Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou

Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

31. 5. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

Z čeho se skládá cena elektřiny

Cena elektřiny zahrnuje dvě části – regulovanou a neregulovanou složku.

  • Regulovaná cena elektřiny zahrnuje poplatky za distribuci elektřiny a další služby související s fyzickými dodávkami elektřiny. Její výše je neměnná v rámci distribučního území. Regulovanou cenu elektřiny stanovuje Energetický regulační úřad. Jako zákazník ji nemůžete ovlivnit.

  • Neregulovanou (obchodní) cenu platíte dodavateli, kterého si můžete svobodně vybrat. Dodavatel nakupuje elektřinu na burze a prodává ji domácnostem a firmám za cenu, kterou stanovuje. Vy jako zákazník ji můžete ovlivnit tím, jakého dodavatele si vyberete, a tak ušetřit za elektřinu.

Dodavatelé už nabízí ceny pod vládním stropem

V letošním roce vláda zastropovala ceny elektřiny kvůli extrémně vysokým cenám, za něž dodavatelé nakupovali energii na burze. V současné době se ale situace zklidnila a ceny elektřiny na burze klesají. První dodavatelé už vydali nové ceny elektřiny pod vládním stropem. Zjistěte, kdo vám nabídne levnější elektřinu.


Regulovaná složka ceny elektřiny

Regulovaná cena obvykle tvoří přibližně polovinu plateb, které během roku hradíte za elektrickou energii. V současné době se ale složení ceny elektřiny změnilo kvůli vysokým cenám silové elektřiny – regulovaná složka tak tvoří asi jen čtvrtinu celkové ceny.

Regulovanou cenu vyhlašuje Energetický regulační úřad a je platná po celý kalendářní rok. V roce 2023 klesla regulovaná cena elektřiny pro domácnosti v průměru o 16,7 %. Její největší část tvoří poplatek za distribuci elektřiny.

Poplatek za distribuci elektřiny

V České republice působí tři distributoři elektřiny, kteří zajišťují fyzickou dodávku elektřiny ke konečnému spotřebiteli:

  • EG.D Distribuce a. s. (jižní Čechy a jižní Morava),

  • PREdistribuce a. s. (Praha),

  • ČEZ Distribuce a. s. (zbytek ČR).


Zatímco dodavatele si mohou zákazníci vybrat svobodně, distributor je místně příslušný. Kdo je váš distributor zjistíte ve svém vyúčtování elektřiny. Cena za distribuci elektřiny zahrnuje:

  • Cena za distribuované množství elektřiny: Platíte za odebrané množství elektřiny ve vysokém a nízkém tarifu, které se počítá podle skutečné spotřeby a na faktuře je uvedeno v megawatthodinách (MWh).

  • Platba za jistič: Fixní měsíční poplatek, který vychází z toho, jak velký jistič doma máte. Jinak se této položce říká také platba za rezervovaný příkon.

Platby za související služby

Kromě distributorů se na dodávkách elektřiny podílí i další subjekty, kterým platíte poplatky v rámci regulované ceny elektřiny.

  • Poplatky za systémové služby: Pokrývají náklady společnosti ČEPS, která se stará o přenos elektřiny a reguluje výrobu a spotřebu elektřiny v soustavě. Platí se podle spotřeby v MWh.

  • Platba za činnost OTE: Tato fixní platba kryje náklady Operátora trhu s elektřinou, jenž organizuje denní trh s elektřinou a provádí zúčtování odchylek.

  • Podpora výkupu elektřiny z POZE: Poplatek se počítá v závislosti na spotřebě v MWh a slouží ke krytí nákladů na výkup elektřiny z podporovaných zdrojů energií (např. ze solárních nebo vodních elektráren). Pro rok 2023 je odpuštěn.

Ušetřete na účtech za elektřinu

Od roku 2006 je trh s elektřinou liberalizovaný, to znamená, že si dodavatele můžete sami vybrat. V České republice jich působí desítky a každý nabízí jiné ceny, smluvní podmínky a služby. Nezůstávejte u nevýhodného dodavatele jen proto, že jste tak zvyklí už roky. Srovnejte si dodavatele a zjistěte, kdo vám nabídne elektřinu nejlevněji. Ušetřit můžete tisíce korun ročně.

Neregulovaná složka ceny elektřiny

Neregulovaná, tržní neboli obchodní složka ceny elektřiny se dělí na dvě části – platbu za odebranou energii (v megawatthodinách) a měsíční paušál. Obě tyto ceny si stanovuje každý dodavatel podle svého uvážení.

Věděli jste?

Do platby za spotřebovanou energii se promítá zejména cena, za níž dodavatel nakoupil elektřinu na burze. Záleží také na jeho strategii a jak dobře umí číst vývoj na trhu. Někteří dodavatelé nakupují elektřinu v předstihu i několika let, protože je jejich prioritou zajistit stabilní dodávky elektřiny (např. ČEZ).

Jiní dodavatelé spekulují na nízké ceny a nakupují elektřinu ve chvíli, kdy je její cena nejvýhodnější. Díky tomu dokážou zajistit velmi nízké ceny pro zákazníky, ale pokud ceny elektřiny rostou dlouhodobě, může se to dodavateli vymstít, jako se to stalo například zkrachovalé Bohemia Energy.


Cena za odebranou elektřinu: Platba za skutečnou spotřebu silové elektřiny. Spotřeba se počítá v MWh. Pokud elektřinou topíte nebo ohříváte vodu, dělí se ještě na spotřebu ve vysokém a nízkém tarifu.

Měsíční paušál: V cenících dodavatelů bývá uveden také jako „pevná cena za měsíc“ nebo „stálý plat“. I když nespotřebujete ani trochu energie, zaplatíte dodavateli měsíční poplatek za samotnou existenci odběrného místa.

DPH elektřina a ekologická daň

Aby byla cena elektřiny kompletní, je nutné připočítat daně. Na elektřinu se vztahuje daň z přidané hodnoty ve výši 21 %. Zároveň je zatížena takzvanou ekologickou daní, která se vypočítává ze spotřeby. Sazba je 28,30 Kč za každou megawatthodinu.

Cena elektřiny: Sečteno a podtrženo

Abyste získali celkovou cenu elektřiny, je nutné vypočítat a sečíst všechny výše zmíněné položky. I proto je faktura za elektřinu tak komplikovaná. V současné době ještě o to víc, že platí cenový strop, který určuje maximální cenu za odebranou elektřinu ve výši 6 050 Kč za MWh.

Neodkládejte řešení cen elektřiny

Cenový strop je platný pouze do konce roku 2023 a poté vám nejspíš zůstane aktuální ceník s velmi vysokými cenami elektřiny. Proto byste se o změnu dodavatele měli zajímat už teď. Navíc někteří dodavatelé (např. E.ON, Pražská plynárenská, innogy, Centropol a další) už nabídli ceny pod vládním stropem.

Pomůžeme vám posoudit, jestli se vám změna dodavatele momentálně vyplatí, případně dáme vědět, jakmile budou ceny ještě příznivější.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark