Bomby s plynem zelené

Cena plynu v roce 2021 stagnuje, zájemci však dostanou slevu

11. 1. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Máme za sebou bouřlivé měsíce, kdy na velkoobchodních burzách prudce zlevňovala fosilní paliva. Překupníci tedy ušetřili, ale nyní chtějí draze prodávat, aby maximálně vydělali. Maloobchodní cena plynu proto zatím klesla jenom symbolicky, nicméně rok 2021 ještě zdaleka nekončí.

Žijeme v těžké době. Nová virová choroba přetěžuje naše nemocnice, zdraví občané jsou unaveni restrikcemi a ekonomika skomírá. Mezitím proběhla cenová válka mezi ropnými velmocemi. „Černé zlato” vloni klesalo až do záporných tržních hodnot - překupníci dostávali zaplaceno, aby převzali a uskladnili další barel, protože poptávka byla místy totálně nasycená! Jakoby se naplňovala teorie, že na všem zlém je něco dobré.

Překupníci na velkoobchodním trhu ušetřili 24 %

Ropa sice patří mezi dočasná fosilní paliva, ale stále ještě zůstává klíčovou surovinou, která ovlivňuje hodnotu dalších energetických komodit. Takže zatímco ropní magnáti šli hluboko pod svoji normální cenu, na velkoobchodním trhu zlevňoval i zemní plyn. Pokud srovnáme roční kontrakty, které jsou domlouvány dopředu, středoevropská burza CEGH vloni zaznamenala 26% eurový a 24% korunový pokles:

  • Megawatthodina na rok 2020 stála průměrně 19,09 eur (490 Kč při 25,67 Kč/euro).

  • Megawatthodina na rok 2021 stála průměrně 14,14 eur (374 Kč při 26,45 Kč/euro).

Na velkoobchodním trhu obchodují těžaři, velkoodběratelé a také překupníci, kteří nyní mají zásobu levného zemního plynu. Záleží na domácnostech, jestli chtějí pořádně ušetřit, nebo zaplatí podobnou taxu jako vloni.

Průměrná cena plynu v roce 2021 zlevnila mírně

Maloodběratelé platí také za distribuční soustavu (plynovody) a státní správu, tyto náklady jsou však úředně regulované a letos zůstaly víceméně stabilizovány. Nejdražší jsou tedy dodavatelské služby (energie, administrativa a obchodní marže), které představují zhruba 60 % celkové ceny. Všechny položky jsou rozepsány a sečteny na výsledné faktuře.

TIP: Přečtěte si Z čeho se skládá cena plynu.

Celková cena zemního plynu, která nabíhá typické české domácnosti, vycházela vloni na 1 668 Kč/MWh a letos na 1 632 Kč/MWh. Meziročně tedy klesla mírně: o 36 Kč/MWh (o 2 %). Jestli chcete výraznější slevu, řekněte svému dodavateli, případně ho změňte.

Běžná domácnost může letos ušetřit 5 633 Kč

Zemní plyn nakupujeme na volném maloobchodním trhu, kde energie nemá jednotnou cenu, respektive závisí na nabídce a individuální poptávce. Typická tuzemská domácnost může ušetřit až 563 Kč/MWh, respektive 5 633 Kč/rok, pokud zvolí malého laciného dodavatele.

Cenové diference jsou však i mezi velkými energetickými společnostmi.

DodavatelGasNet PPD EG.D

innogy Energie


1 615


1 629


1 753


Pražská plynárenská


1 606


1 621


1 745


ČEZ Prodej


1 500


1 514


1 638


E.ON Energie


1 684


1 699


1 823


Bohemia energy entity


1 864


1 634


1 652


MND


1 524


1 539


1 663


Armex Energy


1 721


1 736


1 859


Lama energy


1 615


1 588


1 704


EP Energy Trading


1 519


1 534


1 657


Energie ČS


1 392


1 407


1 531


Průměr


1 604


1 590


1 703



V tabulce srovnáváme, kolik podle letošních novoročních ceníků zaplatí tuzemské domácnosti za zemní plyn, v Kč/MWh, včetně všech poplatků a daní. Počítáme se spotřebou 10 MWh/rok. Rozlišujeme distribuční soustavy Pražská plynárenská Distribuce neboli PPD (Praha), GasNet (většina České republiky) a EG.D (jižní Čechy). Podle toho průměrná cena plynu v roce 2021 vychází na 1 590 až 1 703 Kč/MWh.

Porovnáváme tyto dodavatele (a jejich produkty): innogy Energie (Standard), Pražská plynárenská (Standard), ČEZ Prodej (Plyn na dobu neurčitou), E.ON Energie (Standard), Bohemia Energy entity (Basic), MND (Plyn z první ruky), Armex Energy (Ceník zemního plynu), Lama energy (Standard), EP Energy Trading (Klasik Optimum) a Energie ČS (Standard).

Sdílet článek

Související články

  • Vývoj ceny elektřiny
    31. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!