 2,1 %. Regulovaná složka u zemního plynu pro střední a velké odběratelé se zvedla o 0,43 %.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.