Bomby s plynem zelené

Cena plynu v roce 2021 stagnuje, zájemci však dostanou slevu

11. 1. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Máme za sebou bouřlivé měsíce, kdy na velkoobchodních burzách prudce zlevňovala fosilní paliva. Překupníci tedy ušetřili, ale nyní chtějí draze prodávat, aby maximálně vydělali. Maloobchodní cena plynu proto zatím klesla jenom symbolicky, nicméně rok 2021 ještě zdaleka nekončí.

Žijeme v těžké době. Nová virová choroba přetěžuje naše nemocnice, zdraví občané jsou unaveni restrikcemi a ekonomika skomírá. Mezitím proběhla cenová válka mezi ropnými velmocemi. „Černé zlato” vloni klesalo až do záporných tržních hodnot - překupníci dostávali zaplaceno, aby převzali a uskladnili další barel, protože poptávka byla místy totálně nasycená! Jakoby se naplňovala teorie, že na všem zlém je něco dobré.

Překupníci na velkoobchodním trhu ušetřili 24 %

Ropa sice patří mezi dočasná fosilní paliva, ale stále ještě zůstává klíčovou surovinou, která ovlivňuje hodnotu dalších energetických komodit. Takže zatímco ropní magnáti šli hluboko pod svoji normální cenu, na velkoobchodním trhu zlevňoval i zemní plyn. Pokud srovnáme roční kontrakty, které jsou domlouvány dopředu, středoevropská burza CEGH vloni zaznamenala 26% eurový a 24% korunový pokles:

  • Megawatthodina na rok 2020 stála průměrně 19,09 eur (490 Kč při 25,67 Kč/euro).

  • Megawatthodina na rok 2021 stála průměrně 14,14 eur (374 Kč při 26,45 Kč/euro).

Na velkoobchodním trhu obchodují těžaři, velkoodběratelé a také překupníci, kteří nyní mají zásobu levného zemního plynu. Záleží na domácnostech, jestli chtějí pořádně ušetřit, nebo zaplatí podobnou taxu jako vloni.

Průměrná cena plynu v roce 2021 zlevnila mírně

Maloodběratelé platí také za distribuční soustavu (plynovody) a státní správu, tyto náklady jsou však úředně regulované a letos zůstaly víceméně stabilizovány. Nejdražší jsou tedy dodavatelské služby (energie, administrativa a obchodní marže), které představují zhruba 60 % celkové ceny. Všechny položky jsou rozepsány a sečteny na výsledné faktuře.

TIP: Přečtěte si Z čeho se skládá cena plynu.

Celková cena zemního plynu, která nabíhá typické české domácnosti, vycházela vloni na 1 668 Kč/MWh a letos na 1 632 Kč/MWh. Meziročně tedy klesla mírně: o 36 Kč/MWh (o 2 %). Jestli chcete výraznější slevu, řekněte svému dodavateli, případně ho změňte.

Běžná domácnost může letos ušetřit 5 633 Kč

Zemní plyn nakupujeme na volném maloobchodním trhu, kde energie nemá jednotnou cenu, respektive závisí na nabídce a individuální poptávce. Typická tuzemská domácnost může ušetřit až 563 Kč/MWh, respektive 5 633 Kč/rok, pokud zvolí malého laciného dodavatele.

Cenové diference jsou však i mezi velkými energetickými společnostmi.

DodavatelGasNet PPD EG.D

innogy Energie


1 615


1 629


1 753


Pražská plynárenská


1 606


1 621


1 745


ČEZ Prodej


1 500


1 514


1 638


E.ON Energie


1 684


1 699


1 823


Bohemia energy entity


1 864


1 634


1 652


MND


1 524


1 539


1 663


Armex Energy


1 721


1 736


1 859


Lama energy


1 615


1 588


1 704


EP Energy Trading


1 519


1 534


1 657


Energie ČS


1 392


1 407


1 531


Průměr


1 604


1 590


1 703



V tabulce srovnáváme, kolik podle letošních novoročních ceníků zaplatí tuzemské domácnosti za zemní plyn, v Kč/MWh, včetně všech poplatků a daní. Počítáme se spotřebou 10 MWh/rok. Rozlišujeme distribuční soustavy Pražská plynárenská Distribuce neboli PPD (Praha), GasNet (většina České republiky) a EG.D (jižní Čechy). Podle toho průměrná cena plynu v roce 2021 vychází na 1 590 až 1 703 Kč/MWh.

Porovnáváme tyto dodavatele (a jejich produkty): innogy Energie (Standard), Pražská plynárenská (Standard), ČEZ Prodej (Plyn na dobu neurčitou), E.ON Energie (Standard), Bohemia Energy entity (Basic), MND (Plyn z první ruky), Armex Energy (Ceník zemního plynu), Lama energy (Standard), EP Energy Trading (Klasik Optimum) a Energie ČS (Standard).

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark