Dlaně, voda, umyvadlo

Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

14. 10. 2024
|
Délka čtení: 7 min.

Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

Moderní rodinné domy jsou perfektně zateplené, a proto svým majitelům zajišťují tepelný komfort, přestože mají nízké provozní náklady. Pokud taková domácnost zabírá 100 metrů čtverečních, na celoroční vytápění spotřebuje maximálně 1 500 kilowatthodin (kWh) tepelné energie. Stačí, když vytápí krbovými kamny nebo elektrickým přímotopem. Vytápění potom stojí od 2 200 po 10 400 Kč/rok, podle zvolené technologie a dodavatele samotné energie.

Tady však nutné provozní výdaje nekončí. Jestli se pravidelně koupete nebo sprchujete, perete oblečení a myjete nádobí, potřebujete ještě teplou vodu. Její cena bývá vysoká ve všech čistotných rodinách, ale vyniká zejména v moderních novostavbách. Tam ohřev užitkové vody stojí více než vytápění! Přesná cena závisí na teplotě, spotřebě a dalších faktorech. Když pochopíte celou cenotvorbu, hned vám bude jasné, jak můžete ušetřit!

rodinny dům před a po zateplení - grafika-srovnejtocz


První graf znázorňuje, kolik stojí teplo ve čtyřčlenné domácnosti předtím a potom, co zateplila svůj rodinný dům. Předpokládáme, že obytná plocha zabírá 100 m2. Stará stavba byla zrekonstruována na pasivní dům. Náklady na vytápění razantně klesly, ale teplá voda zůstane stále stejně drahá, dokud rodina nezmění svůj životní styl, nebo neušetří na energii.

Základní vzoreček pro výpočet

Začneme fyzikální teorií. Pokud 1 litr čisté vody ohřejeme o 1 °C, spotřebujeme přibližně 0,001161 kWh tepelné energie. Takže čím objemnější je kotel nebo bojler, a čím vyšší teploty dosahuje, tím větší jsou jeho nároky na palivo či elektřinu. Nyní přejděme do praxe.

Voda v bojleru či kotli bývá ohřívána minimálně o 45 °C. Jednomu člověku přitom stačí 14 600 litrů ročně. Nyní známe všechny informace, které potřebujeme, abychom spočítali energetickou náročnost. Zkrátka vynásobíme teplotní rozdíl ve °C, objem v litrech a koeficient 0,001161 kWh. Takhle zjistíme, že na přípravu teplé vody pro jednoho člověka padne 763 kWh/rok. Jenomže svoji hodnotu má taky samotná životodárná tekutina.

Průměrná cena teplé vody 2024

Jestli nemáte svoji vlastní studnu a domácí čističku, potřebujete veřejný vodovod a kanalizaci. Potom platíte vodné a stočné za každý kubík, který proteče vaším vodoměrem. Dohromady jde průměrně 0,123 Kč/litr. Takže pokud spotřebujete 14 600 litrů teplé vody, vodné a stočné mezitím stoupne zhruba o 1 796 Kč.

Ale důležitou roli hraje taky energie a technologie, kterou vodu ohříváte. Češi používají zejména plynové kotle, přičemž kilowatthodina zemního plynu stojí kolem 2,49 Kč. Pokud spotřebujete 763 kWh, potom na zálohách zaplatíte kolem 1 900 Kč.

Nyní lehce spočítáme, kolik stojí teplá voda pro průměrného českého občana. Sečteme vodné, stočné a náklady na energii. Vyjde 3 696 Kč/rok neboli 308 Kč/měsíc. Nicméně žijeme v rozmanitém světě, a proto jsou taky ceny teplé vody různé.

prumerna-cena-teplé-cody-srovnejto-grafika


Ve druhém grafu rozdělujeme průměrnou cenu teplé vody na její složky. Asi 25 % tvoří vodné (za vodovody), 23 % představuje stočné (za kanalizaci) a většinový podíl zaujímá tepelná energie.

Záleží na dodavateli a technologii

Kubík studené kohoutkové vody stojí v Krnově 68 Kč, ale v Kladně přijde na 175 Kč. Výši vodného a stočného nastavuje místní vodárenská společnost, která ve svém regionu nemá konkurenci. Podobně taky cenu dálkového tepla určuje centrální městská teplárna, na jejíž teplovod spoléhají mnohé bytové domy. Ale sami rozhodujete, od koho koupíte elektřinu, plyn nebo pevná paliva (uhlí, dřevo, pelety). Existují taky rozdílné spotřebiče.

prumerna cenateple vody-grafika-srovnejtocz


Ve třetím grafu srovnáváme průměrné ceny teplé vody pro 1 dospělou osobu, přičemž rozlišujeme různé tepelné zdroje.

Elektrické bojlery lákají levnou pořizovací cenou, ovšem elektřina je drahá. Efektivně pracuje tepelné čerpadlo, které však stojí řádově statisíce Kč. Kompromisem je levný a relativně účinný plynový kondenzační kotel. Úspornější alternativu představují kamna na dřevo, jsou-li vybavená teplovodním výměníkem. Naproti tomu kotle na pevná paliva mají vysoký minimální výkon, a proto se nehodí do zatepleného rodinného domku.

Neexistuje univerzální odpověď na otázku, která technologie je nejlepší. Vždycky záleží na individuálních preferencích a možnostech – na celkové spotřebě, inženýrských sítích, fyzické kondici a dalších okolnostech. Takže při optimalizaci svých výdajů začněte prostším dilematem. Přesvědčte se, jestli nekupujete energii zbytečně draze. Pravděpodobně najdete levnějšího dodavatele, který sníží vaše náklady na teplou vodu až o čtvrtinu.

Ceny teplé vody pro 1 osobu na rokLevnáPrůměrnáDrahá

997 Kč

1 797 Kč

2 555 Kč

Ohřev pevnými palivy

1 699 Kč

2 976 Kč

4 211 Kč

Ohřev tepelným čerpadlem

2 394 Kč

3 423 Kč

4 412 Kč

Ohřev kondenzačním plynovým kotlem

2 419 Kč

3 507 Kč

4 553 Kč

Ohřev starým plynovým kotlem

2 577 Kč

3 697 Kč

4 775 Kč

Ohřev dálkovým teplem z teplárny

2 691 Kč

4 399 Kč

7 148 Kč

Ohřev elektrickým bojlerem

5 186 Kč

6 676 Kč

8 125 Kč

V první tabulce porovnáváme levné, průměrné a drahé ceny teplé vody, kterou během roku vypotřebuje 1 reprezentativní dospělý Čech. Opět rozlišujeme energetické komodity a technologie.


Ušetřete přechodem k levnějšímu dodavateli

Elektřina je drahá, ale zlevní, jakmile přejdete k levnějšímu dodavateli! Klikněte na kalkulačku, která vám srovná dostupné nabídky a slevy. Jestli chcete, bezplatně vás převedeme na levnější tarif a vyřídíme všechny formality.

Jak ušetřit na ohřevu vody

Až přejdete k levnějšímu dodavateli, vaše zálohy za elektřinu nebo plyn okamžitě klesnou. Svoje výdaje snížíte i šetrnějším životním stylem. Bojler ohřívejte nad 70 °C jenom občas, abyste zahubili nebezpečné bakterie, jinak postačuje 55 °C. Raději se svižně osprchujte, než abyste teplou vodou napouštěli vanu. Pračku a myčku zapínejte, teprve až budou plné.

Český statistický úřad spočítal, že průměrná cena teplé vody za poslední rok zdražila o 6,9 %. Inflace velmi pravděpodobně přetrvá taky v dalších letech. Proto spořte na rozumné investice, například solární kolektory jsou dotované v programu Nová zelená úsporám. Ale nešetřete na základní hygieně, čajích ani domácích polévkách.

ÚkonPrůměrná cena teplé vody

Mytí rukou

0,10 Kč

Voda na čaj

0,37 Kč

Voda na polévku

5,10 Kč

Ruční mytí nádobí

5,60 Kč

Běžné sprchování

6,29 Kč

1 cyklus pračky

14,34 Kč

1 cyklus myčky

15,36 Kč

Koupel ve vaně

17,93 Kč

Ve druhé tabulce přepočítáváme, kolik stojí teplá voda pro dílčí účely. Uvažujeme, že na mytí rukou stačí 0,5 litru o teplotě 40 °C. Voda na čaj znamená 1 litr a 0,1 kWh energie. Na polévku padne 1 litr a 2 kWh. Když ručně umýváme nádobí, proteče asi 25 litrů o teplotě 45 °C. Při sprchování jde o 30 litrů o teplotě 40 °C. Pračka pro jednu dávku špinavého prádla vyžaduje 40 litrů a 1 kWh. Myčka při jednom mycím cyklu spotřebuje 10 litrů a 1,5 kWh. Do vany se kromě dospělého člověka vejde ještě 80 litrů o teplotě 45 °C.


Také zemní plyn v posledních letech dramaticky zdražil, ale právě nyní zlevňuje! Přejděte do našeho cenového srovnávače, abychom vám rychle a bezplatně přepočítali aktuální slevy. Stačí, když vyplníte svůj domovský region a přibližnou spotřebu. Potom si vyberte nejlevnější tarif a zbytek zařídíme za vás!



Co si z článku odnést?

  • Cena teplé vody závisí na její teplotě, individuální spotřebě a dalších faktorech. Výsledek zjistíte tak, že sečtete vodné, stočné a náklady na ohřev.

  • Vodné a stočné stojí dohromady kolem 123 Kč/m3, neboli 0,123 Kč/litr. Přesnou sumu určuje vaše vodárenská společnost.

  • Náklady na ohřev užitkové vody spočítáte podle následujícího vzorce: objem v litrech x rozdíl mezi výchozí a konečnou teplotou ve °C x 0,001161 kWh x cena 1 kWh energie.

  • Průměrný Čech vyčerpá 40 litrů teplé vody denně. Na její ohřev spotřebuje 763 kWh ročně. Používá zemní plyn, za kilowatthodinu platí 2,49 Kč. Průměrná cena teplé vody proto činí 3 696 Kč/rok/osobu.

  • Ušetříte díky šetrnější životnímu stylu, efektivnějším technologiím a výhodnějšímu dodavateli, od kterého koupíte levnější energii.



Nejčastější dotazy

Kolik stojí 1 m3 teplé vody?

Kolik stojí plná vana teplé vody?

Kolik stojí 10 minut sprchování?

Kolik teplé vody průměrně spotřebuje 1 osoba?

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.