Elektřina

Ceny elektřiny 2020

9. 2. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Ceny elektřiny několik posledních let stoupají a rok 2020 není výjimkou. Již na konci roku 2019 Energetický regulační úřad (ERÚ) oznámil zvýšení regulovaných složek. Odborníci odhadují, že cena elektřiny v letošním roce vzroste v průměru o 5 % až 7 %.

ERÚ zvýšilo regulovanou složku ceny elektřiny

V prosinci uplynulého roku ERÚ zveřejnilo nové cenové rozhodnutí, na základě kterého došlo ke zvýšení regulovaných položek celkové ceny elektřiny. Jako důvod ERÚ uvedlo rostoucí náklady na přenos a distribuci elektřiny a rozsáhle investice, které vyžadují stávající přenosové i distribuční soustavy.

„Významnou roli hrají také rostoucí ceny silové elektřiny, které se odrážejí zejména v nákladech na krytí ztrát. Naopak mírně poklesla položka na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie,“ uvedl na konci roku Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ. V případě českých domácností nešlo o žádný výrazný cenový skok, ale o mírné zdražení cca 1,3 %.

Vliv má vývoj ceny elektřiny na burzách i zvolený tarif

Náklady na elektřinu ovlivňují další faktory. Tím první je vývoj ceny elektřiny na burzách. Ceny elektřiny rostou a negativní vliv má rovněž stav životního prostředí, na jehož zhoršení se velkou měrou podílí právě výroba elektřiny. Tempo zdražování však nakonec určují především velcí dodavatelé elektřiny.

Přesto není v letošním roce očekáván velký nárůst cen. Podle odborníků by cena pro koncové zákazníky neměla vzrůst o více jak 5 % až 7 %. Dodavatelé zdůrazňuje, že úpravy cen se budou odvíjet podle druhu sjednané smlouvy a také toho, k čemu všemu je elektřina využívána.

Vliv máte také zvolený tarif. „Zejména odběry pro běžnou spotřebu, které zdražily již loni, mohou zůstat i na stejné ceně. U topných tarifů, které byly dosud z konkurenčních důvodů spíše chráněny, se už letos zdražení projeví nárůstem i nad 5 %. V některých případech proto půjde až o tisíce korun navíc,“ konstatoval vývoj cen elektřiny v roce 2020 Jiří Gavor, analytik ze společnosti ENA.

Elektřina

Tempo zvyšování cen elektřiny bude pomalejší

Výše regulované složky pro rok 2020 se dlouhodobě pohybuje pod úrovní inflace, což znamená, že tempo zdražení elektřiny bude pomalejší, než je tomu u ostatních cen v ekonomice. To je pro spotřebitel dobrá zpráva „Oproti loňskému cenovému rozhodnutí se například průměrný nárůst regulované složky pro domácnosti podařilo snížit téměř o jeden procentní bod,“ dodal Stanislav Trávníček.

Jak může spotřebitel ovlivnit náklady za elektřinu

Pokud zákazník nesouhlasí s cenami svého dodavatele elektřiny, může využít svého práva a dodavatele změnit. Než tak učiní, měl by se ujistit, zda se mu změna dodavatele elektřiny opravdu vyplatí. Za pomoci kalkulátoru cen si může ověřit, na jaké úrovni se pohybují cenové nabídky ostatních dodavatelů, a snaze se také může rozhodnout, zda má změna dodavatele smysl či nikoliv.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.